Експерти се усъмниха в потенциала на зеления водород
Дори и най-добрият сценарий на всички съществуващи проекти ще покрие само 9 % от съществуващото търсене до 2030 г., и то при 100% капацитет на електролизерите
Обратно в новинатаКоментари - Експерти се усъмниха в потенциала на зеления водород | Бизнес.dir.bg
Коментари
Абе този експерт направо гений! Понеже трябвало вода и значи ние сме добре, защото имамо цяло море! Той поне да се беше запитал колко вода все пак трябва. 1 kg водород е около 22 KWh (не помня съвсем точните числа). А пък грубо от 1 kg вода се получават 50г водород. България има мощности за около 8 GW електричество. Това за година е около 60 000 GWh. Ако всичко отиде за производство на водород, ще са необходими около 0.06 кубични километра вода. Един селски чзовир ще е достатъчен. А да не забравяме, че когато този водород се изгори, отново се получава вода.
Съм убеден, че това е поредната екоизмама на зелените фашисти и изнудвачи! Докато има дементени да им вярват, вместо да ги линчуват, така ще е.
Наистина това беше пълна излагация. Да се каже, че водата била важна "суровина" за производството на водород ... Дори Саудитска Арабия има достатъчно. По-нататък в статията пък само пътьом се споменават истинските проблеми ...
Руснаците имат езерото Байкал и С.лънце. Унгарците пък Балатон и Слънце. Да не се окажат те по подходящи. Сещам се за.още.хиляди езера и едно Слънце. .
Вероятно експерта си мисли, че водорода е като рибата, саморазвъжда се във вода и електролизатора просто го лови от водата.
Ако видите слънчев панел на българска нива и гръцки плаж знаете че става въпрос за кражба на европейски средства.
евро-"експерти" се опасявам, че... който в училище не е учил физика и химия - животът му е изпълнен с вълшебства и магии (като зеления хайвер, например...)
Какъв е смисълът да дават мнение някакви незнайни български НПО-та , като инвеститори в зелен водород са огромни компании като Шел, ОМВ, Тотал, Ексон, Бош, Тойота, Хюндай, Даймлер, Волво, PKN Orlen, Авиа, Ени и дори и Фолксваген регистрира като патент водородна горивна клетка преди два месеца!? Дори и кралската фамилия на Саудитска Арабия започна производство на зелен водород, че виждат че с петрола е свършено!
Дори и в България Главболгарстрой започна с инвестиции в инфраструктура за зелен водород, а Христо Ковачки почна със строежа на голям фотоволтаичен парк, с чиято енергия ще добива зелен водород и ще го гори в ТЕЦ Бобов дол!
За забавление обичам да трепя еко талибани ,беше ми скучно и с тежки удари пречуках зелен терорист който е на хранилка при сорос мизантропа
Мисля, че зелените едие не са оползотворени напълно. Първо неизменно на всеки покрив следва да се сложи фотоволтаик. Това обаче не е нещо ново. По интерлесно е, че авторът като спомена за реките, то около тях може да се насади слонска трева и бързорастящи дървета, тополи например и да се прибира въглерода от тях. Мелят се на стърготини и ферментират. Или се оставят да ги ядат червеи и гъби за по-подходяща биомаса. Самите реки имат зелено покритие, жабуняк по народному, колония едноклетъчни водорасли з те също бързо се размножават и могат да се прибират. А ся ми дойде кокаво можем да правим биомасата - ми сушим я и в термоколектор - слънчев концентратор за разлагане на биологичната молекула за получаване на изкуствен нефт.
минахме на Усвояване, Усвояване.... водородните експерти, като политическите, и социологическите... Май са от една и съща школа, даже от един клас!
Предлагам да построим на морето завод за зелен водород, електроцентрала на зелен водород в софийско, зелен далекопровод и зелен водородопровод с европейски средства за иновации. Така затваряме цикъла. Може плавно да качваме мощността и да отчитаме постоянно нарастващи проценти зелена икономика. Неизбежните загуби от преноса ще компенсираме с тец Варна от въглища, но ще е минимално като процент.
губи се 30-40% от енергията при производство на водород. По-добре да си ползваме тока, директно. За мащабите на България, преносът на електроенергия не е проблем.
Проблем е съхранението. Каква слънчева енергия ще пренасяш нощем? Денем има свръх производство, а нощем недостиг… нищо, ако няма конвенционални източници. Именно за свръхпроизводството става въпрос да се ползва и се произвежда Н2, и той след това може да се ползва по всяко време- демек съхранение на енергията от слънцето. Дали е 40 или 60% неефективно няма значение, защото алтернативата е да е изгубена тази енергия, като не се ползва или ти я изкупуват без пари.
Е как - Европа има въглища, а въглища плюс вода е суровина за синтетичен газ. Като пуснеш нагрята водна пара през слой въглища се получава водород и въглероден оксид. Което е изходна суровина за производство на синтетични горива, метан също между другото. Проблемът е, че водородът е малко и получения чрез електролиза водород може да допълни количествата. Изразходената вода се връща обратно след изгарянето на полученото гориво. Освен това и днес техниката позволява хибрид между турбина и електрическа система - турбината е много по-ефективна от буталния ДВГ но трудно се регулира. Като подадеш газ няма обороти, като набере обороти трудно спира от инерцията, затова и не се използва.
Май започваме да даваме заден за зеления водород. А.....какво стана със зеления амоняк ?
Употребата на зелен водород за масови цели е все още в сферата на научната фантастика, поради липсата на капацитет за производство, и недостатъчно добре развита инфраструктура за съхранение и пренос. И като разсъдим разумно, че дори само драстичното намаляване на употребата на въглища ще се отрази добре на световната екология, то може да продължим да разчитаме на ядрена енергия и природен газ. Природният газ е всекидневна тема. Какво ли не се изговори и изписа за него! Предимно използваха темата за газа за черен пиар. Но бъдещата реалност на сектора "Енергетика" ще се нуждае от преход и единственият рационален посредник в този преход е употребата на природен газ - позната суровина, с отличителни и добре познати качества, надежден източник на енергия, който вече е овладян успешно и има инфраструктура за него, вкл. ще се изгражда нова такава. Големите икономики като Китай и САЩ нямат намерение да се откажат от неговата употреба. Докато за предприятията, природният газ е особено голяма необходимост, то за домакинствата е уют и чистота. Хубаво е да се разглежда като енергия на настоящето, достъпна и сигурна.
Значи ще правим ток и с него ще правим водород? И какво ще е КПД-то на един такъв преход? Таази "трансформация" със сигурност не е перпето мобиле което означава, че това ще е приложимо и полезно в много ограничен диапазон от услуги на които им трябва точно водород например при химическите торове като е и в момента. Всичко останало са глупости. Отделен въпрос е, че транспортирането му е много трудно защото повечето метали увеличават крехкостта си при взаимодействие с водорода и е силно избухлив при наличие на кислород.