Байдън няма да преговаря с републиканците за тавана на американския дълг
Опозицията трябва да гласува за вдигането на тавана на дълга безусловно, заяви говорителка на Белия дом
Обратно в новинатаКоментари - Байдън няма да преговаря с републиканците за тавана на американския дълг | Бизнес.dir.bg
Коментари
Всичко, което става и което предстои да се случи е заключено в една единствена думичка в изказването на Йелън. Таванът на дълга на САЩ е вдиган много пъти, но за първи път се промъкна искането "да бъде вдигнат или ПРЕМАХНАТ". Нали се сещате, какво ще стане - веднъж няма да мине, но другият път ще мине. И тогава широко ще се отворят Портите на Ада, които засега са само открехнати. А това е неизбежен процес.
Става дума за политическа игра. Ако деморкати и републиканци се разберат, просто ще вдигнат тавана и толкоз - няма драма за момента. Това вдигане на тавана обаче, ще даде купища пари в ръцете на демократите, ерго републиканците не искат да им го дават без нищо.... И стигаме до днешния момент, когато Йелен заплаши, че ако републиканците не гласуват, ще има флаит. А Байдън каза - няма да преговаряме. Т.е. ако републиканците не гласуват, ще поемат отговорност за евентуалните последствия... Прилича на игра на покер и Джо блъфира доста умело, тъй като едва ли републиканците ще допуснат флаит. Ама де да видим какъв ще е техният ход. Тоику виж съдаи една малка световна финансова драма.... С дефолт или без дефолт Америка ще остане финансов лидер. Но при първия вариант ще има доиста периферни жертви..
Всъщност е съвсем реална сила. Номера тук е ,че те и само те могат да си решат да фалират. Никой вънен не може да им предизвика флаита....
То изведнъж няма да стане, защото и външният ще пострада. Но когато международната търговия спре да използва долара, тогава ще стане лошо. Падне ли под 30 % ще има големи сътресения в и извън щатите. Дори и арабите взеха да продават в други валути. Та не бъди толкова сигурен. Всяка валута има цикличност. Преди доларът са били паунди, франкове, песоси.... Ще има и след доларът.
Прав си, но републиканците могат да ги изработят като го вдигнат с малко и после пак. Освен проблема с дълга, четох статия, че се молят на ФЕД да не вдига лихвите.
Позицията на републиканците е доста лесна за предвиждане: Точно както Борисов прекара ПП-ДБ да обявят правителство, така ще ги прекарат и те. Най-лесното е да кажат - кажете с колко и защо точно. После - ние сме принудени да вдигнем тавана, защото мислим за народа, а Байдън и демократите ви докараха до това положение с ... и следва дълъг списък с икономически, финансови и политически провали на демократите и Байдън. Като се почне от войната в Украйна и се стигне до започналото изместване на долара от национални валути. И ще добавят, че с политиката на демократите дефолтът става неизбежен и сега само се отлага. Освен това, демократите съвсем не са единни - изявленията на Кенеди по това, какво трябва да се направи са много, много близки до това, което казват Тръмп и останалите по-изявени републиканци. Да, САЩ ще останат световен лидер, но това е засега. Перифериите ще пострадат при дефолт, ако няма - пак ще пострадат от вдигането на тавана. Но вече е късно - те знаят, какво се задава. И в двата случая ще действат по един и същи начин - бягство от дългови снижа на САЩ. Става нещо невиждано до сега. ФЕД вдига лихвите, но в същото време пуска огромни количества пари. Това е стагфлация. Вижте последните данни на Блумбърг за заплахата от рецесия в проценти на най-големите световни икономики. Дали са 20 икономики. Начело е Великобритания - 75%, на второ място е Нова Зеландия - 70%. Следват ги САЩ - 65%, Германия, Италия, Канада - всички с по 60%, Франция - 50% и т.н. В същото време биткойнът буквално излетя нагоре и стигна около 56 000. Рецесията вече не само чука на вратата, но е започнала. В същото време ФЕД и ЕЦБ вдигат лихвите и въртят печатницата...
Министерството на финансите на САЩ обяви, че очаква да е в състояние да изплати всички задължения на правителството на САЩ само до 1 юни, ако не бъде повишен таванът на федералния дълг, В писмо до Конгреса финансовият министър Джанет Йелън заяви, че министерството едва ли ще успее да покрие всички правителствени задължения до "началото на юни", каквато беше предишната прогноза. Тя предупреди, че САЩ може да се окажат в дефолт още от 1 юни, ако не бъде постигнато споразумение между републиканците и демократите за повишаване на тавана на дълга, фиксиран на около 31 трилиона долара На 19 януари бе достигнат таванът на заемите от 31,4 трлн. долара. След анализ на най-новите постъпления от федерални данъци, оценката ни е, че няма да можем да продължим да изпълняваме всички ангажименти на правителството след 1 юни, ако Конгресът не повиши или не премахне тавана на дълга преди това, се казва във вчерашното писмо на Йелън. 31,4 трлн. долара дълг в началото на 2023, 26,855 трлн. долара. прогнозирано БВП за 2023 г. Това са 117% процента съотношение. В Европейския съюз, съгласно т.нар. критерии от Маастрихт, за стабилно се счита ниво на публичния дълг, когато представлява не повече от 60% от брутния вътрешен продукт (БВП).
Когато отказваш преговори, трябва да си сигурен, че ще можш да наложиш волята си. Налагането на нещо става силово. Но това е начина на демократите, а и на САЩ по принцип. Ако не могат да те купят, ще те завладеят или убият. Когато Байдън отказва преговори с републиканците в Камарата на представителите, той на практика игнорира всички хора, които са гласували за тях и казва едно - не ме интересува мнението ви и какво ще кажете. Става това, което аз искам. Това никак не помага в една предизборна кампания. А той реално вече е в такава. Но тъпанарът си е тъпанар. Освен, ако не манипулират отново изборите, както направиха на предишните президентски такива.