Кога домакинствата ще произвеждат електроенергия за собствени нужди?
Отговор на въпроса дава Илиян Илиев, председател на Обществен център за околна среда и устойчиво развитие във Варна
Обратно в новинатаКоментари - Кога домакинствата ще произвеждат електроенергия за собствени нужди? | Бизнес.dir.bg
Коментари
Аз също исках да инвестирам, но 8500 лв за присъединияване към системния оператор са меко казано грабеж и безсмислят всичко.
Мотивацията идва когато започнете да мислите за обикновенния човек, а не как да вземете от него за да намалите разходите на монопола.
Държавата е глуха за обикновенния човек. Няма как да се вземе подкуп или да се направи далавера от чиновника или неговия началник.
това няма много смисъл защото оборудването няма да си избие цената. Пък и това дето отчита колко ток си набутал в мрежата трябва всяка година да се сертифицира най-вероятно - още разходи. Другите са го измислили - Панелите ходят към инвертор и батерии и с едно сравнително просто устройство (което пак струва пари, ама не би трябвало да е строго контролирано превключва ползване на енергия от мрежата или от локални източници. Евентуално зарежда батериите .
длъжен си да намалиш сметките на оператора. Където има монополи особено държавни монополи, няма инвеститори :)
но ако всеки започне да печели и да инсталира вей мощности няма да има лапкане за олигарсите. Може да проверите от къде са вей мощностите в момента. Всички са собственост на едни "едри" бизнесмени, които кръвопийстват на наш гръб. Административните пречки обслужват техните и на партиите интереси.
за тея пари може да си накупиш батерии/акумулатори и да намалиш консумацията от мрежата.
Прав си, но не беше лошо да добавиш, че всички олигарси са от управляващите комунисти! Няма други, няма конкуренция и затова всички е скъпо и прескъпо! Да не говорим, че за да си направиш собствено захранване, е като мисията невъзможна!
Това не ги бърка. Зорът им е да не искаш да продаваш ток на ЕРП-тата. Не знам какви пари печелят малките собственици от това, може би цялата работа е заради прословутия метъринг. Като няма слънце пак консумираш от мрежата и има логика да искаш да балансираш с периодите, когато си имал излишък.
Да ви шибам глупавите кратуни! В Германия всяка втора къща има фотоволтаик. При нас пречки и администрация. за нищо не ставате.
Аз пък нямам избор, щото до вилата ми няма електроразпределителна мрежа и никога няма да има, а строежът е законен и още от времето на социализма. Даже бих ги дал тия 8500 лева, ама никой не ще да ги вземе.
Когато един склад с един милион налъми се превърне в приказна розова градина като в песента на Алла!
Аз искам ток само от АЕЦ-а, на цени от АЕЦ-а, ВЕИ не искам и не искам да ви плащам ВЕИ печалбите Да ви махнат тези преференциални цени и ще видите кога се изплаща това ВЕИ. А тези преференциални цени са чисто точене на пари от населението! АЕЦ-а ще произвежда евтина енергия, а аз ще плащам скъпо за да можело вие да си инсталирате панели ...
забравяш, че при нас мафията си има държава. Много по-трудно ще е да се краде от повече крайни точки.
И какво като дойде? Много си заблуден. Със слънчеви колектори имаш и в студовете топла вода, а фотоволтаичните панели работят и при облаци и студ макар и с 4-5% КПД. При достатъчно панели и акумулатори нямаш проблем със студения фронт. Е ще трябва да се ограничиш максимално в другото електропотребление, но си значително по-добре от тези, на които им спре тока. Студените дни се 20-тина годишно.
Защо трябва да го правим да е лесно ,когато може да си остане трудно? "Я не сакам да СМЕ добре!Я сакам на ВСИЧКИ да им е зле!"
И дай заради студения фронт, който както идва така и си отива да сме вечни роби на енергопроизводителите.
За собствени нужди може... И никой никого не спира. Просто струва много, и при нашите климатични условия - няма да се изплати скоро. А държавата изкупува ток само от НАШИ ХОРА.
Дамм, държавста тотално абдикира и реално ще е една група хора наречени политици които реално само ще регулират и прибират и всеки да се оправя сам..... Няма училища, няма здравеопазване нищо....
е така, но с "хеликоптерните" пари и субсидиите това направиха в Германия, а при нас - соларни паркове, собственост на подставени лица, произвеждащи ток 24 часа в денонощието.
Защо въобще трябва да се занимавате с ЕРП-тата. Изчислявате си соларите само за собствена консумация и се отписвате от общата ел. мрежа.
Отдавна имам голямо желание да си взема фотоволтаична система. Апартамент на 5-ти, последен етаж, целият с южно изложение. Над мен архитектурата така направена, че имам чупка от 45 градуса - уникално за нареждане на панели. Мога да си наредя 14, мерил съм го. И не съмзаритал да продавам. Не! Искам си за мои нужди, да бъда независим от тези измамници, колкото се поме повече! Писна ми всяка зима да ми вдигат почти двойно сметката за ток, при положение, че не се отоплявам на ток и не харча нищо повече спрямо други месеци. Не мога обаче да намеря някой, който да ми обясни точно от какво имам нужда - пратете ми имейл, аз ще ви пратя имейл, сканирайте ми няколко сметки за ток, ето ви примерна диаграма, вижте тази таблица...абе човек, кажи от кое, по колко да взема и колко ще стува!!! Много ли е трудно?
Да, има спънки, но ако връщаш тока в мрежата. Ако е за собствени нужди, можеш да си сложиш 30, 50 или 100kWp и никой няма да ти каже нищо.
Малките фотоволтаични ВЕИ производител-патребител трябва да са на облекчени режими. И при тях трябва да са направят така, че на преференциални цени да се изкупува само такова количество електроенергия, което отговаря на 40% до 80% от цялото годишно/месечно/ потребление на домакинството. Ако произведе повече от годишното си потрибление, то надвишаващато 80% количество електроенергия трябва да се изкупува на пазарни цени. Малките покривни фотоволтаици не трябва да са печеливш бизнес. А трябва да са независемост от електромрежата и самозадоволяване с електричество. В момента фотоволтаични са корупционна далавера за неколцина приближени до властите, които се облагодетелстват за сметка целия народ.
А вечер какво правим като е тъмно и волтаичето не работи ? Трябва и системка за съхраняване на енергията, която струва бая парички отгоре на сметката за волтаика . Батериите каталясват след 2-3 години - още допълнителен разход. За да си независим от енерго дружествата и голям да го извадиш трябва да си добре подготвен с паричките. Това не е игра за мишки... Успех с начинанието.
Сложи си един бойлер с батерия и си ползвай топла вода- пак има ефект, че не консумираш за загряване на вода. Ясно е, че ток не желаят да им произвеждаш.
Покрива на 5 етажната сграда, в която живееш не е твоя собственост, а е собственост на етажната собственост/всички живущи в блока/. Фотоволтаик трябва да може да монтира само етажната собственост, а не нахалните и невъзпитани като теб живеещи на последния етаж. В блока където яз живея има един невъзпитан като теб, с който постоянно се разправям да не обсебва общите части. Ти можеш да си сложиш фотоволтаик на балкона/терасата/. Или еднофамилна къща/вила/ , ако имаш такава.
Инвертора, който така работи не бърка изобщо енергото. Но ако не харчиш денем поне по 1 кВт на час няма изплащане повече от 10 години системата on grid.
Тъпунгер, преференциални цени има само за проиводство и подаване на мрежата над 1МВт. На практика домашен фотофолтаик захранва основно собственика и е няколко киловата. АЕЦ е много скъп. Но у нас уж е евтин, заради ядреното лоби, защото ние плащаме после за съхранение на горивото, за утилизация на блоковете след края на работата им. Примерно за малките блокове на Козлодуй до тук сме похарчили 1,4 милиарда лева от които 900 милиона от ЕС, а до 2030 трябва да се похарчат още толкова, при обща печалба за целият живот и на 4-те реактора от 200 милиона лева. Ето това е евтината енергия от АЕЦ. Нова АЕЦ е с цени от около 25-30 ст за кВтч за периода на изплащане, но ак се очетата всички бъдещи разходи, това на практика е цената за целия жизнен цикъл на по ефективен голям блок. И никой не смята 10 000 години съхранение на отпадъците. Средната продажна цена на Козлодуй е 7,5 стинки в момента за да може да реализира печалба от около 400 милиона лева. При 5 ст./кВтч няма печалба. И това при положение, че Козлодуй е изплатен и няма кредитни задължения за десетки милиарди, колкото струва едно строителство на нов блок. Евтина е енергията от фотоволтаиците, разбира се без преференциалните безумия натворени от комундетата на Станишев. В случая ти се говори за домашни инсталации, които на практика ще провават на пазарни цени и ТИ да можеш да си инсталираш.
Абе далаверата почна от Станишев и червените яко се набухаха с преференциални фотоволтаици и то за 25 години
Пищещ в Гугъл Фотоволтаични системи и ти излизат фирми. Те ще ти направят калкулация кое колко и как
Батериите карат минимум 10 години. Освен ако не си с оловни батерии за около 3-4-5 години.
Значи! Режеш кабелите към енергото и не се занимаваш повече! Имаш панели, имаш акумулатори, произвеждаш си, консумираш си . Какво ни занимават с Радини вълнения?
Не е възможно да живееш само на фотоволтаици или вятърни генератори. С всички удобства на цивилизацията. Понякога има облаци. Нощем слънцето не грее, и тогава ще ти трябват много скъпи големи акумулатори. Които да зареждаш през деня и нощем да черпиш от тях. Зимата производството на ток от фотоволтаици е 2-3 по-малко отколкото лятото. А понякога с дни е облачно и въобще няма производства. Т.е. ако лятото за всичките ти нужди от ток са достатъчни 10 броя 200Вт. фотоволтаици. То през зимата ще ти трябват 40 броя 200Вт и 2-3 по-голям капацитет на акумулаторите. Или пък допълнителен генератор на дизел/бензин за да си напълно независим от електропреносната мрежа. Все още е по-евтино да си включен към електропреносната мрежа, отколкото да си на фотоволтаик. Фотоволтаик е чудесин за чукарите или на къмпинг, където няма електрическа мрежа. Пък и поне в близките няколко години у нас тока от мрежата ще продължава да е по-евтин от тока от фотоволтаици и акумулатите към тях. Но да трябва държавата да стимулира с пари хората живеещи в еднофамилни къщи да слагат малки фотоволтаици на покривите си и директно да отдаватхтока в мрежата, а не да го складират в скъпи акумулатори. Тези мълки субсждирони от държавата фотоволтаици трябва да осигуряват на първо време не повече 30%-50% працента от цялото потребление на електричество на домакинството.
А дали не си малко нахален? Като си строиш къща така ли правиш - направете ми проекта и ми кажете точно колко и какви материали ще ми трябват, а пък аз ще си помисля... Идейният проект също струва пари, защото без него няма кой да ти направи технически, или да ти даде цени, като не знаеш какво искаш.
Стига с тези идотии!!!! Ако всеки сложи соларки, ще трябва се изградят балансиращи мощности! Аман от глупотевици, които звучат "умно" и "добре", но всъщност за голяма опасност за цялата система! Ако толкова държите да "инвестирате" в "зелена енергия" си сложете акумулатори и слънчеви панели и си направете автонома система. Да ама смеките показват, че никога няма да се изпалти подобна "инвестиция". Поне не и пр тези цени на тока!
не се консумира електроенергия и да се кара само на слънчева не е никак непостижима чрез фотоволтаици. Но само лятото, което не е голяма печалба - основната консумация е през зимата, за отопление.
Вадиш 20 000 и го правиш, колко му е. То ако беше толкова просто, всички щяха да са го направили. Ама "инвестицията" е брутална и не се връзва сметката. Те искат да продават ток на енергото, ама кой ще балансира отсреща, като тях ги няма вечер и колко ще струва това, не им пука!
Знам помня далаверите на депесара Христо Бисеров с ВЕИ-та отпреди десетина години. Която още продължова да прави. Точно за това съм написъл горното. За мен това е начина хем да няма далавери за политиците, хем обикновенните хора да не площат много скъп ток и да намалим замърсяването на планетата.
Чак пък никога, при положение, че има случаи, в които нямаш друг избор, или пък ти искат по 5 соларни инсталации пари, само да те присъединят към мрежата. Да не говорим, че по селата масово стоят без ток, като духне ветрец или паднат два пръста сняг. Всеки проект си е индивидулен. Понякога е супер, понякога..