Коментари - Бумът на чистата енергия може да създаде голям проблем с отпадъците от ВЕИ | business.dir.bg
назад

Бумът на чистата енергия може да създаде голям проблем с отпадъците от ВЕИ

Какво се случва с вятърните и слънчеви централи, след като те бъдат демонтирани и откарани към депото за отпадъци?

Обратно в новината
| Автор : Георги Велев, 3е-news.net

Коментари - Бумът на чистата енергия може да създаде голям проблем с отпадъците от ВЕИ | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Чакай сега, нали е чиста енергия, какви отпадъци, какви 5 лева :)

You dont say!

Доста си прост и наивен. Плътността на отпадъка спрямо произведената енергия е десетки хиляди пъти.

Отпадъка от АЕЦ е много много малко по отношение на произведената енергия. Да не говорим че си остава ценен матерял ако имаш технологии за преработка (каквито в ЕС май няма, но могат да се изградят). А перките и соларките се првъръщат в планини от боклук който НЕ може да бъде преработен защото за такава преработка е нужна ЕНЕРГИЯ, ама много енергия и тогава цялата соларково-перкова история се обезсмиля 2 пъти (сега е просто безмислена).

Интересно защо никъде не намирам / а доста търсих/ информация колко е т.н. енергиина себестойност на един панел например. Вчера си купих предпазител на шнайдер и получих с него 5-6 листа хартия / което е тъпо/ за енергиина себестойност, всякакви други дивотии, включително сертификат за производство със зелена енергия - какъв процент зелена енергия е използвана за направата му. Такова нещо обаче за солар не намерих. Направих се на луд и питах и фирма която се занимава с такива солари за някаква информация и ми отговориха, че нямат. И в крайна сметка ще се окаже, че енергията изразходвана за направата на един панел и за преработката му накрая / до колкото е възможно/ е повече от капацитета му. Вероятно същото ще се отнася и за батерии, перки и всякакви други глупости, включително и възхвалявания напоследък водород.

Проблема е, че за направата им се изразходва много енергия като почнеш от добива на тоя силиций и алуминий, минеш през преработката им, обработката им, включително закаляването на стъклото и в последствие енергията нужна за рециклирането, до колкото е възможно. И накрая може да стане така, че произведената от панела енергия е колкото и за поизводството му, ако не и повече.

Ами то и за преработката на отработеното гориво има. Друг е въпроса за т.н. КПД - колко енергия отива за направата и за преработката на горивотоот една страна и колко енергия се прави от това гориво за жизнения му цикъл. И съотношението вероятно е убииствено в полза на АЕЦ-а. Казвам вероятно защото както съм написъл по-горе никъде няма инфо за енергиината себестойност на един панел. И ми е много странно защо няма.

драмата с възобновяемата енергия тепърва започва.

Интересно нали?

Глупости на търкалата, нямате документация, защото купувате Китайски панели, купете си Панел от Шнайдер и ще имате цялата документация. Разсъжденията ви са чиста спекулация.

Фотоволтаични панели в индустриални мащаби се рециклират под 40%. Литиеви акумулатори се рециклират под 25%. Полимерните перки на вятърните турбини НЕ СЕ РЕЦИКЛИРАТ в индустриални мащаби. А генерираните обеми отпадъци ще се увеличат над 20 ПЪТИ в следващите 10 години и над 50 пъти в следващите 30 години. Накрая стигаме до въпроса с цената за упралвние на тези отпадъци и кой ще я плати.

Шнайдер не произвеждат фотоволтаични панели, драги.

Ти па си купи велосипед от мерцедес .....

А на тебе, до депо за птпадъчно фибро стъкло и литиеви батерии. Разликата е, че на АЕЦ отпадъците се пазят в СПЕЦИАЛНИ депа, а други не. Ама нали си с мноУ умна глава, не можеш го вденеш.

Електроцентралата Карапънар има мощност от 1,35 гигавата и е собственост на компанията Калион Енерджи (Kalyon Energy). Тя обхваща площ от 20 милиона квадратни метра, а монтажните дейности са започнали през януари 2020 г. Това са 20000 ДЕКАРА, за да генерира колко 60% от нашия АЕЦ и то САМО през деня ...... 20000 декара, при нормален добив 350-400кг/декар зърно са 7000-8000 ТОНА зърно ......

Това дето го дириш се вика EROI (или EROEI) - Върната енергия от инвестирана енергия. Данни има много и за перки и за соларки. Но са много различни, явно който квото му поръчат, това пише. Но, ВСИЧКО е енергия. За да живее човек добре, за да му е топло, за да хапва (желателно вкусно), за да пътува (желат с кола) му трябва много енергия. Значи не е дост да забиеш неква перка дето да ти върне колкото е похарчено за произвосдтвото и. Очевидно това е безмислено. Трябва поне 7-8 ПЪТИ повече от похраченото за да можеш да живееш СКРОМНО. Ако искаш да живееш добре, енергоизточника трябва да има възвращаемост поне 30 пъти. Но перките и соларките нямат и не могат да имат възвращаемост 30. И затова искат субсидии постоянно (скрито преливане на енергия). И затова са безмислени като основен енергоизточник. И затова бъдещето се очертава бедно и студено.

Производството на литий чрез езерно изпаряване използва много вода - около 21 милиона литра на ден. Приблизително 2,2 милиона литра вода са необходими за производството на един тон литий. Айде сега провери за кобалт, никел и т.н. и пак ми говори, колко природосъобразно е сичкото батерия и какъв по-добър свят ще оставим на децата .... без вода без ниви .... но пък с купища изхвърлени батерии и тям подобни. Че за 100 години така посочената централа би изхвърлила 6х3000000 панела .... къде .... е където каже лора. Но иначе ноу е чиста енергията ....

Аз да Ви кажа с нашите гори и ТЕЦове, България е въглеродно неутрална, че и х2. Т.е. горите ни пречистват по-вече, отколкото мижавата ни икономика бълва. Как един "зелен" не чух да се бори за залесяване и спиране на изсичането на горите ... (май няма кой да плати за тази борба). Вие като искате толкова чист свят, колко дървета сте посадила/ли ? И никой не мисли ако няма парно, с какво ще се топлят сегашните му ползватели. В моя град, ако се качиш през зимата на близката планина, веднага можеш да познаеш кой квартал има парно и кой няма .....

То има и жени, които си гледат тенжерите и децата, вместо да пишат глупости!

Проблема е несравним с проблема, ядренни отпадъци. Така, че тези " еколози" си насочат вниманието натам.

Теодор Тошев, точно това ,което си написал се отнася с пълна сила за ядрените централи, да му мислят децата ни, внуците ни изпратите, пра, пра ...................................пра........внуците ни. А другото е сравнително бял кахър..

Лола, вземи се ограмоти малко, само с ентусиазъм и невежество не става. Има статистика за смъртните случаи свързани с различните технологии за производство на енергия. Има и статистика, свързана със замърсяването, причинено от всяка една от тях. Ще разбереш интересни неща, особено ще се отнася до слънце, вятър и атомна енергия.

Добрутроо ! Усещаме ли като сами си го вкарваме ?

и не са никак добри. Енергийната себестойност на панела е около 110% спрямо енергията която би произвеж през полезния си живот. Панелеите са един вид батерии, и то доста лоши. И тая енергия вложена в панела докато е атомна е ок, ама не е- поне 40% е от изкопаеми горива в мините и в превоза и в топенето, леенето и отвръщането на стъклото. Въглища/атомна е едва в рафинирането.

Килограм литой от руда струва $2.49. Килограм литий от рециклиране на батерии струва $5.30. Кой луд производител ще влага рециклиран литий вместо нов литий. Да не говорим колко други отрови остават при рециклирането за които стратегия няма. И въобще не е вярно че 100% от батериите на ел автомобилите още се ползват - карал съм тесла, модел С 85Д 2014 - 2020 батерията и издържаше 30% спрямо номинала. Гаранцията на батерията обаче е година - понеже е консуматив. Собственика е пуска колата под наем в една платформа за споделяне, защото нито може да купи нова батерия - струва повече от колкото струва колата, нито може да се отърве от колата - трябва да плати за предаване на опасни отпадъци. Ел автомобилите с батерии са умряла работа. Ел автомобилтие стават само ако имаш контактна мрежа. Проблема е че никой не иска да го направи защото не могат да те цакат лично с "жареждане" а ще е гладка такса, а това не максимизира печалбите. Плюс че може да караш неограничено дълго където има мрежа, а това е нежелатело за силните на деня. Последната им мегатъпа идея - колата ти да отдава ток когато има "нужда" без ти да може да го контролираш. Т.е. въобще не ги Е, че ти може да си планувал да пътуваш 200 мили следващия ден, което ти е 90% от батерията, и да те оставят на 15% - т.е 25 мили пробег.

Ами вече има ядрена централа в Русия ,която работи с отработено гориво. И сигурно понататък и този въпрос за атомната енергетика ще се реши.От друга страна в световния океан им цели острови от пластмасови и други отпадъци. И никой не се напъва да реши този проблем.Освен това тези перки и слънчеви панели са доста по слабо енергийно ефективни даже от въглищата.

Е, друго си е да гориш въглища и да сееш пепел наоколо. Нали не е накуп

хехех ФВП бил един вид батерия!?! Смях в залата. панелите по лесно ще се преработят от колкото една литиева батерия! Същото е и със така нареченото ЛЕД осветление, няма преработка........

друго си е да унищожаваш земеделска земя за да сложиш панелки или да унищожаваш огромни пространства от фауната и флората

дрОгако, стига сте си измисляли. Въглищата ся пъти по-мръсни и причиняващи повече смърт от каквито и да били перки и панели.

Абе да се молят Тойота да пропадне че тия са се заели да еват майката на всички елетрически шайги.....патентоват технолгия за двигател с вътрешно горене но вместо дизел или безин гори водород....

причинявали смърт...да Ви ева у прозззтите стъкмисти...а знаеш ли....че оловото което се е добавяло в бензина е убило повече хора от въглищата...ама миризливия ЕС въвежда забрана за оловен безнин чак 2000г. Никой не може да докаже пряко колко хора са умрели от горенет на въглища...да не говорим че съвременните електроцентрали улавят всичките боклуци от които можеш да умреш....ама не спират да пушат и да пият като съдрани ама видиш ли въглищните централите ги убивали... Ако не си разбрал цялото натискане за тия перки и панелки е че те се субсидират от парите на абдали като теб...т.е. ако имаш такава фирма си на печалба още преди да си почнал да работиш....получаваш манги (които не връщаш) преди да си забил и колче.

кое не е ефективно, бе? https://en.m.wikipedia.org/wiki/IvanpahSolarPower_Facility#:~:text=The%20Ivanpah%20Solar%20Electric%20Generating,state%20line%20from%20Primm%2C%20Nevada. 392 Мегавата за $ 2,2 МЛД. Ще бъде разширявана до 440 Мегавата. Не ще ни вода, ни специален режим, ни скъпа инфраструктура. Колко струва 1000 Мегаватовия ядрен Козлодуй? В пъти повече. А къде е отработено ядрено гориво? Повече от половин век на ВРЕМЕННА площадка. Колко струва съхранениено на този ядрен боклук? Колко хилядолетия са нужни за полуразпад на уран 235?

Е как какво се случва каквото се случва с токсипните отпадъци които внасяме от цял свят и ги закопаваме в горички дерета и прибираме парата!

Гори водород. И енергията която е в един резервоар с бензин, се съдържа в толкова капсули водород които заемат не само целия багажник а и цялата задна седалка, от тавана до пода.

Защото като я покажат и виждаш че отива на 30 години експлоатация преди да има възвращаемост когато няма спонсорирани изграждане и компоненти. А 30 години ... еми ... спри ама това не е в гаранция. Те 5 години дават пряко зор, обикновено е 2 или 1. И то като почнеш - инвертори, батерии, прочее. Фотоволтаиците за места където има мрежа и нормална генерация са яко безмислени. Даже малкото панелче от 60W което зарежда лаптоп излиза че ще заредя лаптопа около 15500 пъти от мрежата преди да има изгода. Т.е. 42 години да го зареждал всеки ден. ... безмислено

ㅤ

Отпадъци?!? От ВЕИ?!? Да не съм чул!!! За ВЕИ или само добро, или нищо.

Нашите хора винаги я къпят.

Алуминий на перките и редкоземни метали на генераторите? На всеки 8 години редукторите се свалят и им се сменя маслото. Иди виж Житницата на Старият Свят(Тракия) в какво е превърната от комунягите за 60 години - ЛУНЕН ПЕЙЗАЖ . Поради открития добив на НАЙ-НИСКО КАЛОРИЧНИТЕ въглища, лигнитните. Горяща пепел. Или ВРЕМЕННИТЕ ПЛОЩАДКИ на които половин век се държи отработено ядрено гориво на Козлодуй? Никой продавач на ядрено гориво не иска обратно отпадъци с радиация.

Сетила се Мара (не отварачката).

Колко много се залуждаваш и вярваш на "неузрелите".

ㅤ

Кой е "Ве"? Не го познавам.

Какъв алуминий в перлите ве - фибростъкло и епоксидни смоли само... канцерогенни при това