Мерките са продиктувани от неблагоприятната финансово-икономическа прогноза за тази година и целят да постигнат икономии, без да се прибягва до уволнения, уточниха източниците.

Инструкциите предвиждат да се спре всякакво наемане на нови работници и служители, включително и за попълване на работни места, овакантени поради пенсиониране.

Освен това Държавният секретариат, който е съпоставим с правителство в светска държава, е разпоредил да не се подновяват безсрочните трудови договори, както и временните договори на външните сътрудници и консултанти. Спират се също така повишенията в длъжност и се забранява извънредният труд освен в особени и строго документирани случаи. Препоръчва се междуведомствено разместване на персонала и безвъзмездно полагане на доброволен труд.

В момента във Ватикана са наети на работа 2832 миряни и религиозни лица, които са разпределени в 10 категории съобразно социалното осигуряване. Последният консолидиран баланс на Светия престол е от 2012 година и сочи актив от близо 2,2 милиона евро.

Най-значимите разходи са за работните и осигурителни фондове, за издръжка на медиите и за данък сгради, които са се повишили с 5 милиона евро. Постъпленията от дарения от цял свят, които се изчисляват в щатски долари, са спаднали от около 70 милиона на по-малко от 66 милиона долара.

Институтът за религиозни дела, наричан популярно Ватиканската банка, е подкрепил Светия престол с 50 милиона евро, към които се прибавят 1 милион евро за "Фонда Амазония", 1,5 милиона за поддръжка на манастирите, 1,5 милиона за "Фонда Свети Сергей" за подпомагане на църквите в бившия Съветски съюз и 1 милион евро за Папската комисия за Латинска Америка.