Технологичните компании, като нашата, от години имаме и прилагаме програми за устойчивост и сме напреднали, тъй като предлагаме технологии за това. Но когато говорим за зелена трансформация - трябва да знаем, че тя има два аспекта. Единият са технологиите, а другият - хората. Тях често пренебрегваме в уравнението, но те са, които правят трансформацията възможна.

Това каза Радослав Кошков, генерален мениджър на Schneider Electric за България, Албания, Северна Македония и Косово по време международната конференция Green transition 2022: "Зелената сделка - иновации, инвестиции и справедлив преход", организирана от Dir.bg и 3eNews.

Като цяло, светът минава през трансформация, която засяга от една страна технологиите и тяхното налагане. Компании като нашата трябва да показват възможностите на тези технологии - това е задачата им. От друга страна - там са хората, които трябва да минат през тази трансформация, за да бъдат и те осъзната част от това, което ни предстои, обясни Радослав Кошков.

Технологична трансформация

Програмата ни за устойчивост залага на технологиите, прилага както глобални, така и локални инициативи - всяка държава е длъжна да представи своя конкретен план какви критерии ще покрива и какви приоритети ще залага. В технологично отношение произвеждаме, можем и да консултираме. Но произвеждаме умни технологии, които дават решението за ефективност на операциите в индустрията или като диверсифициране на енергията за нейното по-умно използване, отбеляза Радослав Кошков.

От друга страна, добави той, работим и за нашите производствени предприятия и с нашите доставчици, за да могат и те да бъдат по-зелени и по-ефективна част от зелената трансформация.

Хората като изпълнители на трансформацията

Трансформацията в човешкия аспект е свързана с все по настъпващата дигитализация. Големите корпорации с планове за устойчивост, които обхващат и човешкия фактор, бяха подготвени. Във времето на пандемията ние и много други големи компании, които отпреди налагаме дигитализацията, не усетихме промяната - работа от вкъщи или от разстояние, изтъкна генералният мениджър на Schneider Electric за България, Албания, Северна Македония и Косово.

Радослав Кошков отбеляза и един позитивен факт. Важна за компанията инициатива е свързана с работа с университети или със стажанти, които да работят по роли в зелената трансформация и по вътрешни програми за устойчивост. Приятно ми е да отбележа, че идват млади хора, подготвени точно по тази тема, запознати са с фирмата, за която кандидатстват. И идват при нас с идеи и изисквания как самите ние да бъдем по-зелени във всекидневието си като хора и в бизнеса, сподели Радослав Кошков.

Снимка: Николай Илиев

На въпрос на модератора на дискусията - енергийния експерт Славчо Нейков, дали може да се направи сравнение в трансформацията - за страни от ЕС, в които работи Schneider Electric, и в такива извън ЕС, генералният мениджър на компанията за региона отговори, че всички са на един етап на развитие и прилагат подобни инициативи - от Унгария до Гърция и Кипър; от Румъния до Западните Балкани. Нашата страна не е по-напред от тези на запад от нас - Косово, Албания и Северна Македония. Там равнището на дигитализация е същото като при нас. В целия регион степента на дълбочина и обхват на разговора по темите на зелената трансформация е идентична, заключи Радослав Кошков.