Американският долар се насочва към петата си поредна седмична печалба спрямо спрямо повечето валути
Индексът ICE Dollar, който показва динамиката на долара спрямо шестте основни валути (евро, швейцарски франк, японската йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), се повиши с 1.09%
Доларът се повишава спрямо основните валути, подкрепен от "ястребовите" изявления на членове на Федералния резерв на САЩ (Фед), след като в сряда вечерта беше публикуван протоколът от юлското заседание (26-27). Американската валута се насочва към петата си поредна седмица на печалба спрямо повечето основни валути.
Още по темата
Президентът на Фед на Сейнт Луис Джеймс Балард, най-изявеният "ястреб" на Фед, каза в четвъртък, че подкрепя ново увеличение на лихвения процент със 75 базисни пункта на септемврийското заседание на Централната банка на САЩ. В същото време Балард добави, че, според него, икономиката все още не е преодоляла пика на инфлацията. "Трябва да продължим да се движим ускорено към ниво на лихвените проценти, което ще окаже значителен натиск за намаляване на инфлацията", каза ръководителят на Фед на Сейнт Луис.
Междувременно членът на борда на Фед без право на глас, президентът на Фед в Сан Франциско Мери Дейли каза в четвъртък, че лихвите трябва да бъдат повишени до малко над 3% до края на годината, за да се ограничи инфлацията, но се противопостави на агресивно затягане през следващата година.
Следващото заседание на Фед ще се проведе на 20-21 септември. Повечето участници на пазара очакват увеличение от 50 базисни пункта през септември, въпреки че допускат увеличение и от 75 б. п.
Индексът ICE Dollar, който показва динамиката на долара спрямо шестте основни валути (евро, швейцарски франк, японската йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), се повиши с 1.09%, а по-широкият WSJ Dollar Index, в който са включени 16 валути, нарасна с 0.34%.
Еврото се обезцени с 0.26% до 1.0063 долара, спрямо 1.0087 долара при затварянето на пазара в четвъртък, като се доближи до паритета с американската валута. Очаква се ЕЦБ да повиши лихвените проценти с 50 базисни пункта през септември, след подобен ход през юли, за да укроти растящата инфлация, но перспективите за региона са тревожни поради енергийната криза, предизвикана от намалените доставки от Русия.
Последните данни показват, че икономиката на еврозоната е нараснала с 0.6% през второто тримесечие, под предварителните прогнози от 0.7%, а доверието на инвеститорите в германската икономика е паднало до най-ниското си ниво от октомври 2008 г. през август.
В отстъпление е и британският паунд, който загуби 0.67% до 1.18537 долара и се доближи до 4-седмично дъно, спрямо 1.1930 долара ден по-рано. Участниците на пазара бяха притеснени, че нарастващата инфлация в Обединеното кралство означава по-високи лихвени проценти и по-слаба британска икономика. Данните от тази седмица показаха, че инфлацията в Обединеното кралство е нараснала до 10.1% през юли, най-високата от 1982 г. насам и над пазарните очаквания.
Двойката йена/долар също се повиши с 0.59% до 136.61 йени за долар спрямо 135.89 йени ден по-рано. Японската валута спадна до най-ниските си нива от три седмици, тъй като нарастващата вътрешна инфлация не успя да подкрепи валутата на фона на разширяващите се различия относно паричната политика от Японската централна банка (BoJ).
Силният долар притиска и криптопазара. Биткойнът спадна със 7.40% до 21 682 долара, а етериумът загуби 7.56% до 1 735.51 долара, които са най-ниските седмични нива от началото на юли. Поглеждайки назад, през последните четири седмици биткойнът е загубил 6.42%, а на годишна база цената му се е понижила с 55.90 процента. Според прогнозите на глобалните макромодели на Trading Economics и очакванията на анализаторите, цената на биткойна ще бъде 22 335 долара до края на това тримесечие и ще спадне до 16 386 долара след една година.
*Валутните курсове са актуални към 13:30 часа българско време, а котировките на петрола към 13:00 чеса, източници "Ройтерс" и Trading Economics.