Петролът става все по-търсен заради скъпия газ
Най-новите данни на МАЕ потвърждават увеличената употреба на нефт за производство на електричество в Европа, в Близкия изток, Азия
Международната агенция за енергията (МАЕ) преразгледа леко нагоре прогнозата си за растежа на световното търсене на петрол през тази година, което се засилва за сметка на силно поскъпналия природен газ, предаде Франс прес, на която се позова БТА.
Още по темата
Увеличението на търсенето на петрол е преразгледано с 380 000 барела на ден възходящо до 2,1 милиона барела на ден за цялата година. Така световното търсене ще достигне 99,7 милиона барела на ден през 2022 г., след което през 2023 г. ще бъде 101,8 милиона барела на ден, надхвърляйки предпандемичните равнища.
В месечния си доклад МАЕ обяснява, че цените на петрола са спаднали спрямо пика през юни в резултат на по-голямото предлагане и опасенията от забавяне на световната икономика. В същото време цените на газа и електричеството са скочили до нови рекорди, което насърчава преминаването от газ към петрол в някои страни.
Най-новите данни потвърждават увеличената употреба на петрол за производство на електричество, най-вече в Европа и в Близкия изток, но и в Азия, на фона на летните жеги в някои региони, отбелязва агенцията. Тази смяна на горивото се наблюдава и в европейската промишленост, включително в рафинериите, се казва ощв в доклада.
Увеличението на търсенето на петрол тази година обаче прикрива някои относителни слабости в други сектори и забавяне на неговия растеж, който от 5,1 милиона барела на ден в началото на годината ще спадне до 100 000 до последното тримесечие на 2022 г.
От друга страна, световното предлагане достига постпандемичен пик от 100,5 милиона барела на ден през юли след приключването на някои технически поддръжки в Северно море, Канада и Казахстан.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, обединени в алианса ОПЕК+, увеличават слабо производството си, като МАЕ е преразгледала към повишение прогнозата си за Русия заради ограничения ефект до този момент на американските и европейските санкции.
Очаква се глобалното предлагане на петрол да нарасне с 1 милион барела на ден до края на годината, прогнозира МАЕ, която консултира развитите страни за енергийната им политика.
Според организацията обаче не може да се изключи нов скок на цените заради опасността от нарушаване на предлагането.