Това прогнозира днес Асен Ягодин, главен изпълнителен директор на Българската банка за развитие (ББР), който бе сред гостите на банковата конференция Юромъни (Euromoney) във Виена, предаде БТА. Ягодин отбеляза, че банковата система в България в момента е свръхликвидна и трябва отново да се намери баланса между събираните депозити и предоставяните кредити.

Старо правило гласи, че няма фалирала банка заради ниска печалба, но има много фалирали банки заради липса на ликвидност. От тази гледна точка голямото количество депозити в банковата система е добро, допълни Ягодин. Въпреки това на четвъртата година след кризата прекомерното количество депозити и почти липсващото търсене на кредити не е добро за банките, посочи директорът на ББР.

Банките са посредници, а не двигател на икономиката, отбеляза Ягодин. Ако има търсене, банките ще отпускат кредити. Най-важното е да се раздвижи икономиката, а това за икономика като българската, която няма много силно вътрешно потребление, може да стане чрез износа, посочи Ягодин. Трябва да търсим пазари на Изток и то в такива държави, които ще продължат да поддържат икономическия си ръст като Китай и още по-добре - съседна Турция, която се развива много добре в момента, смята Ягодин. Той посочи, че за последните четири години близо 10 процента от обема на общия ни търговски оборот се е пренасочил от ЕС към страните извън съюза и тази тенденция според него ще продължи.

За увеличаването на кредитирането през 2013 г. ще допринесе и необходимостта от инвестиции в машини и оборудване, които бизнесът през последните четири години е отлагал, прогнозира още банкерът. Според Ягодин българското правителство се е справило по най-добрия начин с усвояването на средствата по еврофондовете, което е било единственият вариант за източник на финансиране за бизнеса в годините на криза. Инвестициите в инфраструктура се мултиплицират като ефект към всички икономически сектори, така че те са много важни, каза Ягодин.

През 2013 г. ББР може да предложи финансов ресурс на много добра цена на търговските банки в страната за предоставяне на кредити на бизнеса, но този път ще чакаме първо да видим интерес към кредитиране и едва след това да договаряме ресурс, коментира Асен Ягодин. Той каза, че ББР е провела разговори и може да достави кредитни линии за банките при цена от 2 - 2,5 процента. При 3 процента за търговските банки, кредитите могат да достигнат до бизнеса на нива под 6 процента лихва, посочи Ягодин. Сега обаче лихвеният процент не е основното, за да има кредитиране, важно е да има добри бизнеспроекти и поръчки към българския бизнес от чужбина, посочи Ягодин.

Той изтъкна като скрит коз за страната секторът на земеделието, който предоставя изключителни възможности за производство на качествени храни, но засега все още остава не достатъчно развит. Може би трябва да се създадат допълнителни стимули за земеделие и животновъдство, посочи Ягодин.

Подуправителят на Българската народна банка (БНБ) Калин Христов, който участва в дискусиите на банковия форум, отбеляза че в българската банкова система не може да се говори за задлъжнялост, каквато е ситуацията в много страни от ЕС и съседна Гърция, а напротив има свръхликвидност. Христов подчерта, че в България кредитирането е слабо, не защото бизнесът няма достъп до кредити, а защото няма търсене. Потребителското търсене е депресирано, защото има четири години с отрицателен растеж на заетостта, хората се чувстват несигурни за своята работа и предпочитат да спестяват, отколкото да теглят кредити, обясни Христов. Корпоративните кредити обаче нарастват с 6,5 процента.

Налагането на нов данък върху лихвите по депозитите в България няма да промени съществено картината, коментира Асен Ягодин. На същото мнение е и Аурелио Макарио, директор стратегическо планиране в УниКредит (UniCredit) . Той коментира за БТА, че според предвижданията на банката новият данък няма да се отрази върху пазара на депозити в България, защото това остава най-сигурният начин за спестяване.