Кремъл посочи санкциите като единствена пречка пред газовите доставки за ЕС
Дмитрий Песков обяви, че обикновените граждани плащат за нерационалните действия на властите в Съюза
Доставките на руски газ за Европа се затрудняват само от технологични проблеми, причинени от западните санкции, каза пред репортери говорителят на руския президент Дмитрий Песков, цитиран от РБК.
Газови потоци
- "Газпром" намали доставките за френската "Анжи"
- Слабите продажби може да намалят добива на газ от "Газпром" до исторически минимум
- Саудитски милиардер инвестирал през февруари $500 млн. в "Газпром", "Лукойл" и "Роснефт"
- "Газпром" гори собствения си газ на входа на "Северен поток-1"
- Siemens обвини "Газпром" в лъжа за премеждията на турбината
Позицията на Москва и днес получи гневни отговори от европейски потребители - Германия и Франция.
"Европейските държави, Канада, САЩ, Великобритания наложиха санкции, които не позволяват извършването на нормална поддръжка и ремонти, а също така не позволяват законово уреждане на връщането на необходимите агрегати на местата им на експлоатация. Няма други пречки Русия да изпълни задълженията си", обясни той.
Песков смята, че ситуацията попада "в сферата на онези ирационални действия на европейците, които са много трудни за разбиране и вероятно невъзможни за обяснение". Обикновените граждани трябва да плащат за това, каза говорителят на Кремъл.
На 19 август "Газпром" обяви, че ще спре доставките на газ по "Северен поток" за три дни, от 31 август до 2 септември, за да се ремонтира единствената работеща турбина Trent 60. Ремонтът ще се извърши съвместно със специалисти на Siemens. "Газпром" обеща след като приключи работата, ако не бъдат открити технически неизправности на двигателя, да възобнови доставките до ниво от 33 милиона кубически метра метра на ден.
Този обем е само 20% от капацитета на газопровода и "Газпром" намали доставките до това ниво в края на юли. Компанията взе това решение поради проблеми с ремонта на турбините на Siemens, свързани с наложените канадски санкции.
Във връзка с тридневната "техническа профилактика" на "Северен поток" германският канцлер Олаф Шолц побърза да заяви по-рано във вторник, че страната му вече е в много по-добра позиция, за да противодейства на заплахите от страна на Русия, по-специално на газовата криза.
Всички мерки, взети от Германия за осигуряване на доставките, са допринесли "днес да сме в много по-добра ситуация, отколкото се смяташе допреди няколко месеца", посочи канцлерът пред журналисти преди правителствен семинар в Мезеберг, близо до Берлин, цитиран от Франс прес.
"Можем да се справим със заплахите, пред които сме изправени, от страна на Русия, която използва например газа като част от собствената си стратегия във войната срещу Украйна", уточни Шолц.
Германия е силно зависима от руския газ, а доставките й силно намаляха от началото на войната в Украйна на 24 февруари. Правителството прие серия мерки за икономия на ресурси, включващи засилена употреба на въглища, намаляване на потреблението на обществените сгради и препоръки за компаниите.
Берлин отпусна и извънредни средства на стойност 1,5 милиарда евро за закупуване на втечнен природен газ от Катар и САЩ.
В неделя министърът на икономиката Роберт Хабек съобщи, че газохранилищата се запълват по-бързо от предвиденото в Германия въпреки драстичното намаление на руските доставки. Целта на правителството за запълване на газохранилищата до 85 процента до октомври се очаква да бъде постигната още в началото на септември, уточни министърът.
По-рано във вторник Ройтерс съобщи, че доставките на "Газпром" за френската компания "Анжи" "((Engie) са намалели значително от началото на войната в Украйна до около 1,5 тераватчаса месечно напоследък спрямо общо 400 тераватчаса годишно в Европа, допълва френската енергийна компания. Франция е по-малко зависима от някои съседни страни по отношение на вноса на газ от Русия, който представлява около 17 на сто от нейното потребление на газ. Въпреки това обаче опасенията за руските газови доставки остават.
"Съвсем ясно е, че Русия използва газа като оръжие и ние ще трябва да се подготвим за най-лошия сценарий, какъвто е (тотално) спиране на доставките", заяви френската министърка на енергийния преход Аниес Пание-Рюнаше, цитирана от Ройтерс.
Капацитет на газопроводите от Русия към Европа:
"Уренгой - Помари - Ужгород" - 32 млрд. куб. метра
"Прогрес" - 26 млрд. куб. метра
"Съюз" - 26 млрд. куб. метра
"Ямал - Европа" - 32,9 млрд. куб. метра
"Син поток" - 16 млрд. куб. метра
"Турски поток" - 31,5 млрд. куб. метра
"Северен поток-1" - 55 млрд. куб. метра
"Северен поток-2" - 55 млрд. куб. метра