Цените на петрола отстъпват след най-големия седмичен скок от над година
Сортът Брент поскъпна над 8% миналата седмица, отчитайки най-сериозното седмично увеличение от януари 2023 г., а цената на американския лек суров петрол добави 9,1% - връх от март 2023 г.
Цените на петрола ограничиха ръста в ранната търговия в понеделник, след като записаха най-голямото си седмично повишение от над година миналата седмица - на фона на нарастващата заплаха регионална война в Близкия изток, пише Ройтерс (Reuters).
Още по темата
Фючърсите на петрола от сорта Брент поевтиняха с 31 цента, или 0,4%, до 77,74 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 20 цента, или 0,27%, до 74,18 долара за барел.
Сортът Брент поскъпна над 8% миналата седмица, отчитайки най-голямото си седмично увеличение от януари 2023 г., докато цената на американския лек суров петрол добави 9,1% - връх от март 2023 г. Ценовият скок беше заради очакванията, че Израел може да удари иранска петролна инфраструктура в отговор на ракетната атака на Техеран срещу Израел в началото на месеца.
Въпреки това, тъй като израелският отговор още се развива, някои инвеститори вероятно са се насочили към разпродажби, за да заключат печалбите си от ръста от миналата седмица, според анализатори на Phillip Nova.
"Техническата печалба изглежда най-логичното обяснение", посочва Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор във Phillip Nova за смекчаването на цените на петрола в понеделник.
Все пак петролните пазари изпитват възходящ натиск на фона на страховете от отмъщението на Израел срещу Иран, тъй като опасенията за потенциална масова ескалация на конфликта в Близкия изток противодействат на нарастващия натиск от търсенето, посочва Сачдева.
Израел бомбардира цели на "Хизбула" в Ливан и ивицата Газа в неделя преди година от атаките на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври, които предизвикаха настоящата война между Израел и подкрепяните от Иран въоръжени групи. Нейният министър на отбраната също каза, че са отворени всички възможности за отмъщение срещу Иран.
"Нещо повече, видяхме намалено въздействие на геополитическите събития върху доставките на петрол. Това доведе до значително по-малка премия за геополитически риск, прилагана към петролните пазари през последните години, а свободният капацитет от 7 млн. барела на ден на ОПЕК осигурява допълнителен буфер", отбелязва Садчева.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, включително Русия и Казахстан, известна като ОПЕК+, разполагат с милиони барели свободен капацитет, тъй като през последните години намалява производството, за да поддържа цените на фона на слабото глобално търсене.
Групата производители разполага с достатъчно свободен петролен капацитет, за да компенсира пълната загуба на иранските доставки, ако Израел извади от строя съоръженията на страната, но ще се затрудни, ако Иран удари инсталациите на съседите си от Персийския залив, според анализатори.
На последното си заседание на 2 октомври ОПЕК+ запази своята политика за добив на петрол непроменена, включително план за започване на увеличаване на производството от декември.
"В съчетание с несигурния темп на икономическото възстановяване в най-големия вносител на суров петрол Китай, увеличението на производството може лесно да предпази пазара от прекъсвания на доставките и продължава да ограничава покачването на цените на петрола", посочи Сачдева от Phillip Nova.