Европейската централна банка (ЕЦБ) запази разходите по заемите на рекордно високи нива в четвъртък, но изпрати ясен сигнал, че може би се готви да ги намали, тъй като инфлацията в еврозоната продължава да пада. Въпреки очакванията, че на пресконференцията след заседанието управителят на ЕЦБ Кристин Лагард ще бъде по-конкретна с началото на намаляване на лихвите, не се оправдаха.

И все пак в своето изявление ЕЦБ изтъкна, че "би било подходящо да се намали текущото ниво на ограничение на паричната политика", ако инфлацията продължи да се движи към целта си от 2%.

Пред журналисти Лагард каза: "Нашите бъдещи решения ще гарантират, че лихвените ни проценти ще останат достатъчно ограничителни толкова дълго, колкото е необходимо. Ако нашата актуализирана оценка на перспективите за инфлацията, динамиката на основната инфлация и силата на трансмисията на паричната политика трябваше допълнително да повиши нашата увереност, че инфлацията се приближава към нашата цел по устойчив начин, би било подходящо да намалим текущото ниво на ограничение на паричната политика. Във всеки случай ще продължим да следваме подход, зависещ от данните и среща по среща, за определяне на подходящото ниво и продължителност на ограничението и не се ангажираме предварително с конкретна скорост."

Снимка: AP/БТА

Така на практика и Лагарад не се ангажира с конкретна дата за началото на намаляването на лихвите. Това би могло да означава, че и ЕЦБ няма да намали лихвите през юни, а ще измести началото за септември, както по всяка вероятност ще направи и Федералният резерв на САЩ.

Финансови и парични условия

Пазарните лихвени проценти са като цяло стабилни след срещата ни през март и по-широките условия за финансиране остават ограничителни. Средният лихвен процент по бизнес кредитите се понижи до 5,1% през февруари от 5,2% през януари. Лихвите по ипотечните кредити бяха 3,8% през февруари, което е спад от 3,9% през януари, обобщи Лагард.

По нейните думи, все още високите лихвени проценти по заеми и свързаните с тях съкращения в инвестиционните планове накараха фирмите да намалят допълнително търсенето си на заеми през първото тримесечие на 2024 г., както се съобщава в последното ни проучване на банковото кредитиране. Кредитните стандарти за заеми останаха строги, с допълнително леко затягане за кредитиране на фирми и умерено облекчаване за ипотечните кредити.

На този фон кредитната динамика остава слаба. Банковото кредитиране на фирми нарасна незначително по-бързо през февруари с годишен темп от 0,4 на сто спрямо 0,2 на сто през януари. Ръстът на кредитите за домакинства остава непроменен през февруари - 0.3% на годишна база, подчерта управителят на ЕЦБ.

Следват акценти от коментарите на Кристин Лагард на пресконференцията след срещата на Управителния съвет:

"Рисковете за икономическия растеж остават насочени надолу. Растежът може да бъде по-нисък, ако ефектите от паричната политика се окажат по-силни от очакваното."

Намаляващ натиск на цените

"Повечето измерители на базовата инфлация спаднаха допълнително през февруари, потвърждавайки картината на постепенно намаляващ ценови натиск."

За инфлационната перспектива

"Очаква се инфлацията да варира около настоящите нива през следващите месеци и след това да спадне до нашето целево ниво през следващата година."

На пазара на труда

"Теснотата на пазара на труда продължава постепенно да намалява.

Инфлацията

"Очаква се инфлацията да намалее до нашата цел ... през следващата година."

Постепенно възстановяване

"Проучванията сочат постепенно възстановяване през тази година, водено от услугите."

Вече писахме (вижте линка встрани), но да припомним, че днес, на пето поредно заседание ЕЦБ замрази рекордно високите нива на трите си основни лихви.

Основните лихвени проценти, които са в сила от 20 септември 2023 година, остават както следва: 4% по депозитното улеснение (лихвата, която банките получават по овърнайт депозитите си в централната банка); 4.50% по основните операции по рефинансиране (когато банките заемат средства от ЕЦБ за срок от една седмица); 4.75% по пределно кредитно улеснение (лихвата, която банките плащат, когато заемат овърнайт средства от ЕЦБ).

Така лихвената пауза продължава на пето поредно заседание, вече 6 месеца и половина, след 10 поредни увеличения или след 17 месеца на постоянно нарастване и на трите лихви.