Румен Драганов прикани държавата да запази 9% ДДС в туризма
Експертът съветва запазване на преференциалната данъчна ставка за спортните съоръжения в планинските курорти, за ресторантите и за входящия туризъм
Министерството на туризма обяви, че трябва да бъде запазена ДДС ставката от 9 процента за спортните съоръжения в планинските курорти, за ресторантите и за туроператорите, които се занимават с входящ туризъм - за трансферите на туристите до курортите, включени в туристическите пакети. Това каза в интервю за БТА Румен Драганов, директор на Института за анализи и прогнози на информационната среда в туризма, който е и съветник на служебния министър на туризма. Той бе потърсен за коментар във връзка с подготовката на проектобюджета за следващата година.
Още по темата
По закон диференцираната ставка от 9 процента ДДС за общата туристическа услуга, за спортните съоръжения и за туроператорите за входящ туризъм е в срок до 30 юни 2024 г., а за ресторантьорите - до края на тази година.
Министерството поддържа оставането на ставката на ДДС от 9 процента за спортните съоръжения в планинските курорти и за трансферите на туристите до курортите, включени в туристическите пакети, защото услугата е договорена като цени при тази ставка година по-рано, вече е разпродадена във Великобритания, Германия, други европейски страни, както и в съседните държави, коментира Драганов. По тази причина според него всякакво повишение на цената с връщането на ставката на 20 процента ще се отрази негативно за туроператорите и на туристическите курорти, които трябва да работят на загуба.
По отношение на ставката на ДДС от 9 процента за ресторантьорите, която действа до края на тази година, Драганов посочи, че това е благоприятна мярка, която е дала резултат. Работата беше значително осветлена от една страна, от друга - стабилизирана, а това, което обещаха ресторантьорите - да увеличат значително приходите, ние сега виждаме и то е в рамките на около 25 процента повече в периода между 2019 и 2025 година, коментира Драганов.
По отношение на туроператорите за изходящ туризъм експертът посочи, че не поддържа и не съветва Министерството за намаляване на ставката за туроператорите за този вид туризъм. Няма как България и българският данъкоплатец да подпомага чуждестранни дестинации чрез облагодетелствано ДДС, коментира Драганов. Той отбеляза, че в случая става дума за "изключително минимален" процент върху горницата, т.е. върху маржина, който туроператорите, работещи за чужбина, начисляват върху основната стока на чуждестранните хотели и ресторанти, включени в пакета. При продажби в България хотелиерство с 9 процента ставка на ДДС, ресторантьорството, което е със същата ставка, услугите на спортните съоръжения, които са в същия пакет и за които се предлага да останат също със ставка от 9 процента на ДДС, не променят цената.
По думите на Драганов трябва обаче да се помисли за туроператорите, които се занимават с входящ туризъм, защото трансферите, които те извършват между летищата и курортите, включени в туристическия пакет на чуждестранния туроператор, трябва да остават със ставка на ДДС от 9 процента. Основанията за това предложение в случая също са вече договорени и продадени по старите цени, а и се прави с цел запазване на конкурентоспособността. Хотелиерите, ресторантьорите и транспортьорите, които правят трансферите на туристите на територията на България, са в жестоко конкурентна борба с пазарите на Швейцария, Франция, Австрия, Андора в привличането на туристи у нас с конкурентни цени. Когато дойдат повече туристи на територията на България, те харчат парите си във всички ресторанти, а не само в тези в хотелите, в магазинната мрежа, за допълнителни услуги - посещение на българско село, българска сватба, културни или други маршрути, вечерни или дневни мероприятия, напомни Драганов. Той отбеляза, че всеки турист остава в България допълнително към това, което е платил за основните туристически услуги, от порядъка на 771 евро, когато става въпрос за зимен туризъм, тъй като той е изключително скъп и заради допълнителните услуги - ползване на ски гардероб, ски обувки, ски услуги и ски екипировка. От тази гледна точка държава печели и си връща намаленото ДДС многократно от постъпления от разходите на чуждестранните туристи, които идват в България, смята съветникът на министъра на туризма.