Рок звездата за нови енергии си пробива път, особено в Европа
Водородът - този обещаващ енергиен източник, може да се превърне в новото бойно поле на фосилната индустрия
Обратно в новинатаКоментари - Рок звездата за нови енергии си пробива път, особено в Европа | Бизнес.dir.bg
Коментари
Ужас. Баси "нивото". Баси "списвателите".... Явно берем плодовете от мизерното ни обраование.
Ужас. Баси "нивото". Баси "списвателите".... Явно берем плодовете от мизерното ни обраование.
Безспорно водородът е прекрасен енергиен източник. Обаче има два недостатъка. Силно запалим е и го няма никъде в чист вид.
България, Ромъния, Украйна, Русия, Грузия и Турция са с неизчерпаеми количества водород. Засега само в Украйна има генератор за производство на ел. енергия от водород добиван от Черно море.
Малоумнико, водорода промишлено се добива от природен газ. А сега познай къде има газ?
Нищо - това са малки проблеми. Ще вземем ток от ТЕЦ за да получим водород чрез електролиза и после ще го горим чисто... и трябва бързо да го горим докато е още в резервоара... :-)
.....Може да се съхранява дълго време ..... Не може, газообразния водород лесно минава през стомана. Съхранява се само в свързано състояние, или в резервоари от дооста специален матетиал. а това е скъпо и неефективно.
Добив на водород? Евентуално от сероводород? Я дай малко инфо, ако не си измисляш де :).
Хелият и водородът са най-разпространените елементи във вселената - навсякъде има. Ти сигурно имаш предвид сероводорода - за да се разложи на сяра и водород трябва висока температура, т.е. пак енергия. Имаше някакви инсталации на български учени за извличане, но мисля че не ставаха за индустриални количества
Ако искате да седите върху мощни бомби ползвайте водород. Поредните зелени мощеници ще опапат поредните милиарди на поредните балъци.
Лесно преминава през стоманата!? По-голяма тъпотия не бях чувал. Той драги ми "смехурко" въобще не преминава.
НЕкои ора са гоуеми мечтатели, да не говорим че кола задвиждана с това би била като подвижна бомба: Не присъстващ самостоятелно в природата, водородът може да се получи чрез процес на електролиза. Това може да стане с разделяне на молекулите на вода с електричество от възобновяеми енергийни източници като вятър и слънце. Този тип водород се нарича „зелен“, тъй като процесът не отделя никакви емисии на парникови газове в околната среда. Тъй като обаче процесът на електролиза все още е много скъп - днес той е 40 пъти по-скъп от петрола - и изисква огромно количество възобновяема електроенергия, нефтената и газовата индустрия сега залага и на друг тип водород, обозначен с цвят "син". Синият или „нисковъглеродният“ водород се произвежда с природен газ и произвежда същите количества въглероден диоксид като самото фосилно гориво. Но има изход, твърдят поддръжниците: природният газ може да бъде „декарбонизиран“. Емисиите на парникови газове в резултат на производството на син водород могат да се съхраняват под земята, в изчерпаните газови полета под Северно море, например, процес, наречен улавяне и съхранение на въглерод (CCS). През последното десетилетие Европейската комисия /ЕК/ финансира около шест проекта за CCS - всички те се провалиха.
Не разбирам защо продължават тези опити след като термодинамика вече се учи в училище и се знае за закона за запазване на енергията. Всяко разлагане на фимично съединение за да получиш елемент който да окислиш е енергиино обречен. Да се съсредоточим върху източниците на енергия които имаме в чист вид - слънце, вятър, гравитация(приливи), природен газ, атомна енергия....
Абе коли има и май няма големи проблеми с тях, но четох новина за взривила се водородна зарядна станция и не беше добре. След твоя коментар зачетох за CCS. На мен лично ми се струва абсурдно да транспортираш CO2 с кораби за да го складираш в пещери. Това е як бизнес. Явно това ни мислят, след като хората се напълниха с ВЕИ и соларни панели и разбраха, че само с тях не става.
На 150метра дълбочина ИМА ОГРОМНИ ЗАПАСИ от СЕРОВОДОРОД,Метан и ГАЗхидрати по морско дъно за 350 ГОДИНИ напред .Изисква се само технологична помощ от Япония и Ю.Корея за станции които да го извеждат и оползотворяват на сушата Проблема че ПУТИН Азербайджан и САЩ НЯМА да допуснат евтина конкуренция на техния ГАЗ
Само че термодинамиката не се пренася. А водорода си го носиш и окисляваш там където искаш, както междувпрочем правиш с въглеводородите. Целта е да получиш енергията на мястото на което теб ти е нужна, есно е, че има загуби. То и в електрческата мрежа има загуби.
Прав си, но имаме електропреносна мрежа и природен газ. Загубите на електропреносната мрежа заедно със Li-Ion акумулатор са по-малки от загубите за добиване на водород. А където няма мрежа и няма как - природен газ. Да не говорим за риска от употреба на водород - трудно се съхранява и лошо гърми
Нарочваш СО2 за "вредна емисия" и се започва голямото лапане. Въпросът е да намериш достатъчно будали да ти повярват. Това си е точно "данък въздух", защото реално всеки отделя СО2....
Li-Ion може да се окаже нетолкова подходяща технология, поне за личните автомобили, За заряд ту трябва доста време и за дълъг път не е най-удобно. Отделно за къщи водорода май ще излезе напред като технология с която да събираш лятото енергия, която ще ползваш зимата. Естествено това са много далечни неща за България, но на Запад има вече хиляди пилотни проекти.
това последното го свързвам с водородната бомба, а дали тя ще бъде малка или голяма...не съм специалист...
Поредния индустриален балон-измама! Също като биодизела..... Гориш 100 единици нафта, за да произведеш 80 единици рапично олио.... с което да замениш дизела и спасиш природата! Тук не броя въглеродния отпечатък на производството на инсталации на биодизел. От цялата измама на далавера са производителите на инсталации за рафиниране на биодизел! Тук е същото. Ще изгорим гигавати ток и горива за произвадството на инсталации за производство и съхранение на хидроген...... Купувайте акции на заводите произвеждащи това оборедване, само там ще спечелят!
Ами минава бе! Единствено не може да мине през пикочен мехур на теле. Използвали са го при дирижаблите.
Да де ама Н2О е най-здравата молекула в природата и за да я разцепиш ти трябва повече енергия отколкото после ще добиеш от Н2.