Коментари - Малките модулни реактори и големите амбиции | business.dir.bg
назад

Малките модулни реактори и големите амбиции

Какви са положителните и негативните страни на този тип ядрени мощности

Обратно в новината
| Автор: Д-р Георги Касчиев

Коментари - Малките модулни реактори и големите амбиции | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Идеята не е лоша, но като се стигне до "смята се ...", "би трябвало ..." и приключих да чета. До сега БИ ТРЯБВАЛО да имаме още два работещи реактора, но сме в точка "смята се ... " за нещо, което дори и все още не е разработено а някой иска да го сложи при нас за да тества дали става - ако аварира - нали е далече от него - ми сори!

Хората искат сами да си купим атомните бомби, да ги разпределим правилно по цялата ни територия, и после е лесно, някой трябва да натисне „правилното„ копче.

че дава прекалено евтина и екологично чиста енергия... А това хич не изнася на разните "зелени", пембяни, ехолози, зелени грахчета и тем подобна измет...

ММР не са пригодни за България! Защо? Ние сме малка страна с изградена електропреносна мрежа ! Имаме два пръстена съответно на 220 и 400 Кв. т е всички населени места имат достъп ! Приложими са за държави с голями пространства и разстояния като Русия, САЩ, Канада, Аржентина, Чили, Бразилия където има малки населени места 30-40000 души отдалечени на 1-3000 км. Да се изгражда ел провод до там си е честа загуба на ел енергия поради ел. корона ефекта. Децентрализацията на ядренните мощности съответно ядренното гориво ги прави трудни за контрол, отчет и упралвление. Зарядка, презарядка, сервиз, ремонт изисква наличие на специализирани техники, хранилища, транспорт и персонал! ММР са ненужно глупаво и икономически неизгодно за малки държави като нашата още повече че ние имаме изградени големи мощностти

Много икономисти обаче смятат, че дори при наличие на всички благоприятни фактори, токът от ММР ще е по-скъп от този на големите.

,,....токът от ММР ще е по-скъп от този на големите..." A ХИЧ ток дали е по-добре ?

Дядо ми за такива писания казваше: Дрън , дрън па пляс !

Едно от наказанията ни по Ньойския договор беше, да нямаме право на наборна войска. След 1990-та,като останахме без опеката на СССР/Русия ни вкараха отново в Ньойския договор. Премахнахме наборната войска, нарязахме ракетите, подарихме танковете на Македония. Като репарации харизахме златните си находища на регистрирана в Канада фирма, най вероятно с американски собственици. Сключихме изключително неизгоден договор за американските ТЕЦ.

Знаем обаче, че си тъп трол. Да не би след Ньойския договор да сме имали право на професионална армия? Щото сега имаме такава. Наборната армия е отживелица. На Македония подарихме няколко стари танка, дето за нищо не стават. Нарязали сме цели 16 ракети с конвенционален заряд, които едно че не вършат работа и второ са забранени съгласно договор между Руслямска държава и САЩ за ракетите със среден обсег и съответно нямат поддръжка. Не сме харизвали златните находища, а сме ги дали на концесия, като собствениците са известни. Алтернативата е да не работят изобщо както мината в Златоград, която 40 години не работи заради неефективен добив, който обаче за същите канадци със технологиите им е рентабилен. Договора с американските ТЕЦ е бил изгоден и е стандартен с преференциален период. Когато е сключван единствено не е предвидено, че след време ще се вземе световно решение за въглеродните емисии. Друг е въпроса че правителството на СирГей Станишев промени този начален договор и подписа по неизгодни условия от началните.

Говорим за ядрени реактори, а не за будки за семки. С увеличение на количеството се намалява контролния капацитет, а така се увеличава и риска от авария. АЕЦ Козлодуй и АЕЦ Белене са предостатъчни за България и дори за продан на електричество.

БелЯне има само един гьол бе!

Всяко цигане с ядрено кюмбе!!!

Аз предлагам да не политизираме, когато става дума за нашите пари, а да мислим разумно технико-икономически. Може ли някой да каже колко струва един такъв модул на ММР- например А пари? А колко ще струва инфраструктурата към един такъв ММР - например, В на брой пари? А преносната мрежа от ММР до далекопроводите - например С на брой пари? Т.е. 1 ММР ще изисква инвестиция от (X + Y + Z) пари. Нека да приемем, че 1 нормален реактор от 1200 МВт ще струва D на брой пари и ще се замества от 4 броя ММР по 300 МВт всеки. Тогава въпросът е: Дали някой може да ме убеди, че (А + В + С), умножено по 4 пъти е по-малко от D? Едва ли...

Сега виждам, че съм допуснал малка грешка и моля (X + Y +Z) да се чете като (А + В + С).

Тези малки модулни реактори като замръзнат като в Тексас на минусови температури с режим на ток и без вода ще е приказка.

Пак ще изберем едни обещания на хартия, тая фирма няма произведен реактор, няма произведено нищо, ама подписват меморандуми ...

Както избрахме F16 - с комисионни за определени хора.