Европейската централна банка (ЕЦБ) е инжектирала 17 милиарда евро (17,3 милиарда долара) на италианските, испанските и гръцките дългови пазари в периода юни-юли, като същевременно портфолиото й от германски, нидерландски и френски облигации е намаляло с малко над тази сума. Това показват изчисления на в. "Файненшъл таймс", въз основа на данни на ЕЦБ, цитирани от канадската телевизия Би Ен Ен Блумбърг и БТА.

ЕЦБ приключи нетното изкупуване на облигации по своята програма през март и сега реинвестира средствата от падежни дългови книжа във финансово по-нестабилните членки на валутния съюз.

Стъпката подчертава стремежа на банката да ограничи разходите по заеми за страни като Италия и да предотврати скока по доходността, в момент когато институцията се оттегля от либералната парична политика, която подкрепяше региона години наред, отбелязва изданието.

След като миналия месец ЕЦБ повиши лихвените си проценти с 0,5 процентни пункта за пръв път от повече от десетилетие, някои от членовете на Управителния й съвет изразиха безпокойство, че по-строгата парична политика ще разшири пропастта между най-силните и най-слабите европейски икономики.

При базовия сценарий Италия ще може да поддържа таван на разходите по заеми чрез комбинация от намаляващите пазарни очаквания за парично затягане, заради притеснения от рецесия, и изкупуването на облигации от ЕЦБ.

Въпреки това, ако доходността по 10-годишните италиански облигации се закрепи на ниво около 4 процента - само със 100 базисни пункта (1 процентен пункт) над сегашната, то тогава разходите за обслужване на дълга ще поемат по траектория, по която ще надминат достигнатия в момента максимум от няколко десетилетия. Това вероятно ще увеличи страховете от изпадане в неплатежоспособност, предупреждават експерти на Блумбърг.