Шефът на Mercedes-Benz призова за отлагане на митата върху вноса на китайски електромобили
"Нуждаем се от повече свободна търговия, а не от нови търговски бариери. Важно е да се намери решение, което да устройва и ЕС, и Китай", посочва изпъленителният директор
Главният изпълнителен директор на германския автомобилен концерн "Мерцедес-Бенц" (Mercedes-Benz) Ола Калениус призова Европейския съюз да намали напрежението в отношенията си с Пекин, възникнало заради търговския спор за митата за внос на електромобили, произведени в Китай, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Търговската война
- Китайската Nio разкритикува "неразумните" мита на ЕС и САЩ срещу електромобилите
- BMW призова Германия да гласува против митата ЕС върху китайските електромобили
- ЕС одобри допълнителните мита върху китайските електромобили
- BYD разкритикува ЕС и предупреди да не залага на митата за китайски електромобили
"Нуждаем се от повече свободна търговия, а не от нови търговски бариери. Ето защо е важно да се намери решение, което да устройва и ЕС, и Китай", посочва Калениус пред германското издание "Билд".
"Преговори като тези отнемат време. За да не ги застраши, ЕС трябва да отложи прилагането на планираните мита", отбелязва главният изпълнителен директор на Mercedes-Benz.
ЕС подкрепи в началото на октомври предложението на Европейската комисия за налагане на допълнителни мита върху импорта на електрически превозни средства, произведени в Китай. Това стана на фона на разследване, което ЕК започна миналия септември. То е свързано с огромните субсидии, които правителството в Пекин отпуска на китайските производители на електрически превозни средства.
Търговските защитни мерки се налагат, тъй като китайските компании са в по-привилегировано положение от конкурентите си, възползвайки се от незаконни държавни субсидии, посочи през юни ЕК.
Предвидено е новите мита, в размер на до 35,3%, да бъдат добавени към стандартните тарифи върху вноса на китайски електрически превозни средства, в размер на 10%, посочва Ройтерс.
Новите мита могат да влязат в сила от ноември, ако не се стигне до споразумение с Пекин. Налагането им трябва да бъде установено с решение на ЕК, отбелязва ДПА.