Дълговите проблеми на шведската компания в сектора на недвижимите имоти Ес Бе Бе (SBB) изправят Европейската централна банка (ЕЦБ) пред сериозни потенциални загуби и осветляват експозицията й към имотния сектор, възлизаща на 26 милиарда евро и натрупана по време на кризисното изкупуване на облигации, предава Ройтерс.

Според анализ на Ройтерс, ЕЦБ има две емисии облигации, деноминирани в евро, издадени от Ес Бе Бе, която е натрупала дългове от над 9 милиарда, купувайки социални жилища, правителствени сгради, училища и болници.

Два запознати източника твърдят, че ЕЦБ притежава облигации на Ес Бе Бе за няколкостотин милиона евро. Едната емисия в момента се търгува наполовина на номиналната си цена, което показва, че инвеститорите залагат дори на риск от евентуален фалит на компанията.

Когато Ес Бе Бе, чийто дълг сега е на ниво "джънк", наскоро изкупи част от облигациите си, за да стабилизира финансите си, ЕЦБ беше сред продавачите, посочва един от източниците.

Говорител на банката отказа коментар по темата Ес Бе Бе и евентуалните потенциални загуби и прехвърли към сайта на ЕЦБ, където загубите се характеризират като "странични ефекти" и се посочва, че банката очаква големите печалби от последните години да ги контрират.

Макар и експозицията на ЕЦБ към Ес Бе Бе да е относително малка, тя отваря отново дебата за това как банката изля 400 милиара евро в дълг на компании след 2016 г., за да избегне заплахата от дефлация. Като цяло банката е похарчила около 5 трилиона долара за изкупуване на държавни дългове, корпоративни облигации и други активи, и по правило ги държи до матуритет.

Още през 2016 г. ЕЦБ предупреди за имотен балон в части от Европа, като в същото време купува облигации на компании за недвижими имоти. "Трудно е да се разбере как ЕЦБ в крайна сметка купува облигации на компании за имоти, като в същото време предупреждава за рисковете от инфлация на цените на имотите", каза бившият главен икономист на ЕЦБ Отмар Исинг пред Ройтерс. "Това допринася за надуване на балона, като същевременно (банката) рискува своята репутация, както и финансови загуби", добави той.

Освен облигациите на Ес Бе Бе, ЕЦБ държи дългове на други компании за имоти в цяла Европа, включително в Германия и Швеция, страните, които са най-засегнати, след като най-стръмните повишения на лихвените проценти в историята на еврото надуха имотния балони, който и без това беше надут от десетилетие заради почти "безплатните пари".