Производството на устойчиви авиационни горива през 2024 г. е по-малко от очакваното
Големите петролни компании не са направили необходимите инвестиции, изрази разочарованието си Международната асоциация за въздушен транспорт - сектор, който се ангажира с нетни нулеви емисии до 2050 г.
Увеличението на производството на устойчиви авиационни горива чрез използване на възобновяеми източници (SAF) през 2024 г. е на по-ниско от прогнозното ниво, обяви днес Международната асоциация за въздушен транспорт - ИАТА (IATA), цитирана от Франс прес и БТА. Членуващите в организацията компании разчитат основно на тези продукти за декарбонизиране на дейността си, допълва АФП.
През 2024 г. производството на устойчиви авиационни горива ще достигне 1,3 милиарда литра спрямо 600 милиона през 2023 г., подчерта ИАТА.
По време на предишни прогнози през юни асоциацията очакваше за 2024 г. производство на 1,9 милиарда литра горива от биомаса или използвани масла.
"Производителите на устойчиви авиационни горива в САЩ отложиха увеличаването на производството си за първата половина на 2025 г.", обясни ИАТА, според която през следващата година то трябва да се удвои до 2,7 милиарда литра.
Това обаче ще представлява само 0,7 на сто от горивото, използвано от самолетите, в момент, когато международната организация очаква рекорден брой пътници през следващата година.
Тези данни, според ИАТА, са "разочароващи" и "укрепват посланието ни, че проблемът не е в търсенето", заяви пред АФП генералният директор на асоциацията Уили Уолш, като допълни, че "проблемът е производството".
"Големите петролни компании не са направили необходимите инвестиции. Това е източник на разочарование и голяма загриженост за нас, защото е в интерес на всички да успеем да преминем към нулеви нетни емисии на въглероден диоксид", заяви Уолш.
Авиационният сектор, който понастоящем допринася за около 3 на сто от световните емисии на въглероден диоксид, се е ангажирал с "нетни нулеви емисии" до 2050 г., като разчита на устойчивите авиационни горива за постигане на тези цели.
Производството на горива от неизкопаем произход напредва много бързо, след като през 2019 г. само 25 милиона литра са били произведени, по данни на ИАТА.
Целта за 2050 г. "в момента не е застрашена, но ако тенденцията на недостатъчен ръст продължи след 2030 г., ще се тревожа", добави Уолш, призовавайки правителствата за по-голяма подкрепа за производството на тези горива.