Кога домакинствата ще произвеждат електроенергия за собствени нужди?
Отговор на въпроса дава Илиян Илиев, председател на Обществен център за околна среда и устойчиво развитие във Варна
Обратно в новинатаКоментари - Кога домакинствата ще произвеждат електроенергия за собствени нужди? | Бизнес.dir.bg
Коментари
Пара нема действайте.... Затваряйте Козлодуй,Белене купувайте от резняците и се хванете за палците.
Това с net metering няма как да стане поради една причина - данъчно облагане! За да стане трябва енергията произвеждана от малки производители да се освободи от данък. Производителят на енергия става търговец и плаща 15% данък и осигуровки, като размерът на осигуровките многократно може да превиши цената на произведената и продадена енергия.
Живях във Великобритания и известно време се чудех защо там всички се случва толкова лесно. И след месец интеграция в тяхната данъчна система, здравна, учебна и т.н. се сетих! Големият проблем в БГ е че всеки се мъчи да прецака системата9защото системата те прецаква регулярно) и тук имаме омъгьосан кръг. Държавата та натакова и те се мъчиш да натаковаш държавата. Манталитет! Ако добавим и всички онези мързеливи и отчаени държавни служители.... получаваш Български държавен апарат! Мързел, некомпетентност, недалновидност, липса на интерес(освен заплатата да постъпва по сметка). Лошото е, че дори западни компании когато дойдат тук се научават много бързо на тарикълъците и стават част от прайда, демек стадото. Вярвам, че нещата ще се оправят! Всъщност знам го! Само не зная дали след 100 години или след 200 :)
Виждам желаещи да се освободят от енергото. Възможно е частично и сметката излиза! Предпоставки: намират се панели втора ръка на символични цени и с почти запазени параметри, свалят ги от наземни ФЕЦ по Европата за да ги заменят с нови с по добро кпд, Наличие на инвертори които не допускат връщане на енергия в мрежата въпреки че работят в паралел с нея, така че ползувате тока в процес на производството му като се добавя липсващата в момента мощност от мрежата. При това положение нямате работа с чиновници и енергоснабдители- нищо не им подавате. Разбира се изтегляте енергоемки консуматори като перални фурни ... през светло време. Губите част от енергията, но спестявате разход изнудване! Препоръчителна мощност на системата до 2 киловат пик- оптимална възвращаемост за къща. Друг вариант: Директен подгрев на вода в буфер за отопление с прав ток директно от панелите. Предимство спестявате и инвертора, но губите около двадесет процента от енергията поради несъгласуване на нелинейните панели с товара. Има особеност , товара се изчислява и напасва към точката на най добър добив на панелите и се произвежда специално за целта- има фирми. Необходима ви е елементарна електротехническа грамотност. Сметките излизат- собствен опит. Бъдете здрави
Това няма да стане с тия бостански плашила, начело на територията. Иначе и аз съм готов още утре да започна инсталация на панели на покрива, че и в половината от двора. Нервите, които ще ми образуват администрацията и енергото, засега са като бетонна стена, която няма да разбивам с глава, багер или танк. Остава за внуците да се възползват от технологиите, ама това ще стане, когато ни превземат китайците, например. Дотогава диви балкански субекти ще пречат на прогреса.
Значи аз и Пешо сме единствените потребители на Енергото. Аз обаче решавам, че нещо не ми харесва и си слагам панелки за ток!
Най-добре е без участието на мрежата. Инсталираш си соларна система, която да ти задоволява нуждите и прекратяваш отношения с ЕРП-тата.
ПАРЛАМАментът ще не ще ще приеме съответните закони и наредби. Енергийната политика на ЕС е към децентрализация на производството а ел. енергия !
Всичко е ясно - Едрият капитал е враг на дребния бизнес и обикновения човек, въпреки, че пие от кръвчицата им.... Бойкот на ерп-тата... Каквото си произведе на момента, е за теб, останалото-за комшиите, подарък :)
Аз само да попитам какво правят тези хора когато няма слънце ? И какво правим когато фотоволтаиците произвеждат ужасно много енергия от която никой няма нужда ? КАк фотоволтаиците произвеждат ел. енергия през есента и зимата когато слънцето грее по - малко и има повече облаци ? Това за един прияетел питам.
Нали затова пише в статията? Ама само питаш без да четеш явно. Продаваш излишъка и купуваш при недостиг
Няма вариант да няма нужда от излишъка. Винаги може с излишъка да се зареждат акумулатори на електромобили, да се копае криптовалута, да се произвежда гориво. Ако цената на електрическата енергия падне достатъчно има много начини тя да се оползотвори. Причината да не се прави масово е, че излишък много рядко се наблюдава. Ако има достатъчно излишък ще се намерят купувачи.
А някой да те кара да си връзваш фотоволтаика към електропреносната мрежа. Сложи си и си го ползвай само ти. Така нямаш никакви администратиени грижи.
БРАВО! Това трябваше да се случи преди ...30 години! В страни които не са членки на ЕС и считаме че са изостанали и анти-демократични, като Русия и Украйна това отдавна е направено! Срамно е!
Ще минем къв собствени енергоизточници, когато спрат да ни съдират кожите за да стоят газопроводи и АЕЦ-и на Русия и да хранят българската енергийна мафия. Това са детки милиарди с които не само за нас, ами и за половин европа ток щепроизвеждаме.
Абсолютно неефективно е. Да превръщаш слънчевата енергия в електрическа (КПД максимум 12% и то при нови панели, после спада). После да преобразуваш тази енергия (скъпи инвертори), после да я пренасяш (загуби), после да я продаваш, пък пак да я купуваш, пък да я превръщаш в топлинна енергия ... Много по-просто е направо да загряваш бойлера и радиаторите на парното. И пак не е евтино - инсталация, поддържане, откази по никое време, ремонти в къщата и по покривите. Много по-лесно е да врътнеш ключа и да ти дойде енергия по 7 ст./kWh от атомната централа. Ама не е изгодно на запада, трябва да печелят за наша сметка. Че панели, че перки, че 600% надценка, че "електроразпределение", че фиксирани цени за американските централи ... Изобщо не отопление, а далавера. Ама за други, небългари !
Тотални тъпотии и нагли лъжи. Фотоволтаичните панели са с различен КПД, от 10% до 22%. Спадането е нищожно и чак сле 10-15 годин спада на 90% от началния капацитет, а след 20 на 80%. Преноса е в пъти по-малко разстояние от този от АЕЦ и съответно загубите от пренос са в пъти по-малки. Загряването на Бойлера е отделно и изключително ефективно с КПД към 80%, а основния разход за електропотребление обикновено се явява бойлера. И разбира се е много по-евтино от ток на 7 стотинки с доставка още толкова и ДДС. Американските централи не са с фиксирани цени, а с преференциални за 15 годишен период. Същото се отнася за всяка една нова мощност включително и за АЕЦ. 600% надценка има за червените фотоволтаици от 2008-2010 година, срената пазарна цена от фотоволтаиците на свободния пазар е 97,95 лв./MWh, на перките средната цена 86,08 лв./MWh
Гледам и двамата ги разбирате тия работи та да ви питам - правите ли разлика между фотоволтаичин панел за ток и слънчев колектор за вода? Да ви я обяснявам ли? Щото ги разбирате де!
от запада ли дойде и продаде китайските панели по 600лв.,чиято истинска цена е около 200лв.
Туй за АЕЦ - а сънува ли го? Щот за 2019 нашият е с печалба ПОД 100 милиона лева на блок. Хайде да сметнем, ако Белене продават на същата цена, тези 90 милиона, за какво ще стигнат. За лихви ли, за главница ли,............ При 10 милиарда лева на блок, дори при 1% лихва, тя е 100 милиона. А за периода на строителството? И накрая един въпрос, НАЙ - ВАЖНИЯТ, КЪДЕ ЩЕ СЕ СКЛАДИРА ОТРАБОТЕНОТО ЯДРЕНО ГОРИВО? И не ми казвай НЯКЪДЕ в България, а посочи град наблизо!
Няма да е скоро, първоначалната инвестиция е много висока, особено при тази цена на електричеството. И освен ако нямате огромни консуматори, не се избива никога
Казано просто , голяма дупка е енергетиката!!„Уж има мощности, а се оказва че са на книга. А защо да продаваш като можеш да си произвеждаш за теб. И вместо всички тия еквалибристики да получаваш всяка година премия за това че произвеждаш и консумираш от ВЕИ!??
Стига с тези идотии!!!! Ако всеки сложи соларки, ще трябва се изградят балансиращи мощности! Аман от глупотевици, които звучат "умно" и "добре", но всъщност за голяма опасност за цялата система! Ако толкова държите да "инвестирате" в "зелена енергия" си сложете акумулатори и слънчеви панели и си направете автонома система. Да ама смеките показват, че никога няма да се изпалти подобна "инвестиция". Поне не и пр тези цени на тока!
Чак пък никога, при положение, че има случаи, в които нямаш друг избор, или пък ти искат по 5 соларни инсталации пари, само да те присъединят към мрежата. Да не говорим, че по селата масово стоят без ток, като духне ветрец или паднат два пръста сняг. Всеки проект си е индивидулен. Понякога е супер, понякога..
тук е момента де, за това че си сложил и сам си произвеждаш ел. енергия да получаваш дотация от въглеродните емисии.
Значи! Режеш кабелите към енергото и не се занимаваш повече! Имаш панели, имаш акумулатори, произвеждаш си, консумираш си . Какво ни занимават с Радини вълнения?
Сложи си един бойлер с батерия и си ползвай топла вода- пак има ефект, че не консумираш за загряване на вода. Ясно е, че ток не желаят да им произвеждаш.
Така съм направил,но допуснах грешка. Бойлерът ми е 120 л ,а сложих една "панела" Трябваше да сложа 2. През лятото върши ДОБРА работа ,но от Ноември до Март не стига. Направих и печка с водна риза от която подавам топло към бойлера и така реших въпроса. За ток- 20лв. през лятото/хладилник ,осветление и телевизор. От време на време готварска печка. в останалото време готвим на газ/ . През зимата- до 50 лв. на месец. Съжалявам ,че нямам възможност да поставя пиролизен котел за отоплението. Сега ми стигат по 4до 5 кубика дърва за годината.
Малките фотоволтаични ВЕИ производител-патребител трябва да са на облекчени режими. И при тях трябва да са направят така, че на преференциални цени да се изкупува само такова количество електроенергия, което отговаря на 40% до 80% от цялото годишно/месечно/ потребление на домакинството. Ако произведе повече от годишното си потрибление, то надвишаващато 80% количество електроенергия трябва да се изкупува на пазарни цени. Малките покривни фотоволтаици не трябва да са печеливш бизнес. А трябва да са независемост от електромрежата и самозадоволяване с електричество. В момента фотоволтаични са корупционна далавера за неколцина приближени до властите, които се облагодетелстват за сметка целия народ.
Абе далаверата почна от Станишев и червените яко се набухаха с преференциални фотоволтаици и то за 25 години
Знам помня далаверите на депесара Христо Бисеров с ВЕИ-та отпреди десетина години. Която още продължова да прави. Точно за това съм написъл горното. За мен това е начина хем да няма далавери за политиците, хем обикновенните хора да не площат много скъп ток и да намалим замърсяването на планетата.
Да, има спънки, но ако връщаш тока в мрежата. Ако е за собствени нужди, можеш да си сложиш 30, 50 или 100kWp и никой няма да ти каже нищо.
Отдавна имам голямо желание да си взема фотоволтаична система. Апартамент на 5-ти, последен етаж, целият с южно изложение. Над мен архитектурата така направена, че имам чупка от 45 градуса - уникално за нареждане на панели. Мога да си наредя 14, мерил съм го. И не съмзаритал да продавам. Не! Искам си за мои нужди, да бъда независим от тези измамници, колкото се поме повече! Писна ми всяка зима да ми вдигат почти двойно сметката за ток, при положение, че не се отоплявам на ток и не харча нищо повече спрямо други месеци. Не мога обаче да намеря някой, който да ми обясни точно от какво имам нужда - пратете ми имейл, аз ще ви пратя имейл, сканирайте ми няколко сметки за ток, ето ви примерна диаграма, вижте тази таблица...абе човек, кажи от кое, по колко да взема и колко ще стува!!! Много ли е трудно?
Покрива на 5 етажната сграда, в която живееш не е твоя собственост, а е собственост на етажната собственост/всички живущи в блока/. Фотоволтаик трябва да може да монтира само етажната собственост, а не нахалните и невъзпитани като теб живеещи на последния етаж. В блока където яз живея има един невъзпитан като теб, с който постоянно се разправям да не обсебва общите части. Ти можеш да си сложиш фотоволтаик на балкона/терасата/. Или еднофамилна къща/вила/ , ако имаш такава.
Пищещ в Гугъл Фотоволтаични системи и ти излизат фирми. Те ще ти направят калкулация кое колко и как
А дали не си малко нахален? Като си строиш къща така ли правиш - направете ми проекта и ми кажете точно колко и какви материали ще ми трябват, а пък аз ще си помисля... Идейният проект също струва пари, защото без него няма кой да ти направи технически, или да ти даде цени, като не знаеш какво искаш.
Защо въобще трябва да се занимавате с ЕРП-тата. Изчислявате си соларите само за собствена консумация и се отписвате от общата ел. мрежа.
А вечер какво правим като е тъмно и волтаичето не работи ? Трябва и системка за съхраняване на енергията, която струва бая парички отгоре на сметката за волтаика . Батериите каталясват след 2-3 години - още допълнителен разход. За да си независим от енерго дружествата и голям да го извадиш трябва да си добре подготвен с паричките. Това не е игра за мишки... Успех с начинанието.
Не е възможно да живееш само на фотоволтаици или вятърни генератори. С всички удобства на цивилизацията. Понякога има облаци. Нощем слънцето не грее, и тогава ще ти трябват много скъпи големи акумулатори. Които да зареждаш през деня и нощем да черпиш от тях. Зимата производството на ток от фотоволтаици е 2-3 по-малко отколкото лятото. А понякога с дни е облачно и въобще няма производства. Т.е. ако лятото за всичките ти нужди от ток са достатъчни 10 броя 200Вт. фотоволтаици. То през зимата ще ти трябват 40 броя 200Вт и 2-3 по-голям капацитет на акумулаторите. Или пък допълнителен генератор на дизел/бензин за да си напълно независим от електропреносната мрежа. Все още е по-евтино да си включен към електропреносната мрежа, отколкото да си на фотоволтаик. Фотоволтаик е чудесин за чукарите или на къмпинг, където няма електрическа мрежа. Пък и поне в близките няколко години у нас тока от мрежата ще продължава да е по-евтин от тока от фотоволтаици и акумулатите към тях. Но да трябва държавата да стимулира с пари хората живеещи в еднофамилни къщи да слагат малки фотоволтаици на покривите си и директно да отдаватхтока в мрежата, а не да го складират в скъпи акумулатори. Тези мълки субсждирони от държавата фотоволтаици трябва да осигуряват на първо време не повече 30%-50% працента от цялото потребление на електричество на домакинството.
Дамм, държавста тотално абдикира и реално ще е една група хора наречени политици които реално само ще регулират и прибират и всеки да се оправя сам..... Няма училища, няма здравеопазване нищо....
За собствени нужди може... И никой никого не спира. Просто струва много, и при нашите климатични условия - няма да се изплати скоро. А държавата изкупува ток само от НАШИ ХОРА.
Защо трябва да го правим да е лесно ,когато може да си остане трудно? "Я не сакам да СМЕ добре!Я сакам на ВСИЧКИ да им е зле!"
Аз искам ток само от АЕЦ-а, на цени от АЕЦ-а, ВЕИ не искам и не искам да ви плащам ВЕИ печалбите Да ви махнат тези преференциални цени и ще видите кога се изплаща това ВЕИ. А тези преференциални цени са чисто точене на пари от населението! АЕЦ-а ще произвежда евтина енергия, а аз ще плащам скъпо за да можело вие да си инсталирате панели ...
Тъпунгер, преференциални цени има само за проиводство и подаване на мрежата над 1МВт. На практика домашен фотофолтаик захранва основно собственика и е няколко киловата. АЕЦ е много скъп. Но у нас уж е евтин, заради ядреното лоби, защото ние плащаме после за съхранение на горивото, за утилизация на блоковете след края на работата им. Примерно за малките блокове на Козлодуй до тук сме похарчили 1,4 милиарда лева от които 900 милиона от ЕС, а до 2030 трябва да се похарчат още толкова, при обща печалба за целият живот и на 4-те реактора от 200 милиона лева. Ето това е евтината енергия от АЕЦ. Нова АЕЦ е с цени от около 25-30 ст за кВтч за периода на изплащане, но ак се очетата всички бъдещи разходи, това на практика е цената за целия жизнен цикъл на по ефективен голям блок. И никой не смята 10 000 години съхранение на отпадъците. Средната продажна цена на Козлодуй е 7,5 стинки в момента за да може да реализира печалба от около 400 милиона лева. При 5 ст./кВтч няма печалба. И това при положение, че Козлодуй е изплатен и няма кредитни задължения за десетки милиарди, колкото струва едно строителство на нов блок. Евтина е енергията от фотоволтаиците, разбира се без преференциалните безумия натворени от комундетата на Станишев. В случая ти се говори за домашни инсталации, които на практика ще провават на пазарни цени и ТИ да можеш да си инсталираш.
Когато един склад с един милион налъми се превърне в приказна розова градина като в песента на Алла!
Да ви шибам глупавите кратуни! В Германия всяка втора къща има фотоволтаик. При нас пречки и администрация. за нищо не ставате.
забравяш, че при нас мафията си има държава. Много по-трудно ще е да се краде от повече крайни точки.
е така, но с "хеликоптерните" пари и субсидиите това направиха в Германия, а при нас - соларни паркове, собственост на подставени лица, произвеждащи ток 24 часа в денонощието.
2% и 1/2 са две напълно различни неща. А именно "2.4% от 38 милиона домакинства в Германия са инсталирали фотоволтаични инсталации" е числото, давано от организации, като ЕcoNStor, за последната година.
но ако всеки започне да печели и да инсталира вей мощности няма да има лапкане за олигарсите. Може да проверите от къде са вей мощностите в момента. Всички са собственост на едни "едри" бизнесмени, които кръвопийстват на наш гръб. Административните пречки обслужват техните и на партиите интереси.
това няма много смисъл защото оборудването няма да си избие цената. Пък и това дето отчита колко ток си набутал в мрежата трябва всяка година да се сертифицира най-вероятно - още разходи. Другите са го измислили - Панелите ходят към инвертор и батерии и с едно сравнително просто устройство (което пак струва пари, ама не би трябвало да е строго контролирано превключва ползване на енергия от мрежата или от локални източници. Евентуално зарежда батериите .
това няма да ти го позволят в България ;)
Това не ги бърка. Зорът им е да не искаш да продаваш ток на ЕРП-тата. Не знам какви пари печелят малките собственици от това, може би цялата работа е заради прословутия метъринг. Като няма слънце пак консумираш от мрежата и има логика да искаш да балансираш с периодите, когато си имал излишък.
...и дойде студения фронт.
И какво като дойде? Много си заблуден. Със слънчеви колектори имаш и в студовете топла вода, а фотоволтаичните панели работят и при облаци и студ макар и с 4-5% КПД. При достатъчно панели и акумулатори нямаш проблем със студения фронт. Е ще трябва да се ограничиш максимално в другото електропотребление, но си значително по-добре от тези, на които им спре тока. Студените дни се 20-тина годишно.
Държавата е глуха за обикновенния човек. Няма как да се вземе подкуп или да се направи далавера от чиновника или неговия началник.
Мотивацията идва когато започнете да мислите за обикновенния човек, а не как да вземете от него за да намалите разходите на монопола.
Аз също исках да инвестирам, но 8500 лв за присъединияване към системния оператор са меко казано грабеж и безсмислят всичко.
длъжен си да намалиш сметките на оператора. Където има монополи особено държавни монополи, няма инвеститори :)
за тея пари може да си накупиш батерии/акумулатори и да намалиш консумацията от мрежата.