Производителите на чипове изгубиха 420 млрд. долара пазарна капитализация
Причината е слабата прогноза от ключовия доставчик на оборудване ASML Holding
Инвеститорите в акции на компаниите за чипове са изправени пред нови предизвикателства, след като слабата прогноза от ключовия доставчик на оборудване ASML Holding предизвика глобален крах в сектора, пише Bloomberg, цитирана от Yahoo Finance.
Още по темата
Комбинираната загуба на пазарна стойност на листнатите в САЩ производители на чипове плюс най-големите азиатски компании, достигна над 420 млрд. долара.
Предупреждението от базираната в Нидерландия ASML заля със студена вода засилващото се рали след лятната разпродажба. По-слабите тревоги относно производствените проблеми с новия продукт с изкуствен интелект (AI) на Nvidia помогна за поскъпването на акциите на водещия производител на чипове до нов рекорд малко по-рано тази седмица.
Цената на акциите на ASML обаче записа най-големия си спад от 1998 г. в Европа, след като производителят на най-развитите машини за производство на чипове в света сви прогнозата си заради забавянето на области извън AI. Тя понижи горния край на диапазона на прогнозата за общите нетни приходи от продажби до 35 млрд. евро от 40 млрд. евро.
Въпреки че слабата прогноза за 2025 г. се очакваше, предвид забавянето на приложенията, които не включват изкуствен интелект и предвид ограничените разходи на Intel и други фактори, "мащабът на корекцията е неприятна изненада", коментира Атиф Малик, анализатор в Citigroup.
Спадовете в азиатската търговия в сряда бяха поведени от конкуренти на ASML, включително Tokyo Electron, който отстъпи с над 10%. Цената на акциите на Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., която ще отчете финансовите си резултати в четвъртък, се понижи с 3,3%.
Въпреки пазарната реакция някои инвеститори виждат неволите на ASML като вероятно специфични за холандската компания. Търсенето на изкуствен интелект остава бурно и се смята, че усилията на Пекин да съживи икономиката си помагат за по-широко възстановяване.
"Вярваме, че производителите на чипове стратегически намаляват поръчките към ASML и това се отразява негативно на резултатите на компанията", коментира Юнг Ин Юн, главен изпълнителен директор на Fibonacci Asset Management Global. Не е ясно дали причината е съкращаване на разходите или други стратегически причини, посочи той, отбелязвайки също, че стимулът от Китай може да стимулира възстановяването на търсенето на чипове.