Експерти: Пазарът на имоти повтаря ситуацията от 2008 година

Достъпните ипотечни кредити могат да "подлъжат" хората и после те да имат проблеми, предупреждава Тихомир Тошев

Обратно в новината

Коментари - Експерти: Пазарът на имоти повтаря ситуацията от 2008 година | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

В момента системата с новото строителство е така създадена ,че ако си купувач , винаги имаш проблеми.Проблемите са от различно естество.Първо , ако си купил с кредит, трябва да почнеш връщането му веднага/без значение дали блока е построен или не/.За банката е важно да връщаш кредита , а не дали живееш там ,дали има блок или няма.На второ място,ако си купил със свои пари , а без кредит, дори бих казал че е по-зле,защото се набутваш със свои пари в много неизвестности.На последно място, да видим какво представлява една нова сграда.Много често няма улица , която да стига до нея,трябва да газиш калта,докато стигнаш до входа.Асансьор е недостижима екстра в иначе "луксозното" ново строителство.Ако искаш ток,може но промишлен /за "стопански нужди", само така дава "ЧЕЗ" - нищо че ти ще го ползваш за битови нужди.Така че цената е най-малкия проблем.

Защо никой не говори в цифри? Колко ниски са лихвите по кредитите точно, защо лъжете? В Англия са масово 3% за 15% самоучастие и после падат до 1.5%. Предполагам в останалите страни от западна Европа е сходна ситуация. Колко точно са лихвите в България?

Като има 1 милион празни купени жилища, интересно защо още бетон се излива и кой ще живее утре в тези и новите жилища???? Държавата се изпразва откъм хора и съдържание!!!!! Освен това в банките има 43 милиарда спестявания, които спрямо 6-те милиарда евро на валутния борд изглеждат като "огромна куха маса пари", вложена в никому непотребни сгради - жилища и офиси. И тези пари не произвеждат нищо, те не създават работни места и принаден продукт. За да създаваш такива работни места "трябват топки", но това движи хората напред и тогава има заплати и данъци и пенсии и т.н.

Няма никакво значение какви са лихвите.Важно е може ли изобщо да живееш в новопостроеното, което в много висок процент от случаите остава незавършено.Вярно е ,че и огромен процент от имотите са празни.Скоро дори попитах една позната от строителна фирма в една сграда има ли дсвободни имоти за продажба,тя отговори отрицателно.Същевременно аз с очите си виждам ,че всичко е празно в тази сграда.Въпреки това тя чистосърдечно ми заяви ,че всичко е продадено.Това само ние българите го можем.

КВО ЩЕ СТАНЕ КОГАТО ЦИГАНИТЕ ЗАПОЧНАТ ДА ВЛИЗАТ И ДА ГОНЯТ СОБСТВЕНИЦИТЕ ОТ АПАРТАМЕНТИТЕ ПОСРЕД БЯЛ ДЕН ?

ЛИХВИТЕ ПО КРЕДИТИТЕ БИЛА НИСКА , АБЕ ЛЪЖЦИ , КОГО ЗАБЛУЖДАВАТЕ БЕ , БОКЛУЦИИИИИИИИИ

Бежанците че ви оправят имотния пазар!

Цената на имот се определя от купувача.Щом някой е платил значи че цената в момента е това.

Тук се върти една безумна дискусия по най-еклектичен образец. Колко били цените на Запад, колко били заплатите. Всъщност и двете неща с еопределят от търсенето и предлагането. А се регулират с данъците. Тук някои дето не са напускали селото си дават мнения за Зап. Европа и САЩ. Цените били такива, заплатите - онакива. Но никой не отваря и най-мъничка дума за ДАНЪЦИТЕ. И в САЩ и в Зап Европа данъците са ужасяващи от гледна точка на българиня. И върху доходите, и върху имотите. И от данъците няма спасение там. не си плащаш данъците? Гориш. Че и в панделата може да влезеш. Това е основното. Всъщност тук нещата с аизкривени именно поради нищожните данъци. данък за 2-стаен апартамент в София - 100 лв. Имаш 5 апартамента и с еоплакваш че си плащал "огромни данъци" от 500 лв. Ами че в САЩ ще ти се изсмеят в лицето. И това е причната никой да не продава. Държиш си имота и чакаш да дойде огромно търсене ( като през 2008). При тези нищожни данъци нямаш стимул да го продаваш. Българинът е особен екземпляр. Иска да си вярва, приемайки желаното за действително. Имало било заплати по 5000 Евро на седмица. Да, има. Със сигурностб има и такива заплати. Но... Първо, те не са средните. Второ, хората, които ги вземат са сравнително малко от висшия мениджмънт. И трето, най-важното, ако вие отидете там няма да ги вземате тезои пари. Вие ще работите за по 3000 Евро на месец. Това са под 2000 Евро след данъци и осигуровки. Ако имате късмет да се хванете на втора работа (и ако можете да издържите, де) ще си докарате още 1000. Това е средното, и то в най-добър вариант. И никой не ви гарантира работното място

Как пък никой да не отваря дума за данъците? Колко пъти повтаряме, че сравнението на брутни доходи там с нетни тук е некоректно. Относно данъците на имотите и най-вече cost of ownership - същата работа. Да, в София имотите са неоправдано скъпи, защото пазарът на имоти се диктува от картел, по чиито цени се равняват и дребните продавачи, а разминаването цена/качество е страшно - било то качество на имота, качество на средата и качество на живота...

Едно вложение в апартамент се изплаща средно за 20години(240 месеца): -София-средна цена на апарт. :1218Евро/кв.м. среден наем на -5.94 Е/кв.м Срок на изплащане-1218/5.94= 205месеца(17години!!!!!),ты като не плащат данъци. Виена-3318 Е/кв.м. ,наем-12.91 Е/кв.м--257месеца(21.42 години!!!!) Москва: средна цена 2630 Е/кв.м.,среден наем-11.98Е/кв.м.-219.5мес.(18.29год!!!) Извод: 1. И в Лондон и в Москва и в София и в... Каспичан един недв. имот се изплаща прибл. за 20 години(5% годишен доход) 2.Където има повече търсене на апарт.под наем,там наемите са по-големи,апартамента се изплаща по бързо и това му вдига цената! И тъй като в София се е изсипала половин България,предлагането на наеми е недостатъчно,това вдига цената им а от тук -и интереса на средния инвеститор да си купи апартамент. Освен това от 2008 до 2017.ср.цена на кв. м е почти два пъти нераснала(м.дек.2008г.-650 Е/кв.м. за София) Така че-пазара си е наред... Трагедията е че хотата нямат работа в провинцията....

Защо пишете неща след като самите вие не можете да се разберете ,камили някой човечец като мен от село.

Държавата и общините имат интерес да се строи - ако на една поляна данъка е 200 лв годишно, след застрояването и' се плаща 20 лв/ м2 на РЗП-то разрешение за строеж и по н- найсе апартамента по 100лв данък сгради годишно.Официално, без рушветите на общинари и друга паплач.

Усетиха се и банки и строители, че същите тези малоумници, които в момента взимат кредити като невидели, при първото вдигане на лихвите масово ще изпофалират и ще станат ОСНОВА причина за още по-бруталния срив на цените при имотите. А той чука на вратата на държавата с най-ниско заплащане в ЕС и не само, в най-застаряващата и циганизираща се страна в света и при липсата на каквато и да е социална и икономическа стратегия дори за следващите няколко месеца. Тъжно ми е, че сами се унищожихме като държава и като нация.

Измислете нещо да ги национализирате -в авантата сте ок.

Хора, които при 1000 лв заплата си купуват телефон на изплащане за 1300-1500, и 10 годишен Мерцедес или БМВ за 15000-20000, много интересно за колко очакват да си купят апартамент.

Глупаците се учат от собствените си грешки. Мъдреците от грешките на другите. Ганьо не се учи въобще. Той всичко си знае. Ама все има заговор срещу него. ОТ международното положение, проклето да е!

Цените на атрактивните жилищата в големите български градове отдавна се изравниха и дори надминаха средните ценови нива на много от европейските страни и дори САЩ. За да прикрият това, строителните компании и агенциите за недвижими имоти включват общите части в квадратура на новопостроените апартаменти и по този начин на клиента се обявява една измамно по-ниска цена на м2. Освен това на много от нормалните пазари на имоти в света, цената на апартаментите включва паркомясто (понякога две), напълно оборудвани баня,тоалетна, кухня, подови настилки и др. Да не говорим за подвеждащото "2-стаен" или "3-стаен", което съответно означава "1 bedroom / 2 bedrooms" ( апартамент с 1 или 2 спални). И цялото това безумие и неурегулираност се случва пред очите на бездейставащи държавни институции.

Абсолютно вярно, че надминахме дори САЩ. Точно снощи по линия на един проект се разправяхме заради ръста от 50% за две години на бездомните около Сан Франциско и то за работещите бездомни. стремително нарастващ дял от blue collar персонала вече живее по коли и каравани, а тези от публичния сектор са по 6 човека в апартамент и пак изнемогват. Вярно, спрямо Флинт и околностите в Мичиган цените в София са високи... Не приемам за нормални софийските цени на недвижимостите, обаче ситуацията и така е достатъчно тежка, за да има нужда от хиперболи как в София било по-скъпо от Сингапур и Хонг Конг, едва ли не...

И защо пък точно със Сингапур и Хонг Конг трябва да се сравняваме? Кои са ни другите прилики с тях?

Нали това казвам - Виена и Сингапур имат повече общо, отколкото София и Виена. Като ще се сравняваме, съпоставката трябва да е между София, Белград, Скопие и с много уговорки - Букурещ, Загреб и максимум Атина.

Ви казвам, че сравнявам с Италия и, макар че стандартът ни е далеч от техния, цените са близки. Говоря за обикновени апартаменти, не за средновековни замъци, разбира се. С Гърция също сравнението е възможно като цени, но не и като стандарт на живот. Трябва да се сравняваме с капиталистически държави. В пост соц държавите всичко е изкривено.

Е, добре, де, имам познати и роднини италианци в Рим. Ми, цените определено не са като в София. 110 кв.м са си 350 000 евро. Ако говорим за провинция към Алпите е едно, ако говорим за Неапол е второ, ако говорим за палермо е трето. Съгласно Global Economic Power Index София е град от бета клас, а Виена е алфа минус. Рим вече е станал бета плюс, ама там отдавна е голяма цигания. Милано е алфа. Мисълта ми е, че тук по абсолютно стойност не са скъпи жилищата, но спрямо покупателната способност са леш. Но то и на Запад все повече натам вървят нещата местните да не могат да си позволят жилище и всички статистики го доказват, като т.нар. милениалз в двуцифрени проценти не могат да напуснат жилището на родителите си.

Ако цените на "атрактивните жилища в големите български градове" са стигнали американските, се чудя, какви ли са цените на "атрактивните жилища в големите американски градове"?

Пук!

От около 1 година искам да си закупя апарамент, а от около половин година съм започнал да проучвам и финансирането и вече лека полека съм наясно с нещата и следващата стъпка е да се задействам с огледите. Честно казано, прави ми впечатление, че има много нормални тристайни жилища на цена над 100000 Евро, които не мога да си обясня кой ги купува. Аз си правя сметката по себе си, млад мъж съм, с чисто заплащане около 4 пъти по-високо от минималното за страната и тези цени на имотите ми се виждат скъпи. Значи, за да си купя апартамент над 100000 евро, аз трябва да взимам над 3000 лева чиста заплата. Е на мен нещо не ми излиза сметката :) Значи: - 75% от тристайните жилища са на цена над 100000 евро; - в следващия момент, може би едва 3% от работещите в София са на заплата от над 3000 лева, да не говорим, че голяма част от тях вече имат жилища, защото са над 35 години. Е ху да фък ги купува тея имоти, не мога да си обясня цялта схема аз :) То верно, че пазарът може да се саморегулира, ама за къв чеп да седят сума ти апартаменти непродадени, вместо да се направят достъпни за хората и те да си купят жилище, за да са спокойни за себе си. Според мен инвеститорите много долно вдигат цените, само и единствено заради ниските лихви по кредитите, без да имат друго основание. И с нетърпение чакам момента, когато предлагането ще е голямо, а хората ще си имат едно наум и няма да избързват със закупуването (както правя аз в момента), докато не намерят разумна цена, което пък ще доведе в увеличаване на периода за продажба на 1 жилище. Все пак считам, че всяко нещо си има разумна цена. За мен в момента цените са неразумни. Все едно да си купя телефон за 3000 лева. Еми няма как, може и свир*ки да прави, но за такъв тип нещо си има граница на разумната цена, и тя не е 3000 лева, например.

аз дори съм ги събрал парите и пак няма да ги дам..... при толкова прогнози за срив съм готов да чакам дори и 3 години...

Ти си знаеш най-добре, но аз не виждам срив, поне не до няколко години. Светът се променя и консервативната ми прогноза е, че ще се изравним с цените в Прага, а пък Прага ще гони германските цени - където прииждат ония, там цените ще падат, а в чистите страни ще се повишават. Сега да имам свободни 100К, моментално ще ги забода в имот.

Надувайте балона, че време не остана.

едни хора, дето продават ... илюзии и други, дето им работят едни ... труженички, и тези хора си влагат парите в имоти в България, защото другаде ще ги питат как са ги спечелили, а тук не ги питат.

И какъв ти е проблемът? Хванал си, помислили си, направил си елементарни изчисления няколко пъти и виждаш, че сметките не излизат, следователно входните параметри не са вярни. Видиш ли, че разходът за жилище ще е над 30% от дохода ти, бягаш далече и не се чудиш защо така. Това са излишни въпроси от типа защо такова чудо ни управлява вече 10 години. Гледай фактите, а не причините. Щом е така, значи нищо не е наред и си прави изводите. Скоро купиха съседния на моя апартамент (който е идентичен) за 90 000 евро, при условие, че беше за капитален ремонт и след това роднини на купувача купиха в същия вход по-малък за 75 000 евро и бяха много доволни. Да седна да им се чудя какви ги вършат ли...

Хубаво си правиш сметката! Но цените са такива, защото има хора които ги плащат. Представи си, че си наследник на жилище и то ти е излишно. Решаваш да го продадеш. Това е имотът на живота на родителите ти и дедите ти. Нали ще опиташ да го продадеш на максимална цена? Ще чакаш година, ако трябва две, а ако паднат цените и 10, но ще гледаш да вземеш максимума. Когато толкова "упорстваш" все ще се намери някой, който да плати твоята цена, стига да е близка до другите, ако и малко по-висока. На това се надяват продавачите и в много от случаите успяват. Затова са такива цените на имотите.

не се определят от собствениците на старо строителство, а от строителните фирми, подкрепяни от банките и държавата с всички средства. Собствениците на един апартамент нищо не могат да променят. То, изобщо банките, ако не бяха хвърлили най-безотговорно такъв голям паричен ресурс на пазара на имоти, цените щяха да са далеч от сегашните.

Давайки пример с един наследствен апартамент, съвсем не съм имал претенцията да изчерпя темата. ;) "То, изобщо банките, ако не бяха хвърлили най-безотговорно такъв голям паричен ресурс ..." Това го кажи на ЕЦБ или си помисли, как се излиза от криза (тази от 2008 г.)

в нова :)

Проблема е, че в София се изсипа цяла България. Градове като Русе, Плевен, Ловеч - да не говорим за северозапада са замрели. Всеки се бута в София и ако не да продадеш един имот можеш да го отдаваш под наем, като инвестицията е в пъти по добра от държане на парите в банка, а за българина има две инвестиции - имот и пари в банка - това фондови борси е нещо мръсно, но е разбираемо за хора с ниска финансова култура (и не само). Та затова както има една поговорка - докато има овце, ще има и овчари дето да го стрижат. П.С. коментара не подтиква покупка на завишени цени.

Хе, хе, а виж Софикс - 11% надолу за няма и месец. А какви диведенти смятат да разпределят чу ли ги нашите публични дружества? Ниска финансова култура е да участваш в такова нещо, а не да стоиш надалече. Знам, знам, ще ми кажеш, че можели да участват на Ню Йоркската фондова борса, което е страшно реалистична алтернатива за средния българин...

Ще ти кажа кой ги купува - имам роднина, който купи за 120000 Евро миналата година /6-ти апартамент му е/, началник е в голяма държавна фирма. Основна заплата - 4000 лева, рушвети - минимум 5000 лева на месец. Казано просто - купуват престъпниците, а те в България не са малко.

С една дума , всички се изнасят за столицата София !

Цените са безумни. Човек трябва да изкарва поне 2500 лева чисто, за да изплаща нов дори двустаен апартамент в хубав квартал. А такива хора са малцинство. За сметка на това в Испания за 20-30 хиляди евра отгоре може да се вземе същият размер апартамент, в Малага примерно.

''Кой не скача , е червен ''!

ТЪкмо работа за ЧСИ-то, ще си набавиме нови имоти на тънкана.

В Бе-гето-то , всичко е на обратно !

Пазарът на имоти ще се срине,защото цените на имотите надминават цените на имотите на запад,а доходите ги няма никакви! Хората идват от зор в София за да намират работа,оказва се,че и тая работа не е много платена,ама поне я има,в провинцията работа няма! Който успее да се установи в София остава под наем,много успяват да избягат на запад и да се спасят от мизерията тук,но много и остават,живеят нагъчкани по 10 човека в апартамент за да могат да си платят сметките и наемите,някой от тях се решават на жилище да купят,но са малко. Повечето хора не смеят да си закупят жилище,защото нямат сигурност,както в банковата система,така и във фирмите,които работят! Работа има,но тя не е добре платена! Цените на жилищата са космически,всеки си слага,каквито си поиска цени,продават се чисти кочини за луди пари,лъжат в квадратурите,особено при новите жилища,пълен буламач! Няма никакво регулиране на цени,няма кой да следи за мошеничествата на фирмите с квадратурите на жилищата,пълен хаос е. Средната заплата в София е около 1500 лв, това са около 750 евро на месец,докато на запад средната заплата в голям град е 750 евро ама на ден!!!! А цените на жилищата са подобни,като цените в София! Е няма как да не се стигне до срив в пазара на имоти след пълния хаос в цените и тоталната мизерия на българите...

споко София е междинно звено между провинцията и терминал 2.... българите поработят за Софийските чорбаджии, посъберат някой лев и дим да ги няма.... плюете по провинцията но знайте че и тя дълго няма да се задържи тук.... е тогава всичко ще се саморегулира......

Напълно споделям мнението, че тук пазарната картина е страшно изкривена, но дайте да сме обективни в сравненията. Първо - на Запад цените на имотите изобщо не са като тук и второ заплатите също не са такива, каквито си ги мислят повечето. Какви са тези 750 евро на ден средна заплата?! При 21 раб. дни това прави на 15000 евро, което е много далече от средните нива. Заплатите в повечето държави са в диапазона 2000 - 5000 евро. Нагоре е за ръководни длъжности. Апартаменти под няколкостотин хиляди евро в столиците са рядкост, а къщите вече стабилно са над половин милион в предградият и над милион по-навътре. Както имаме вътрешна миграция тук, там има и трансгранична, така че процесите са подобни. Разликата е, че там местните масово си живеят в провинцията и в малките населени места.

Провери за средните заплати в големите градове на Германия и Австрия!!!! Във Виена средната заплата на австриец е 650 евро на ден!!!! Явно не сте в час,говорим за големите градове,не общо за страната!!!! Както тук в София са по високи заплатите,но като цяло са много по ниски от на запад в големите градове!

В западните градове е много по уредено от тук! Мордор е най грозния град в Европа!!!! Мордор е кочината на Европа,тук всеки строи,където му падне,няма улици,кал,смрад,цигани,кола върху кола,тротоари няма,а цените в космоса!!!!

в провинцията, естествено. И аз бих живяла в италианско селона север, защото всички улици са асфалтирани по-добре от магистрала "Тракия", канализация има задължително, има предприятия, където можеш да работиш, има банки, магазини, каквото ти хрумне, всички обществени сгради са в отлично състояние, а не се чудиш дали няма да се срутят над главата ти, озеленяване и т.н., ама да оставим глезотиите, няма ... алкохолни напитки, които заплашват дома и живота ти, всички институции работят така, че ти осигуряват спокойствие, ама ще кажете това какво общо има с цените на имотите. Ами много общо има, доколкото са недвижими. Тук като си издигнат богаташите палат, а басейнът им трябва да се изтича в септична яма, знаете ли какво става? Да не говорим за нас - обикновените хора, че няма къде да работим, на кого изобщо му пука за нас.

Във Виена средната заплата е 46 500 евро годишно. Провери сам в Гугъл: Average Salary in Vienna, Austria

Аз в час съм влязал отдавна и то пи принуда. Твърда съм наясно със ставките на заплащането, защото работя по проекти и там си има признати нива за разход на работодателя, което е твърда далече от нетен доход. Какви са тези 650 евро на ден средни?! Това да не ти е за средния и висш мениджъмънт в някоя техноогично фирма? От брутната заплата като извадиш данъците и осигуровките получаваш разполагаемият доход. Виж какви са почасовите ставки по Н2020 и тогава ми обяснявай. За Южна Европа е 3500 евро разход за работодателя за среден и висш научен работник и хората се радват, а това след удръжки е малко над 2000. Периодично ни зарибяват да ходим на работа в Брюксел към Европарламента и ЕК, та много добре знам какви са офертите (по-малко, отколкото за сродна квалификация тук в България - такава позиция тук е твърдо над 6000 лева нето, а там офертата е 3000 бруто + квартира). Предимството било, че веднъж закотвиш ли се, не могат да те махнат с топ до пенсия. Естествено, при условие, че изобщо има ЕС до въпросната пенсия. Не виждам какъв е смисълът от тези легенди, които тиражирате, при условие, че повечето ходим напред-назад и имаме сума познати из Европа.

Нещо си противоречиш. Хем говориш за пазар на на имоти и в същото време искаш регулация на цените!? Приятелю соц-а отдавна свърши, единственият регулатор на цените е пазарът!!! Не, не ти се карам, подсещам те да излезеш от наркозата на популизма, не живей в заблуди, научи се да мислиш пазарно. В една пазарна икономика цените са такива, каквито са! След като има кой да купува, значи цените са ОК. Ако изчезнат купувачите, цените ще паднат, както стана през периода 2010 - 2015 г.

не е свършил, а се префасонира на мутрокапитализъм, което е още по-лошо. Новите капиталисти са синовете и внуците на старите комуняги. Тук изобщо не можем да открием пазарна икономика, дори с лупа. Да не изпадам в подробности, но само наличието на огромна корупция идва ли Ви на ум колко изкривява нещата? Да не говорим за държавния обир на КТБ - колко купувачи на имоти създаде по непазарен начин, чували ли сте някъде да се е случвало подобно нещо? В държавата на мафията нищо не е нормално, не си прикривайте срамотиите с пазарни принципи и капитализъм, че е смешно. Не сме толкова глупави, колкото Ви се иска. Заблуда е, че пазарът в момента се характеризира с голямо търсене. Следя го и мога да Ви кажа, че има имоти, които се предлагат с години и не се продават. Това не би било възможно, ако имаше голямо търсене.

Да, съгласен съм, изкривен е пазарът, но е пазар с всичките му особености и влияния.

На Запад държавата как "регулира" цените чрез данъци и други incentives - страшно либерално и пазарно. Тук е още по-пазарно. Мутрите нацвъкат около "Хладилника" и после държвата им прави метро и пътна инфраструктура, от която те директно инкасират добавена стойност от обществени средства. На други мутри като в "Манастирски ливади" пък държавата не успя да им помогне и се превърнаха хептен на гето. Това са ти два примера за държавна намеса и ненамеса в радиус от 5 км. Пък тази история с некачстевеното лепене на стиропор беше яко пазарна. Нищо, де, ЕК скоро ще се произнесе, че това е недопустима държавна помощ и при продажба на имота, бенефициентите ще трябва да възстановят сумата за тази бутафория, която средно е 17 000 на апартамент...

да е изкривен и да е пазар. Когато в САЩ се спука балонът, цените паднаха драстично, а в България това не се случи. Недейте да ни убеждавате, че в държава, която едва сдържа притока на имигранти, има по-малко търсене на имоти от държава, която буквално се топи. Освен това ще трябва все пак да напиша за държавното "регулиране". Там строителните фирми не могат да формират такива печалби, както тук, защото първо не могат да купуват на безценица общински парцели, не могат да наемат работници на черно или да не плащат осигуровки на пълната заплата, не могат да не спазват мерките за безопасност на труда, не могат да не спазват ЗУТ и да строят малко по-високи сгради, което ще рече още няколко мансардни апартамента, плащат високи такси за всичко към общината и държавата, не могат да държат готова сграда без акт 16 дълго време, за да не плащат данъци върху непродадените апартаменти, длъжни са да осигурят паркирането на автомобилите на живущите в сградата, не могат да продават жилища на черно и да не отчитат приходи. Това са само една десета от "особеностите" на това, което Вие наричате пазар, а аз - ДС монопол. Ще кажете какво общо имат печалбите? Ами това, че им позволяват да продължават да строят нови сгради, без да са продали всички вече построени апартаменти и така да ни изнудват с цените. Другият момент са банките. Ако държавата строго контролираше процентът на лошите кредити да се държи наистина, не с гимнастики, в безопасни граници, търсенето щеше да спадне драстично. Изобщо не е прозрачно как в момента решават банките въпроса с имотите на неизрядните платци. Това в пазарна икономика няма как да се случи. Ако тези жилища следват законовата процедура - публична продан от ЧСИ, знаете ли какво ще стане с цените?

Ами нека държавата да го регулира с данъци! Цените ще паднат, но тежестта за купувача ще е пак същата, това, което не е платил при покупката, ще го компенсира с данъци. Нали тук коментираме, че сумата, която купувачът плаща е непосилна? Ами пак ще е непосилна! Просто броят на сделките ще е по-малък.

Е, има как! - Както виждаш!:) Да, всичко което казваш, е самата истина! И да! Това са "особеностите" на българския имотен пазар. При такива условия се развива той, но все пак е пазар! Може да е контролиран от ДС, от мутри, от корумпирани чиновници, от мързеливи брокери, но не е като при соц-а, когато държавата определяше цените. Купувачите свободно се договарят с продавачите! ... все пак.;)

продавачът казва сто хиляди и цената не се коментира :) Явно проблемът при Вас не е, че не виждате истината, а че не можете да наричате нещата с истинските им имена.

човече, пиян ли си, или си дрогиран ????

Лошото в България е, че няма контрол върху нищо, включително върху цените на имотите, но има глупаци които теглят кредити отиват и копуват една кутийка от 45-50 кв. и си мисли, че това е нещо много и ще го изплаща до пенсия. Цените са такива защото вече по селата няма почти никой, хората масово отиват по големите градове защото няма поминък и от това се възползват търговците от беззисходицата на българина. Само за сравнение да ви кажа, че в Мадрид, Берлин, Виена, Букурещ и др. кв. метър е 700 - 800 евро, а в София надхвърля 1000 евро защото имаме много добре развита икономика, всички са паралии и бълха ги ухапала, че ще дадат 80 000 евро за двустаен апартамент.

За ситуацията тук си прав, обаче намери ми нещо във Виена за 800 евро, че периодично се оглеждам там и числата, които виждам са съвсем различни.

Има и по 400 евро,ама явно няма кой да гледа!!!! Ако се разтърсиш и не гледаш лукса има по 400 - 500 евро квадратния метър насред Виена жилища! Защото и в София лукса са много над 2 000 евро квадрата!

Явно наистина не търся добре, щом 500 евро в центъра не съм виждал. Сега пак погледнах офертите на агенциите, за които съм абониран. За 200-300 000 евро съвсем обикновени апартаменти. Т.нар. за теб "лукс" е от 450 000 нагоре за има-няма стотина квадрата. Нещо, което вече обективно ще мине за лукс започва от 750.

Жоре, във Виена за под 5000 Е нищо не можеш да купиш момче :)

Ти си неграмотник!

2008? 2008 нямаше работа и за магазинер в София, сега не ми излегжда като 2008, сори ама тези прогнози все едно ги е писало дете. София каквото и да ревете е европейска столица и няма как едно жилище да струва малко. И търсенето идва главно от чужбина.

"София е европейска столица"?????????????????????????????

Явно е че никога не си бил в европейска столица.Статистически София може да се счита за такава, но фактически си е едно кално и мръсно балканско-ориенталско градче.И от какъв зор ще са тези скъпи жилища-за да могат само хора от страни с висок стандарт да изкупуват държавата ни.Точно за това цените трябва да са обвързани със стандарта.Ако не ти е известно да те светна.Има корабоплавателни компании които заплащата за една и съща длъжност различно в зависимост от стандарта на дадената страна.И тук може да се въведе същия принцип, но евромафията не дава.

Нека строят, нека бетонират. Още не знаят какъв са си го начукали(или друг ще им го начука?) До 3-4 години ще узнаят! Ще ревът все едно, че магаре ги такова и взелите кредити!

Я да видят цените на имотите в която и да е страна от ЕС? И да гледат цените не само с европейските столици а ив провинцията. Много сме далеч от европейските цени. А за пустеещите апартаменти ще берат ядове..... Много от тия жилища са на хора които са в чужбина.Какво си мислят нашите празноглавци?Да не си мислят че ще принудят българите живеещи в чужбина да си продадат единственото им жилище в България където могат да се върнат и да гонят Михаля? По голямо безумие не може да роди никоя глава,освен нашенска тиква.

В Италия на същите цени могат да се купят добри жилища, а за качеството на живот и заплатите там не искате да правим сравнение, нали? В Гърция даже са по-ниски. Основна разлика между несоц и соц държавите е, че селата и градчетата там са чудесни и няма нужда всички да се тъпчат в столицата, а тук имаме 20 села с канализация и асфалтирани по-главни улици.

Поредната платена, но прикрита реклама на заинтересовани лица от пазара на недвижими имоти, даже леко манипулативна.Като за наивници.Нито лихвите са ниски, нито има гаранции как ще се развие плащането по евентуалния кредит, тъй като банките винаги си оставят разни вратички за промени и т. н. За цените и съотношението на цена-получен продукт/апартамент/ да не говорим.За инфраструктурата около новите сгради също- положението е повече от плачевно.Така че тази инвестиция е много, много спорна.

На който му е скъпо не купува. Няма нужда някой да бие тъпана как пазара е прегрял. Щом се продава значи предела не е стигнат. И комунизма свърши не са нужни рестрикции. На мен лично Г- класта на Мерцедес ми е скъпа, но не очаквам някой да намали цената заради това. Просто не купувам.

защото селата и малките градчета се докараха до безизходица и няма живот там. Когато спре тази миграция - от малките населени места към 5-те по-големи града и най-вече към София, ще започне емиграцията, не че и сега не тече с голяма сила, и тогава ще се чудите бетонът става ли за ядене. Цените се държат високи, без да има голямо търсене.

Пазара ще се успокои когато строителната мафия спре да генерира печалба от по над 300-400% и да строи разширени жилища за правостоящи.Какво е това 80 квадратни метра-дневен тракт и спалня тип кучешка колиба.Абсолютно нефункционални жилища на космически цени.Като сложим и безкрайните далавери на банките ужаса за потребителите е пълен.Няма ли гаранция на кредита от работодатели и държава, далаверите ще са ежедневие.

направо ми оправи деня.... ++++++++ тъкмо гледах едни апартаменти вчера в студентски град... страхотни само дето ги строят без тераси.... а са по 200 хилки... медени направо.....

Ниските лихви се изразяват в това да изтеглиш 200 000 лева и да върнеш 80 000 лева лихви. Това ли е ниската цена на кредита? Граби, народе, че не остана!

Че това е 2 % при двадесет годишен кредит. 2 % много ли ти се виждат? След 5 г. пак ще станат 7 - 8 %, интересно е тогава какво ще говорите? :))))

Бих се радвал на такава криза. Така провинциалистите ще си изгубят апартаментите купени с пари от нивите и ще се върнат обратно на село, а София ще е отново красив и спокоен град.

Презастроен и пустеещ забрави да кажеш.

Лошото е че няма да има къде да се върнат, което няма да е ОК за тях. Ако няма къде да се върнат ще емигрират на място което им предлага по-добри възможности. Като цяло голям срив на пазара ще е много лош за всички по веригата , дори и за тези които собствени (наследени) жилища, защото ще повлече спад на БВП и всичките последващи неща с него.

София никога не е бил красив и спокоен град. Винаги е бил мръсен и сив, с грозни сгради и безсмислени архитектурни решения. В момента е още по-зле отколкото беше при соца. Няма по-грозна столица в Европа от ЕС. Излез от тая пуста България, върви на екскурзия по Европа и сам ще се убедиш, че София нито е красива, нито е подходяща за живот, в момента нещата стават още по-зле, нощи че всяка година се наливат милиони. А зомбираните софиянци, втренчени само в парите и материалното, даже не си струва да се обсъждат. Колкото до провинциалистите - показваш титанична мисъл на кореняк софиянец. Щом хората са си купили апартаменти с пари от нивите, какво ги интересуват банките и лихвите по заемите?

София никога не е била красив и спокоен град. Има други градове в БГ, които някога бяха. Още от освобождението от турско, София започва да се пълни с Ганьовци, тарикати и службогонци. И селяни от Банкя, Драгалевци, Симеоново и т.н., които също се пишат софиянци... София е комбинация от лоша архитектура (соц реализъм + мутро барок), тесни улици с дупки и локви, счупени тротоарни плочки, груби и нагли хора, постоянно недоволни и намръщени, но с огромно самочувствие без покритие и "бутици" с евтини китайщини. Жалка картинка...

Я кАжи за Франция сега, богата ли е реколтата от лилави върху мръсни дюшеци насред Пари?

Типично по български, все не му е добре. Ако е пусто- реве, че България загива, ако е пълно с хора- пак реве, че е претъпкано. Ей затова си мислим, че няма да се оправим, защото сме слепи да видим колко сме добре. Тъпо черногледство. Хората по света с много по-малко са щастливи.

развитието на дадена държава и света, се движат на много високо ниво и пълно късогледство е да твърдите, че хората в добре управляваните държави са малко по-щастливи, заради характер, начин на мислене и др. подобни. Простичък пример - дребната престъпност. Колко да е щастлив човек, като му изпразват джобовете в автобуса, разбиват и ограбват жилището му, крадат колата му, "прибират" реколтата му и най-голямата по съотношение брой служители към брой население полиция нищо, ама нищо не можела да направи? Сега, като напълнят с "мигранти" онези страни, ще видите как щастието им ще започне да се изпарява, за съжаление.

ограбването на КТБ държавата позволи на банките да намалят почти до нула лихвите по депозитите, действайки като картел, а по кредитите са намалени символично, и да си увеличат таксите. Благодарение на това, вече четвърта година банките имат огромни печалби, които напълно покриха загубите им от идиотските рискове, които поемаха и, логично, пак поемат, защото знаят, че все някой ще ги компенсира. И този някой, разбира се, сме всички ние, които дори не сме купували жилища на нереално високи цени и не сме взимали кредити срещу ипотека.

че самият фалит на КТБ хвърли в ужас хората със спестявания и ги "насочи" насила към купуването на безумно скъпи имоти, заради опасността да загубят парите си, държейки ги в сигурните български банки.

С толкова реклами, които ни убеждават, че само щракваш с пръсти и получаваш кинти на момента и никой не споменава, че после трябва да се връща с лихвите.....

То го пише, но никой не иска да чете.

Много са надценени имотите в момента. Ще има корекция, но да видим кога...