Без разрешителни за електроцентрали до 20 МW
С промени в Закона за енергетиката се урежда развитието на инфраструктури за пренос, разпределение и съхранение на електрическа енергия, природен газ, нефт и нефтопродукти
Обратно в новинатаКоментари - Без разрешителни за електроцентрали до 20 МW | Бизнес.dir.bg
Коментари
Някой може ли да ми обясни каква опасност има някой да създаде електроцентрала над 20 мегавата без да има лиценз за това? Опасността за неговите конкурентни ли е (които са си купили закон, който да им гарантира липса на сериозна конкуренция)? Или има обществена опасност?
Това означава ли, че мога си сложа фотоволтаици на покрива на къщата без да ми искат разрешение за строеж, както е сега.
Не. Означава, че няма да трябва да го съгласуват ЕРПто с общината, т.е. законността на строежа си е проблем между теб и техническата служба.
Да, точно това означава. Лошото е, че не правят нищо да задължат ЕРП-тата да пренасят и/или изкупуват енергията, която произвеждаш. А батерии за съхраняване на електричеството в момента са по-скъпи от фотопанелите.
И преди и сега можеш да си сложиш фотоволтаици на собствения покрив и не е нужно да уведомяваш или да искаш разрешение от когото и да било. Проблема е, че е трудно да продадеш произведения ток. Ако си го ползваш само у вас никой не може да ти каже нищо. Най-лесно е да си монтираш няколко панела и да ги свържеш директно с бойлера. В бойлера монтираш допълнителен нагревател пресметнат за тези панели /напрежение и мощност/. Така самата топла вода е вид акумулатор на топлина. През деня се загрява водата, а вечер е ползваш. Ако не е имало слънце си включваш обикновения нагревател от мрежата. За да дадеш някакъв "приоритет" на слънчевото електричество то в бойлера се инсталира допълнителен краен изключвател на около и над 95* или какъвто има на пазара, а обикновения термостат, този за нагревателите на ток от мрежата се поставя на значително по-ниска температура. Ако инсталираш някаква малка мощност 200-500 Вата, то трудно ще я усетиш, само в слънчеви дни и слабо потребление на топлата вода. Ако теоретично инсталираш много панели, голяма мощност, тогава ще имаш топла вода и в облачни дни, но в слънчеви дни ще прегряват бойлера, термо-защитата ще изключва и панелите ще бездействат. Баланса е според собствените потребности и възможности. Инсталирането на панели с мощност 1 кВт вързани както казах директно за бойлера /стандартен 80 Литра/ са достатъчни за 1 човек. За семейство с деца трябва по-голяма мощност, но и по-голям обем бойлер. В описаната система НЕ включвам никакви акумулаторни батерии защото те само вдигат цената, а не помагат с нищо в случая. Защо точно бойлера? Защото загряването на водата гълта много енергия, а водата в самия бойлер може да служи като акумулатор на енергия /топлина/. Като помислите кои са другите по-големи консуматори на ток в една къща, то няма как да синхронизирате използването им с момента когато има слънце. Например фурната, котлона или пералната няма как да чакате слънчевото време за да ги ползвате. Ще ви трябват ел.акумулатори, а те са скъпи, с ограничен живот и тока прекаран през акумулатори се оскъпява с поне още 10 стотинки. За ориентир: инсталирани панели с мощност 1 кВт в Българските условия ще ви произведат около 1000-1100 кВт/ч електричество за една година. Стандартен оловен акумулатор 12 Волта, 100 А/ч е равносилен на 1.2 Квт/ч. Това електричество може да подкара фурната за 30-40 мин. НЕ е достатъчно да загрее бойлера и не може да изкара едно пране на пералната.
После да не се чудим защо ще пресъхват реките. На ГЕРБ приятелите ще си доразширят ВЕЦ-овете и никой няма да им търси сметка.