Лондон вече не е един от петте най-богати градове в света, след като загуби по-голям процент милионери, отколкото където и да било, с изключение на Москва. Ню Йорк заема първото място в Топ 50 за 2025 г., сочи годишният доклад за световното богатство.

Проучването, проведено за консултантската фирма "Henley & Partners", дефинира богатството като "движими активи за инвестиране", което означава пари в брой, облигации и акции, но изключва недвижимото имущество. Оценката е извършена преди скорошните спадове на фондовия пазар, които последваха обявяването на митата на Доналд Тръмп.

САЩ продължават да доминират в класацията за най-богатите градове в света за 2025 г. - в списъка на 50-те най-добри града за милионери са включени 11 града, начело с Ню Йорк, който заема първо място с 384 500 лица с високо материално състояние. 

Забележително е, че районът на залива, който включва град Сан Франциско и Силициевата долина, на второ място с 342 400 местни милионери, продължава да процъфтява като епицентър на създаването на технологично богатство, като се радва на изключителен ръст на милионерите от 98% през последното десетилетие.

От 50-те най-големи града само Шънджън (на 28-мо място, с ръст от 142% на милионерите, и сега дом на 50 800 милионери), Ханджоу (35-то място, с ръст от 108% и 32 200 милионери) и Дубай (18-то място с ръст от 102%) растат по-бързо от района на залива между 2014 и 2024 г.

Дубай (който сега може да се похвали с 81 200 пребиваващи милионери взема приза за най-голям изкачващ се в Топ 50 през последната година, като се придвижва от 21-во на 18-то място.

Сеул е с най-голям спад, като от 19-то място през миналата година падна на 24-то.

Токио, подхранван от силното възстановяване на Nikkei 225 през последните две години, затвърждава позицията си на трето място с 292 300 пребиваващи милионери, следван от Сингапур на четвърто място с 242 400 милионери.

Лондон и Москва са най-големите губещи

Лос Анджелис (220 600 милионери, в т.ч. 516 стотинки и 45 милиардери) вече изпреварва Лондон и заема 5-то място, изтласквайки столицата на Обединеното кралство от Топ 5 на 6-то място с едва 215 700 милионери.

В доклада се каза, че Лондон, който сега има 215 700 милионери в долари, е един от само два града в топ 50 - другият е Москва, който има по-малко богати хора, отколкото преди десет години.

Общо Лондон е загубил 12 процента от най-богатите си жители от 2014 година насам, като спадът се дължи на увеличаването на данъците, на Брекзит и на спада на стойността на паунда, докато Москва (която е на 40-то място с 30 000 милионери) е загубила 25 процента, най-вече заради инвазията на Владимир Путин в Украйна през 2022 година.

Париж (160 100 милионери) се задържа на 7-о място, а Хонконг (154 900 милионери), който сега е на 8-о място, измества Сидни (152 900 милионери) и го изтласква на 9-о място.

Чикаго (127 100) прескача както Пекин (който е паднал с две места спрямо миналата година, от 10-то на 12-то, сега със 114 300 милионери), така и Шанхай (паднал с три места, от 11-то на 14-то, със 110 500 милионери), за да заеме място в Топ 10 за първи път.

Милано (11-о място със 115 000 милионери), Ванкувър (29-о място с 46 400), Маями (32-о място с 38 800), Ханджоу (35-о място с 32 200), Тайпе (38-о място с 31 400) и Вашингтон (41-о място с 28 900) също се придвижват нагоре в списъка на 50-те най-добри града за милионери.

Междувременно Лисабон (50-то място с 22 200 милионери) дебютира тази година, а Окланд отпадна.

Д-р Юрг Стефен, главен изпълнителен директор на "Henley & Partners", казва, че през 2025 г. се очертава ясен модел: градовете, които съчетават свободата на инвестиране с дивиденти от начина на живот, печелят в конкуренцията за мобилен капитал.

"Тези градски центрове имат общо ДНК - стабилни правни рамки, усъвършенствана финансова инфраструктура и може би най-критичното - програми за инвестиционна миграция, които приветстват глобални таланти и капитали. Седем от 10-те най-богати градове се намират в държави с програми за пребиваване чрез инвестиции, което създава директни пътища за предприемачите и инвеститорите, търсещи достъп до тези центрове на богатство."

Най-бързо развиващите се центрове на богатство през последното десетилетие

Освен Шънджън, Ханджоу и Дубай, в списъка на най-бързо растящите центрове на богатство в света има и други градове, които през последните 10 години са увеличили повече от два пъти броя на милионерите в тях, като например американските градове Скотсдейл (+125% ръст) и Уест Палм Бийч (+112%), както и "Силициевата долина на Индия" - Бенгалуру (+120%).

Три други американски града - Маями (+94%), чиито жители се радват на ниските данъци в щата Флорида, столицата на САЩ Вашингтон (+92%) и Остин (+90%), наричан "Силициевите хълмове" - също отбелязват забележително висок ръст между 2014 и 2024 г., както и полската столица Варшава (+83% в броя на пребиваващите милионери), столицата на Емирство Абу Даби (+80%) и Рияд (+65%), столицата на Саудитска Арабия.

Андрю Амоилс, ръководител на отдел "Изследвания" в "New World Wealth", обяснява, че много от тези градове са популярни дестинации за мигриращи милионери, а други са възходящи технологични центрове.

"Най-големият технологичен център в Азия, Шънджън, е градът-база на световните технологични гиганти Huawei, Tencent, BYD, DJI и ZTE и през последните 20 години отбелязва особено силен ръст на богатството. Понастоящем той безспорно е водещият град в света в редица ключови технологични подсектори, включително компютърен хардуер, електрически превозни средства, Wi-Fi ключове, мобилни телефони, летящи дронове, 5G, енергийни единици и електроника", казва Амоилс.

Горещи точки в градовете със сантимилионери през следващото десетилетие

Отвъд утвърдените центрове на богатство, Докладът за най-богатите градове в света за 2025 г. също така прави сравнителен анализ на богатството в над 100 горещи точки за милионери по света, като обръща специално внимание на градовете с висок потенциал за растеж през следващото десетилетие (2025-2035 г.), за да разкрие зараждащата се нова география на свръхбогатството.

Дубай и Абу Даби водят групата на очакваните центрове с висок растеж, като и в двата емиратски града се очаква населението от сантимилионери да се увеличи повече от два пъти през следващите 10 години.

Тази промяна на богатството в Близкия изток отразява стратегическия завой на региона към превръщането му в глобални финансови центрове, съчетан с нулеви данъци върху доходите и капиталовите печалби.

Експлозивен ръст от над 100% се прогнозира и за Делхи и Бенгалуру, което е сигнал за съзряването на индийската технологична екосистема и появата на ново поколение цифрови предприемачи. Подобни траектории се очакват и в бързоразвиващи се европейски центрове като Варшава и Атина, като гръцката столица ще бъде стимулирана от силна вътрешна миграция на богатство.

Особено забележителни са по-малките градове, които предлагат целеви пътища за инвестиционна миграция, които дават възможност на заможни инвеститори да получат право на пребиваване в замяна на значителна инвестиция. Според прогнозите до 2035 г. в градовете Сейнт Джулиан и Слиема в Малта, Лугано в Швейцария и Рига и Юрмала в Латвия ще има над 100 % ръст на населението от сантимилионери.

Бъдещата география на богатството на елита

Както посочва Доминик Волек, ръководител на отдела за частни клиенти в "Henley & Partners", концентрацията на прогнози за над 100% ръст в градовете, предлагащи програми за пребиваване и гражданство чрез инвестиции, не е случайна.

"Световните сантимилионери все по-често оформят географските си отпечатъци със същото стратегическо внимание, което прилагат към инвестиционните си портфейли - диверсифицират присъствието си в множество юрисдикции, за да намалят риска и същевременно да увеличат възможностите. Официалните пътища за инвестиционна миграция създават систематични пътища за влизане в тези бързо развиващи се региони, като позволяват на далновидните лица да поставят себе си и членовете на своите семейства в среда, предназначена както за опазване, така и за умножаване на личното богатство."

Въпреки че нито един африкански или централноамерикански град не попада в Топ 50 на градовете за милионери в света, докладът идентифицира множество изгряващи звезди, за които се очаква да увеличат повече от два пъти броя на жителите си сантимилионери през следващите 10 години. Джордж Таун и Севън Майл Бийч на Каймановите острови, Сан Хосе и Санта Ана в Коста Рика, Св. Джордж и Хамилтън на Бермудските острови, Монтерей в Мексико, Панама Сити, Кейптаун в Южна Африка, Маракеш в Мароко и Найроби в Кения  - за всички тях се прогнозира 100% ръст на общностите на свръхбогатите хора преди 2035 г.

Най-скъпите градове в света

Монако, вероятно най-сигурното убежище за свръхбогатите в света, където средното богатство надхвърля 20 млн. долара, е и най-скъпият град в света по богатство на глава от населението. Над 40% от жителите на средиземноморското княжество са милионери - най-високото съотношение сред всички градове в света. То е и начело на списъка на най-скъпите градове в света, като цените на първокласните апартаменти с площ от 100 до 200 кв. м редовно надхвърлят 38 800 щатски долара на кв. м.

Ню Йорк е на второ място със средна цена на първокласен недвижим имот от 27 500 щатски долара за м2, следван от Хонконг (26 300 щатски долара за м2 ) и Лондон (24 000 щатски долара за м2 ). Сен-Жан-Кап-Ферат във Франция (21 200 щ.д. на м2 ) заема 5-то място, а Париж (20 400 щ.д. на м2 ) измества Сидни (19 500 щ.д. на м2 ) и заема 6-то място.

Всъщност Франция може да се похвали с най-много градове (шест, включително Париж, Сен-Жан-Кап-Ферат, Ница, Кан, Антиб и Изе) в тазгодишния списък на най-скъпите градове в света, следвана от САЩ (четири, включително Ню Йорк, Лос Анджелис, Палм Бийч и Маями Бийч), докато Швейцария (Женева и Лугано) и Италия (Портофино и Порто Черво) имат по два града в последната класация.

ИЗБРАНО