Коментари - Албена Симеонова ("Биопродукти"): Нека хипермаркетите бъдат по-гъвкави | Бизнес.dir.bg
назад

Албена Симеонова ("Биопродукти"): Нека хипермаркетите бъдат по-гъвкави

"Какъв е проблемът 50% от щандовото пространство да е за български продукти"

Обратно в новината
| Редактор : Виктор Стефанов

Коментари - Албена Симеонова ("Биопродукти"): Нека хипермаркетите бъдат по-гъвкави | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

1. Цената на българските фермерски продукти (не био) не е конкурентна на цената на западните, защото последните получават огромни субсидии от държавите си, които са им достатъчни, за да покрият изцяло разходите си, а получената след това цена им е чиста печалба. Надявам се, помните случаите с изхвърляното седмици наред мляко от френските фермери, които искаха още по-големи субсидии - никой от тях не фалира тогава. А за малките субсидии или въобще отсъствието им в България винете "мадам Йес", която беше начело на преговорния екип за присъединяването ни към ЕС. 2. Големите търговски вериги (и чужди, и български) са изключително лакоми и налагат на доставчиците си непосилни условия. Например, изискват доставка до 2 дни след заявка, а плащане най-рано 30-45 дни след продажба на доставената продукция и то само на продадената част. Останалата част "си я вземи, байно, макар вече и срокът ѝ на годност да изтича или вече е изтекъл". Второ - доставчикът няма право да продава продукцията си на друг купувач на по-ниски цени. Трето, гарантираната печалба за ритейлъра трябва да е минимум 25-30%, а отделно доставчикът трябва да плаща и "такса щанд", "такса рожден ден на веригата", такса "промоция" и т.н., всяка в размер на още по 5-10%. Накрая излиза, че доставчикът получава 40-50% от цената, на която даден продукт е продаден на дребно от веригата... А тези условия не се прилагат към немските и австрийски доставчици на нашите вериги... Ето защо веригите се дърпат от тези щандове - българските стоки ще са по-скъпи от вносните и ще застояват по щандовете, а целта на всеки ритейлър е да завърти максимално бързо парите по схемата "пари - стока - пари прим" (явно, Маркс и Енгелс са все по-актуални). И тук е ролята на всички, ама наистина всички контролни държавни органи да вземат присърце работата си и да проверяват редовно за наличието на такива търговски практики, които поставят българските и чуждите доставчици в неравностойно положение. Само с приказки и декларации няма да стане...

Биопроизводителите ни да кажат какъв е процентът на печалба, който искат да реализират. Също така, производителите на веган-продукти от БГ- как така едно "месо" от най-прост грахов протеин е в пъти по-скъпо от това в други, по-скъпи страни, като у нас достига космичните 70 лв за кг!!! И как така "сиренето" от най-обикновени смлени ядки надминава цената на истинското сирене от мляко?! Така ли работим за прогреса и здравето на нацията ни? Докога така?!!

Веднага казвам какъв е проблемът. Българските производители, даже и тия с палмовото масло, не са конкурентни на западните заради по-малките обеми на производство и ограничения достъп до суровини (географското ни разположение). Съответно, половината от тия 50% ще са безумно скъпи био продукти. Другата половина ще е пълна с най-гнусните произведения на съвременната химия - палмови продукти, соеви кренвирши и т.н.