Марков посочи, че с тази корекция на цените ще бъдат компенсирани около 140 милиона, което показва, че НЕК ще остане в сериозно финансово затруднение. Той допълни, че в доклада на ДКЕВР се предвижда разходите, които се очаква да се направят за регулаторния период да бъдат остойностени след завършването му. Това щяло сериозно да затрудни паричния поток на компанията дори след това тези разходи да бъдат признати.

Преди дни от ДКЕВР обявиха, че с предстоящето увеличение на тока ще бъдат компенсирани една пета от "дупката" в НЕК или близо 200 млн. лв.

От своя страна председателят на ДКЕВР Светла Тодорова заяви, че регулаторът е наясно, че финансовото състояние на НЕК не може да се подобри значително с това увеличение на цената на електрическата енергия. Затова се предприемали стъпки и в други посоки.

Представител на ЕСО коментира, че ако цените се запазят така, това ще доведе до загуба на ЕСО.

Илияна Стефанова от ЕВН обяви, че дружеството подкрепя процедура по изменение на цените, но в посоченото от ДКЕВР имало тенденция по непризнаване на разходите на компаниите за извършване на лицензионните им дейности. Тя алармира, че не били отразени и реалните разходи за експлоатация на мрежата и инвестициите на дружеството. Не са признати от комисията и направените инвестиции, както и оперативни разходи, които подробно сме описали, каза още Стефанова.

Представителят на Енерго Про-Мрежи Стефан Абаджиев се оплака, че не вижда промяна в подхода на комисията за регулиране на реалните разходи. Според него, през последните години комисията не е попълвала в пълен размер реалните разходи на дружествата и акционерите са инвестирали цялата печалба за покриване на този недостиг.

Щонов: Контрагентите на НЕК да плащат първо на работниците

НЕК може да плаща само частично на контрагентите си поради големите проблеми в енергетиката и по тази причина е задължение на ръководството на компаниите, които работят с НЕК, да оптимизират начина, по който правят плащанията. Първото задължение трябва да бъде да платят на работниците си, след това на доставчиците, после на банките и най-накрая да платят пари на себе си, каза служебният министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов.

Министърът направи този коментар по повод протести на заетите в топлофикационните дружества.

По думите на министъра сега се получава така, че поради недоброто управление на контрагентите на НЕК, те първо плащат на себе си.

Той посочи, че задълженията на тези дружества към НЕК и към "Булгаргаз" са много повече, отколкото на НЕК към тях. Това е така, защото първо плащат на себе си, после на банките, след това на доставчиците и когато им свършат парите, изкарват служителите си на протест, заяви министърът.

Той допълни, че никой добросъвестен инвеститор и собственик на фирма не би управлявал компанията си по този начин.