Товари с кафе наводняват Европейския съюз, докато търговците се надпреварват да се запасят с стоката преди новите екологични правила да влязат в сила в края на годината, съобщава Блумбърг (Bloomberg).

Регламентът на ЕС за обезлесяването (EUDR) ще изисква вносителите в блока да доказват, че суровини като кафе, телешко месо, какао и дървесина не допринасят за унищожаването на горските земи. Липсата на яснота по детайлите обаче оставя много компании неадекватно подготвени, което прави известно прекъсване на доставките неизбежно.

Кафето - култура, която до голяма степен разчита на милиони малки земеделци, разпръснати по света - е особено уязвимо към промените да се гарантира, че всяко зърно е в съответствие. Затова търговците се надпреварват да доставят колкото се може повече в Европа преди 30 декември.

Износът от най-големия производител Бразилия за ЕС нарасна с около 65% през седемте месеца до края на юли спрямо миналата година. Уганда - все по-важна за доставките на сорта робуста в Европа след огромен дефицит във водещия износител Виетнам - казва, че износът, е достигнал исторически връх миналия месец, а по-голямата част е бил насочен към континента.

"Тази реколта реално е последната, която можем да изнасяме, преди EUDR да влезе в сила", казва Тед Марли, търговец на кафе в Уганда. "Следващата реколта робуста е през октомври и предвид 70-дневния период на пътуване на кораба около Южна Африка и времето за обработка, почти цялото кафе от следващата реколта ще трябва да съответства на EUDR."

"Производителите на кафе искат да покрият възможни дефицити за пръв път от 2025 г.", смята Рикардо Дос Сантос, управляващ директор на европейския доставчик на кафе Riccoffee. "Малцина търговци са готови да рискуват доставката на семена след октомври и да изпуснат прозореца за доставка на несертифицирани семена", добави той.

Всичко това се случва докато търговците са изправени пред по-високи цени. Зърната сорт робуста, използвани за инстантно кафе, са поскъпнали до най-високото си ниво от 70-те години. По-висококачествените зърна на сорта арабика са поскъпнали с над 30% тази година. Повишените разходи за заеми, недостигът на контейнери и по-дългото време за доставка също увеличават предизвикателствата.

"Нямаме капацитет и нямаме парите, за да генерираме буферни запаси за 12 месеца в Европа", казва Холгер Прайбиш, главен изпълнителен директор на германската асоциация по кафе.

Макар че търговците се опитват да доставят възможно най-много преди регулациите на ЕС, пътят напред остава несигурен, тъй като Европейската комисия не е публикувала всички детайли по прилагането, посочва Прайбиш. Това означава по-малко обеми, което може да увеличи цените, добавя той.

Някои производствени цени също са по-малко подготвени от други.

"Уганда наистина изостава, що се отнася до съответствието с EUDR", казва Джоаб Канкирихо, брокер на кафе, базиран там в Wakanda Coffee Brokerage Services. "Голяма брой износители нямаха програми за устойчивост, докато EUDR не стане реалност".

Някои държави от ЕС и групи в сектора призовават правилата да бъдат ревизирани. Засега се очаква доставките да намалеят, защото никой не иска да бъде обременен със забавен товар, който не отговаря на регулаторните изисквания.

"Но загубата на Европа може да се окаже в полза на Китай", казва Канкирихо.

"Виждаме навлизане на китайски купувачи и мисля, че трябва да търсим алтернативни пазари другаде, въпреки че ЕС взема близо 90% от кафето от Уганда", казва той.

ИЗБРАНО