Вятър в платната на долара след добрите данни за пазара на труда в САЩ
Броят на новите работните места в частния сектор се увеличиха през март с най-бързия си темп от юли 2023 г.
Американският долар е стабилен по време на търговията в началото на новата седмица. Щатската валута слабо се повишава спрямо еврото, японската йена и британския паунд и леко спада към някои валути, сред които някои от стоковите в понеделник, подкрепен от много добрите данни за пазара на труда, обявени в петък. Инвеститорите насочиха погледите си напред към данните за инфлацията в САЩ, които се очакват в сряда, и срещата на Европейската централна банка (ЕЦБ) в четвъртък. Информацията от двете ще бъдат основните икономически маркери за големите световни валути тази седмица.
Валутният пазар следва една седмица на колебание, докато във фокуса на внимание беше докладът за заетостта в петък и изявления на членове на борда на Федералния резерв на САЩ (Фед-централната банка на страната), които изпратиха смесени сигнали относно началото на намаляването на лихвите.
Президентът на Фед на Минеаполис Нийл Кашкари каза миналата седмица, че очаква две намаления на лихвените проценти от централната банка на САЩ през 2024 г. Той добави, че напредъкът в забавянето на инфлацията в САЩ е спрял и е възможно Федералният резерв изобщо да не смекчи паричната политика тази година, ако тенденцията продължи.
Сега пазарите оценяват около 49% шанс за намаляване на лихвите от Фед през юни и изместване за юли като потенциално начало на цикъла на облекчаване.
Броят на новите работните места в частния сектор на САЩ се увеличиха през март с най-бързия си темп от юли 2023 г., което показва продължаващо оживление на пазара на труда в страната. Според данните на компанията ADP, частните работодатели са добавили нови 184 000 работни през миналия месец, а общо са разкрити 303 000. Увеличението надминава регистрирания ръст от 155 000 нови работни места през февруари в частния сектор. В допълнение към силния ръст на заетостта, ADP съобщи, че заплатите са се увеличили с 5.1% спрямо година по-рано. Нивото на безработица също падна по-ниско от очакваното до 3.8% от 3.9 на сто през предходния месец февруари.
Основният сценарий, който се очаква за ЕЦБ, е да задържи и трите ли лихви и тази седмица без промяна и да обяви първо намаляване на лихвите през юни, тъй като банковият регулатор на еврозоната е все по-уверен, че инфлацията се връща към целта си от 2%.
Индексът DXY, изчислен от ICE, който показва динамиката на долара спрямо шестте основни валути (евро, швейцарски франк, японска йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), добави 0.02%, а по-широкият WSJ Dollar Index, в който са включени 16 валути, нарасна с 0.08%*.
Еврото спадна с 0.06% до 1.0831 долара спрямо 1.0837 долара при затварянето на предишната сесия. ЕЦБ определи в петък следобед референтен курс на еврото от 1.0841 долара.
Обменният курс на британския паунд се понижи с 0.12% до 1.2623 долара спрямо 1.2638 долара при затваряне на предишната търговия.
Щатският долар се повиши към японската йена с 0.13% до 151.82 йени спрямо 151.,62 йени в края на търговията в петък.
Две от стоковите валути, обаче, се повишиха. Австралийският и новозеландският долари, които са силно зависими от търговията на двете страни с Китай, нараснаха съответно с0.10% до 0.6584 долара за един "австралиец" и с 0.04% до 0.6015 долара за едно "киви".
Другите две стокови валути, които са силно зависими от цените на петрола - канадският долар и норвежката крона спаднаха съответно с 0.07% до 1.3597 канадски долара за един американски и с 0.26% до 10.7386 норвежки крони за един щатски долар. Фючърсите на двата вида суров петрол - търгуваният предимно в Европа Brent и американският WTI спаднаха съществено в понеделник, с 1.56% до 89.75 долара за барел Brent и с 1.51% до 85.60 долара за барел WTI, след като Израел изтегли още войски от Южната част на Газа в отговор на нарастващия международен натиск. Освен това, Израел и Хамас подновиха мирните преговори в Египет, облекчавайки напрежението, което предизвика неотдавнашното покачване на цените на петрола заради конфликта в Газа.
*Валутните курсове и котировките на петрола са актуални към 10:00 часа българско време, източници Ройтерс и TradingEconomics.