Отлагането на срещата на ОПЕК+ отново повлече цените надолу
Страните членки се обвиняват за провала на мартенската си среща, на която не се разбраха за намаляване на предлагането. В резултат избухна ценова война между Саудитска Арабия и Русия
Котировките на петрола спаднаха с над 1 долар тази сутрин в Азия, след като водещите производители на суровината, обединени във формата ОПЕК+, отложиха насрочената си за днес видеоконферентна среща. На нея трябваше да бъде обсъдено свиване на добива, което би могло да облекчи частично свръхпредлагането на световните пазари, в момент когато пандемията от коронавируса потиска търсенето, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Още по темата
- Тръмп заплаши със "сериозни мита", ако цената на петрола остане същата
- Рияд с остри критики към Москва за срива на цените на петрола
- Арамко изпрати за износ рекордно количество петрол - 19 млн. барела с 15 танкера
- Трима в лодката: ще могат ли САЩ да убедят Русия и Саудитска Арабия да намалят добива на петрол?
Сортът Брент от Северно море, чиято цена е референтна за Европа, поевтиня с 1,29 долара или 3,8 на сто до 32,82 долара за барел. По-рано в днешната азиатска електронна сесия Брентът дори се обезцени до около 30 долара за барел.
Американският лек суров петрол понижи стойността си с 1,66 долара или 5,9 на сто до 26,68 долара за барел, спадайки преди това и до 25,28 долара за барел.
Миналата седмица цените на черното злато скочиха, отчитайки най-силното в историята седмично поскъпване в проценти на фона на надеждите, че ОПЕК и партньорите на картела ще сключат сделка за намаляване на глобалното предлагане поне с 10 милиона барела дневно.
Първоначално се планираше страните производителки да заседават днес, но го отложиха за 9 април, обвинявайки се междувременно една друга за провала на разговорите през март.
Въпреки споровете руски представител заяви, че Саудитска Арабия и Русия са много, много близо до споразумение за намаляване на петролия добив.
Мисля, че целият пазар разбира, че това споразумение е важно и ще донесе много стабилност, толкова важна стабилност за пазара, и сме много близо, каза пред Си Ен Би Си ръководителят на Руския фонд за преки инвестиции Кирил Дмитриев.
На въпроса дали до края на седмицата Моска и Рияд ще се споразумеят, Дмитриев отвърна: "Мисля, че сме много, много близо".
Междувременно президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши с налагане на мита вноса на петрол, ако пазарните цени останат на сегашните нива.