Разрастващият се слънчев сектор в Европа е изправен пред риск от канибализация
Увеличаващият се соларен капацитет на Стария континент в крайна сметка ще доведе до понижение на приходите за ютилити компаниите
Обратно в новинатаКоментари - Разрастващият се слънчев сектор в Европа е изправен пред риск от канибализация | Бизнес.dir.bg
Коментари
Проект е пълен провал,просто защото не е 100%ва възобновяема енергия.Тези панели нямат рециклиране след 10-15г ,ще се заринем с боклук до уши след мах30-40г ИДЕОЛОГИЯТА ЗА НОВ СВЕТОВЕН РЕД НА МАЛОУМНИЯ ЗАПАД Е ПЪЛЕН ПРОВАЛ И Е РЕДНО ДА ИМА ОСЪДЕНИ ЗА СТОРЕНИТЕ ИМ ПЛАНОВЕ,КОВИД,ИНФЛАЦИЯТА И ВОЙНИТЕ
Сега дебелата пачка ще направят лица, които успеят да изградят гравитационни батерии - въртящи се колела на магнитна възглавница; тежести, спускани бавно като с асансьори и подобни неща, които съхраняват енергията до тъмната част от денонощието. Тогава почват да бичат скъп ток. Наистина обаче е сложно, не е като да метнеш няколко панела.
Или ще инвестира в батерия !
Голям кеф е да чета мрънканици те на рубладжиите ! Много нашироко и много надълбоко им бъркат фотоволтаиците , и им бъркат на едно специално място
Задължава се всеки терикат с соларка да изгради и павец за периодите на излишна слънчева енергия и за когато не грее слънце
ПАВЕЦ за батерия на соларен парк е схемата. Само така може да се угоди на евробюрократите. Питайте норвежците.
Трябва да се премахнат специалните стойности за енергия произведена от ВЕИ. Иначе понятие като пазарна икономика не може да се използва. ВЕИ не са ефективни, това си е факт. В Германия, Дания, Швеция, страни където духа вятъра винаги от изток се получават добри резултати - около 60-66% от инсталираната мощност. В България, Гърция и Италия обаче това не е така. Тук вятъра идва от всички посоки и ефективността на вятърните мелници е под 15%. При нас слънцето е силно, но соларните мощности все още са слабо развити. За да работи коректно панела, трябва температурата да е не по-малко от -10 градуса и не повече от +25 градуса. Не трябва да има облаци, не трябва да има дъжд, сняг и градушка. Ефективността на соларните панели в трите държави е мизерна 17-21%. Разбира се, при соларните панели тя няма как да надхвърли 50%, но все още сме много далече от тях. За сравнение - ефективността на ТЕЦ на въглища е 78%, на ТЕЦ на газ е 84%, а на АЕЦ е между 95 и 98%. Просто е тъпо за вятър и слънце да се плаща четворно и петорно повече, отколкото за останалите.
Ма то е елементарно пич, "зелената/възобновяема" енергия не е измислена за да щади природата. Измислена е някой да прави едни бързи кинти с минимум капиталовложения. И по естествен път, когато даден дефицитен продукт стане масов, то му пада цената. И това вече е факт. Съвсем скоро ще забравим за масовата евтина енергия, защото просто там няма да има бързи и лесни кинти... Толкоз за възобновяемите, екологични и природо-съобразни енергоизточници!
Ето малко статистика, пък всеки да си смята кое колко и кога. Инсталирана мощност 4.8 kW. 100% южно изложение в района на Ямбол Произведено за месец : 1.2023 - 80 кв/ч 2.2023 - 95 кв/ч 3.2023 - 124 кв/ч ..... 6.2023 - 332 кв/ч Климатикът ми за периода от 11.2022 - 4.2023 е изял 1093 kw/`ч С него топля около 50м2 . Другото е с газ (демократична или недемократична няма идея)
Колко ти излезе инсталацията с батериите и монтажа, за да знаем колко ти е вярна статистиката?
Статистиката на произведената енергия си е все толкова (да правилното е kwh) Инсталацията е без батерия и излезе приблизително 15 хил. лева с монтажа на покрив(къща на един един етаж) Няма батерия все още (нямаше финанси за нея по онова време) Сега ще се разширява като мощност и сигурно ще се вземе батерия. Гледам как вървят нещата и дали ще сме много вътре или малко :-) То е ясно, че народа няма да го оставят да спечели.
Ти вярвам, но за консумацията на климатика няма как да ти повярвам. То се вижда с просто око колко е разликата между януари и юни в ороизведенотл и е ясно че консумацията на климатока е малка щото през другото време нямаш ток изобщо
80 квч за целия месец януари ако имаш и батерия е под 80 в осигурена консумация за целия период. Какво точно захранваш с 80 в - една лед крушка и зарядно за телефон. А ако нямаш батерии е още по-зле - слънцегреенето което произвежда ток януари е около 4 часа и 45 минути според калкулатора за соларка на ЕС. Т.е. За 4:45 на ден разполагаш с 540в. Които стигат за телевизор, лаптоп и радио. Нито бойлер може да пуснеш, нито климатик с тази мощност
Без батерия е така - Това което гледаш на статистиката е реално произведената енергия, а не максимално възможната. Ако нямаш достатъчно консуматори просто губиш. Най-далавера е да консумираш всичко, което произведеш на момента. Ако не - в батерия. При сегашните цени на тока около 25 ст/ квч, съхранението в батерия излиза точно около 25 стотинки (цената на батерията за времето й на живот) и е танту за кукуригу. Единствената ти полза е че имаш UPS - т.е. не зависиш от прекъсванията на тока. Но при очакващото се излизане на свободния пазар на битовите потребители и цена около 40 ст. на квч вече ще има смисъл и от съхранение в батерия.
Да няма грешка? Годишното производство от 4.8квт инсталация трябва да е поне около 4500-4800квтч. Нещо не е нормално 4.8квт панели да произвеждат само 332квтч за юни.... Виж да нямаш дърветам които да хвърлят частично сянка - тогава инсталацията работи все едно всичко е засенчено!
"ютилити компаниите" - какъв процент от населението на България знае какво е това?
Utility си има кратък, точен и ясен превод на български - комунални услуги. Compnay е прието да се превежда като дружество, търговско дружество, когато става дума за производство, търговия и услуги. Следователно английският израз utility company на български не означава нищо по-различно от дружество за комунални услуги. Колко лесно и ясно. Ама кой да го научи и да го обясни? Всъщност не беше ли точно такава ролята на журналистиката?
По официална статистика за миналата година 36% ток от ъглища 5% от газ 35% от Аец 7% от вец само 5% от панелчета и 2% от вятър.
Дпс са покрили с батерии всеки втори двор с порутена къща в Родопите. И земеделска земя. Дилян добревските герберасти също са там и смучат субсидии. Хал да им е.
Тъпите и некадърни руснаци печелиха милиарди от газ, а сега ще трябва да работят за копейки. И като работят, какво ще произведат, не знам?
И ще се кланяте на Императора на Поднебесната. Тя вещицата преди да умре клекна. Клипа как седят всичките рептили пред двореца и го чакат на крак е в Тубата. Ма мно прост народ по тая планета. Супер лесно се занулява.
10 кВата панели, двулицеви, насочени така че да хванат изгрева и залеза. 8 киловата хибриден инвертор 2 батерии по 5квата 18 часа без да ползвам местното ЕРП. 21,34 лв сметка за миналия месец, при средно 198 лв месечно предишната година. Носещата за панелите направена във вид на навес под който се отглеждат домашни животни.
Не ползвай местното ерп така те ще се чудят дека да си продадат тока и ше ми го шитнат за без пари на мене
Над 25 хиляди лева. Разликата в сметката ти е 110 лева. Или ще си изплатиш "инвестицията" след почти 19 години... а тя ще умре преди това. И батериите и панелите ще са за смяна много преди половината на тоя срок
ДИР-а, дайте някоя новинка за Русия-Украйна че тролите умряха от скука и започнаха да си бъркат в носа, а козяшките и по други дупки.
Да горят тези със фотоволтаиците и вятърните централи , дано !!! Съсипват малкото плодородна земя със техните простотии.
Съсипват на тъпациете опорките. 90% от фотоволтаиците са по покриви и необработваеми склонове
Крадат европейски субсидии като луди. После печалбите им ги калкулират на домакинствата като "задължение към обществото" .... Хаха... Евро комуниьъм
Интересно какво ще стане като почнат да пръскат небето (както се говори) за да спират слънчевите лъчи (климатични промени) колко ток ще произвеждат тези панели :)
Единствено за измамници "бизнесмени" стават фотоволтиците. Щото са задължили операторите на мрежи да им изкупуват всичко. Плюс субсидиите за сектора. Иначе са неприложими за нашите ширини. Няма достатъчно слънце-греене.
И кой ще ви купува скапания ток като всеки почне да си го произвежда ?????????
Ама ай стига с тези ютилити компании - правят пари пр слънце и вятър и ги подкрепяхме че видете ли били безплатни- е крайно време и ние да усетим че са безплатни а не само да реват да вдигат цените
ПЪРВО ОВЛАДЕЙ ПРАВОПИСА ЗА 5 КЛАС, ТОГАВА СЕ ИЗКАЗВАЙ ПО ИНЖЕНЕРСКИ ТЕМИ! АЙДЕ ОДИ ПУТКА ТИ МАЙНА!
като гледам от цифрите оплакват се ютилити фирмите, а оставащите (които са още толкова като обем)- личните фотоволтаици или тези на фирмите - никой не ги гледа и никой не ги защитава. А и ако решиш да продаваш излишъците на ютилитата - оттам ти казват много ниска цена, защото са много "зле" финансово и така накрая пак са прецакани личните фотоволтаици... Та с тази статия още повече ни казват на обикновените хора - пари от нас не очаквайте за да ви изкупуваме излишъците от ток... аз това прочетох, вие не знам какво.
КАТО НЕ ИСКА ВЕИ- ТЕ МУ РУСИЯ И КНДР, ДА СЕ ИЗСЕЛВА ТАМ! И ДА НЕ НИ ЗАНИМАВА С ПРОЗТОТИИТЕ СИ!
на майка ти в трътката и не досаждай с простотии
АКО ЗНАЕТЕ ЗА АЕЦА КАКВИ ТАКСИ ПЛАЩАХМЕ НА РУСИЯ ЗА ВРЪЩАНЕ ОТРАБОТЕНОТО ГОРИВО, ИЗОБЩО НЯМА ДА ГОВОРИТЕ ЗА "ЕВТИАНТА" ЯДРЕНА АЛТЕРНАТИВА! САМО 2022 Й ДАДОХМЕ 1.5 МЛДР, ОСВЕН ДРУГИТЕ РАЗХОДИ!
отработеното гориво се връщаше БЕЗПЛАТНО
По принцип - добре. Но не са много зелени. "Европейските енергийни компании са генерирали рекордните 10,4% електроенергия от слънчеви източници през юни" Амииии ... я кажете как ще е януари, мамини сладки! Иначе рециклирането на тия джуджавки е доста сложно. Даже и не се прави. Заравят ги. Просто, защото енергията, която ще се вложи за рециклирането им е в пъти повече от стойността на добитото. Не е рентабилно. А като ги заровят в земята са точно толкова опасни, колкото и радиоактивните отпадъци. Според мен бъдещето е в термоядрения синтез, а за сега разпада върши работа. А новите реактори са доста чисти, и обуславят над 90% рециклиране на отпадъците.
Има място и за слънчевата като добавка тук и там, но никога няма да е основна.
Що цяла Африка не е само на слънчева енергия?!
Щот са все диктаторчета като кремълския, ей затова
Много пари. А ефективността е него казано съмнителна. Ако ги нямаше регулациите на ЕС никой нямаше да му мине дори през ума да се занимава с фотоволтаици. Тези мощности са държави като Саудитска Арабия например. Тук в Европа климатът е суров, няма слънцестоене достатъчно
абе добре си е, германците са напълнили всички покриви, а слънцегреенето им е доста под нашето. Стават си фотоволтаиците, както се казва- За разнообразяване на енергийните доставки
ДА ОГРАМОТЯ КОПЕЙКАТА- КЪМ ВОЛТАИЦИТЕ ВЪРВЯТ И АКУМУЛАТОРИ ЗА ПРЕЗ НОЩТА! ПОНЯЛ? АЙ БЕЗ ТЪ ПИ ЛАФОВЕ!
вървят щот са им израснали крака и щот батериите са много ефтини
ЕДВА ЛИ МОЖЕШ ДА СИ НАПРАВИШ СМЕТКАТА, АКТО ТЕ ГЛЕВДАМ КАК ПИШЕШ, СИГУРНО И НЕ МОЖЕШ ДА СМЯТАШ ЗА 5 КЛАС!
Средногодишното количество на слънчево греене за България е около 2 150 (90 дни). Годината има 365. Не нам каква батерия ще слагаш, че да оцелееш през останалите. Най-вероятно че ми лапаш бахура.
Много рискове много нещо. Да им се чуди човек как оцеляват. А да, сетих се - зависят изцяло от субсидии т.е. от парите на данакоплатеца.
А от лунната светлина зареждат ли фотоволтаиците ?
На това му се вика закон за търсенето и предлагането. Като имаш увеличено предлагане, цената пада, от което печели потребителя. Основен закон в икономиката.
Това е при пазарна икономика. А при непазарна, дигаш още таксите на тока от газ и въглища. Така той става по-скъп и ВЕИ пак печели яко. И ти обясняваш: ами пазар, какво да се прави.
Няма пазарната икономика с енергийния пазар, където цените се определят на държавно ниво, раздават се субсидии щедро и за капак се диктува от кого да купуваш.
Защо не я съберете през зимата ? Да видим тогава колко процента от енергията е генерирана от "възобновяеми източници" ?
Всичко "бизнесмен" се бута да инвестира в тази простотия, защото после само стои и парите му падат от небето. ЕС ги е задължил да изкупуват всички фотоволтаична енергия... После ни ги бутат тези фотоволтаични милиони в сметките за ток без да се усетим изобщо.
Ами хайде давай и ти де! На теб пари не ти ли трябват?
Луната е по-важна от Слънцето, защото свети когато е тъмно, а Слънцето свети когато е светло.
Ами тогава като се канибализират яко, ютилити компаниите могат от ВЕИ ток да минат пак на търговия с грудки на лалета. Като едно време. Имаш грудки на лале, значи си милионер. Е, нема кво да ядеш, но да не ти пука. Важното е да има разтеж, нали така.
За топла вода и битово отопление не стават. За какво тогава тази грандиозна инвестиция? Плюс когато не грее слънцето не акумулират Абсолютно нищо.
Фотоволтаиците могат директно да нагряват вода и да се ползват за битово отопление оттам. В комбинация с батерия и климатици можеш изобщо да се изключиш от мрежата и ТЕЦ
Глупости си написал. Да разчиташ на фотоволтаици за отопление и гореща вода е меко казано наивно. През лятото няма проблем, но отопление и гореща вода трябват през студените сезони, когато слънце грее кратко
Що не се пробваш зимата (ама някоя по-нормална, а не рекордно топла) да я позваш тая система - да се изключиш от тока и газта ?
Ами като наблюдател от първо лице(брат ми праща статистиката си за всеки месец от неговите панели), мога да кажа, че за съжаление за зимата нещата тук в България не могат да се решат със слънчева енергия. Няма (на разумна цена) батерия, която да те спаси няколко седмици подред както се случва. Реално производството е около най-много 10% от инсталираната мощност. Трябва комплексен подход, а това което виждам ми прилича повече на следването на тезисите на н-ския конгрес на БКП от миналото. Няма я компетентна и независима техническа и икономическа обосновка. За това и уж всеки ден статии, как цената станала отрицателна, пък после пред КВЕР се иска по-висока цена.
През зимата фотоволтаичен панел от 400 вт при облачно време и 9 часов облачен ден прави половин киловатчас, а при слънчев около 3-4 квтчаса. При 10 квт панели ще имаш около 10 квтч в облачен и 50-60 квтчаса при слънчев ден, което е добре и за през зимата, като потребление. В бъдеще такъв Фотоволтаик от 400 вт през зимата ще прави по 2 квтч в денонощието при облачно време и 20квтч в слънчев ден.
Някой знае ли къде се рециклират фотоволтаични панели? Търсих и никой не иска да ги приеме защото са много токсични.
не са токсични, но никой не ги ще щото от полученото не се покрива даденото за рециклирането им
"Слънчевите панели съдържат токсични химикали като кадмиев телурид, медно-индиев селенид, кадмиево-галиев (ди)селенид, медно-индиев галиев (ди)селенид, хексафлуороетан, олово и поливинилфлуорид.12 Силициевият тетрахлорид, страничен продукт от производството на кристален силиций, също е силно токсични и могат да доведат до изгаряния по кожата, вредни замърсители на въздуха, които увеличават белодробните заболявания, и корозивна солна киселина, ако са изложени на вода.1 Когато слънчевите панели навлязат в сметищата, ценните ресурси отиват на вятъра, а депонирането също създава нови опасности за околната среда.3 Слънчевите панели създават 300 пъти повече токсични отпадъци за единица енергия от атомните електроцентрали"
Какво да му рециклират на силиций ( стъкло)? Колко пък да е токсичен най-често срецания елемент на Земята? Нещо друго спусна ли ти митрофана? Предай и, че с банановата и република е свършено, защото никой вече не и иска бананите.
Фотоволтаици става за лампите, телевизора и компютрите в къщи. За друго не стават. Който има излишни пари - около 20-25к и живее в къща да пробва. Ще минава за баровец пред съседите си.
ВЕИ не са само фотоволтаици. Някои ВЕИ си стават за всичко.
Ех тоя Вец много ея кефи знаеш ли че веца е на 200 години технология.Знаеш ли още че е приложим само в Индия и Китай щото имат целогодишно пълноводни реки а знаеш ли още че в Китай като има силни валежи и отписват по 200-300хилядни села от картата
Епа слънцето да не е по-младо? Знаеш ли, че цялата енергия на земята идва по един или друг начин от него?
Секат гори с което намалявят биорязнообрязието обаче са иначе еко.С капасити фактър 10-12%.Трягедия е тая фотоволтаИка единствено е средство за изпиране на пари.
Нещо си доста тъп и не ти се разбира, то и ти не разбираш. ЕС има програма за залесяване с 30 милиарда дървета до 2030 г. Но това не решава проблема с човешката дейност и въглеродният двуокис в краткосрочен (200 годишен) план а ако говориш за фотовортаиците те са вече с КПД 22-24%, като с нова технология се очаква да стигнат 80%
За това ти казвам че си тъп. Написъл съм че ЕС има програма да залесява 30 милиарда дървета, но както написах вече , тъпаците трудно схващате
Ще го духате всички, който си мислите, че ще спечелите от фотоволтаици бръкнали с ръце в джобовете. Голям Уй ви чака с цената!!! Парите са в монтажа и проекта и най-вече в търговията (прекупвачеството) на зеления евролиберален "свободен" пазар!
Си направих фотоволтаична инсталация. Не годишна база цената на kwh ми излиза 12 стотинки.
В момента завършвам монтажа на едни мижави 15KWp ФЕЦ на един покрив около 80кв.м. Излезе към 12500лв. Подобни инсталации произвеждат около 16MWh електроенергия годишно и имат живот поне 20г. Т.е., с 12500лв ще се произведат НЕ ПО-МАЛКО от 320MWh електроенергия. Това е под 40лв/MWh. А "евтината" АЕЦ Козлодуй продава по 60лв/MWh според последното решение на КЕВР от преди две седмици. Ясно ли ви става накъде върви съдбата на 5х по-скъпите ТЕЦ? И на АЕЦ?
Но цента е без акомулатори. Само за 10.5kw Pilontech платих 10200 лева.
след 20г. се обади да ти видя волтаика колко прави