САЩ инвестират в разширяването на производството на чипове в Индия
Индия е осмата страна, с която САЩ подписват партньорство чрез създадения Международен фонд за технологична сигурност и иновации
Съединените щати ще инвестират в разширяването на производството на полупроводници в Индия. Това е част от инициативата на Държавния департамент за пренасочване на глобалната верига за доставки на технологии в полза на Вашингтон, пише "Форин полиси", цитиран от БТА.
Още по темата
В изявление пред американското издание Робърт Гарверик, зам.-помощник държавен секретар на САЩ по търговската политика и преговорите, посочи че новото партньорство между Вашингтон и Делхи, "подчертава потенциала за разширяване на индийската полупроводникова индустрия в полза на двете нации и света".
Индия е осмата страна, с която САЩ подписват подобно партньорство след Коста Рика, Индонезия, Кения, Мексико, Панама, Филипините и Виетнам, чрез създадения през 2023 г. Международен фонд за технологична сигурност и иновации (ITSI).
Във всичките осем държави САЩ ще се съсредоточат върху изграждането на капацитет за сглобяване, тестване и опаковане на полупроводници - последната стъпка в производствения процес, който подготвя чиповете за използване в различни електронни устройства, отбелязват от "Форин полиси".
Според високопоставен служител на Държавния департамент, пожелал анонимност, въпреки че точното естество и мащаб на инвестициите в Индия ще бъдат предмет на преглед на екосистемата на страната от ОИСР, те вероятно ще бъдат съсредоточени главно върху развитието на работната сила и уменията на служителите.
"Броят на техниците и инженерите, от които се нуждаем в световен мащаб, е астрономически", е заявил източникът, добавяйки, че "Индия е естествен партньор в тази област и ние сме много развълнувани да проучим тази възможност заедно с тях".
По думите му част от ресурсите на Международния фонд за технологична сигурност и иновации могат също да бъдат насочени за "регулаторна реформа" в Индия, за да помогнат за рационализиране на бизнеса, свързан с полупроводниковата индустрия.
Международният фонд за технологична сигурност и иновации е част от Законодателен акт за чиповете (Chips Act) от 2022 г., съгласно който биват заделени близо 53 млрд. долара държавни субсидии и инвестиции, за да привлече производителите на полупроводници обратно към САЩ.
Международният фонд за технологична сигурност и иновации е насочен отвъд границите на САЩ, като Държавният департамент получава 500 млн. долара в рамките на 5 години, за да ги насочи към полупроводникови екосистеми в приятелски страни по света, които администрацията на президента Байдън се надява да допълнят усилията на САЩ за производство на полупроводници.