Стъпката в посока към по-голяма финансова децентрализация е планирана за 2015 година, но дискусията вече започна, съобщава bTV.

Общините получават от държавата т.нар. изравнителна субсидия - за тази година тя е около 255 милиона лева. Държавата финансира всяка една община и тя е реално зависима от държавата. Това е сериозен проблем и е чиста политика в голямата си част.

Обсъждат се два варианта при 2% от ДОД за общините сумата ще е около 400 млн. лв., а при 3% може да достигне 700 млн. лв.

Общините искат от държавата да получават част от данъците на хората, които живеят и работят на тяхна територия.

По-големите общини с повече заети и по-високи доходи, ще получат най-големи нови приходи. Най-облагодетелствана ще е столицата.

Това ще бъде един реверанс от правителството към столицата, след като София не получи почти нищо от инвестиционната програма от 500 млн. лв., широко рекламирана от кабинета и обругавана от опозицията.

Не е ясно обаче дали общините ще могат да намаляват размера на личния данък.

Днес в Министерството на регионалното развитие ще заседава Съветът по децентрализация. Очаква се да бъдат обсъдени и възможните механизми за пренасочване на част от данъка общ доход към общините.