Искат оставката на финансовия министър заради поскъпването на "Гражданска отговорност"
Според Европейския транспортен клъстер Росица Велкова прокарва текстове, които защитават частни интереси извън България
Предложените от финансовия министър Росица Велкова изменения в Кодекса на застраховането и налагането на безусловно плащане от страна на Националното бюро на българските автомобилни застрахователи без изискване за доказателствена насрещна документация излагат на съществен риск българските превозвачи и ще доведат до чувствително увеличение на цената на задължителната застраховка „Гражданска отговорност”. Затова алармира в отворено писмо зам.-председателят на Европейския транспортен клъстер Йоана Лалова.
От организацията предупреждават, че стойността на застраховката "Гражданска отговорност" може да достигне многократно над настоящата, за да се компенсират рисковете от измами и източване на националното бюро „Зелена карта” и в крайна сметка ще бъде за сметка на българските граждани.
В рамките на свиканата работна група към Комисията по икономическа политика и иновации на 21 декември 2022 г., представители на Министерството на финансите нееднократно подведе със своите твърдения експертите – представители на бранша, заинтересовани страни и депутати. Твърденията им, че сега действащият нормативен акт е пречка за присъединяването на България към ERM II и еврозоната са напълно несъстоятелни. Твърденията им за съгласие на бранша с предложените от нея текстове категорично не съответстват на истината, пишат още от клъстера.
Експертите настояват за незабавната оставка на финансовия министър Росица Велкова. Според тях Министерството на финансите е подвело със своите твърдения експертите - представители на бранша, заинтересовани страни и депутати, по време свиканата работна група към Комисията по икономическа политика и иновации на 21 декември 2022 г., че ако предложените от нея текстове не бъдат гласувани България няма да бъде приета в Еврозоната.
"Важно е да се знае, че подобен текст в законодателството няма в нито една друга държава-членка на Еврозоната", се казва в позицията на ЕТК.
Йоана Лалова посочва, че решение на Европейския съд № C587/15 изрично посочва, че няма как нормите на частно-правна организация, каквато представлява Съветът на бюрата "Зелена карта", да бъдат имплементирани в национално или европейско законодателство. Аргументацията, че легитимна европейска институция настоява за промените не отговаря на истината.
"Изложеното по-горе задълбочава съмнението, че министър Велкова прокарва текстове, които да защитават частни интереси извън територията на Република България. Това е форма на явен лобизъм и наподобява скандала в Европейския парламент с лобито в полза на Катар от декември миналата година", допълват от клъстера.