Очаквам предложението за цена на природния газ за ноември, което до края на днешния ден "Булгаргаз" трябва да внесе, да бъде около 180 лева. Това каза председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов пред журналисти след края на днешното обществено обсъждане на проект на Методика за определяне на дневна такса за дисбаланс в междусистемен газопровод Гърция-България(IGB). Той отбеляза, че за октомври цената беше по-ниска със 120 лева - свалена от 353 лева за мегаватчас - на 233 лева (233,36 лева - без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). 

Утвърдената за септември цена беше 353,21 лева за мегаватчас - по-висока от октомврийската с близо 34 процента.

Едновременно с това, поради продължаващото понижение на цените на европейския газов хъб TTF, се очаква цената, която общественият доставчик ще предложи, да е под 200 лева за мегаватчас, допълни Иванов, цитиран от БТА.

Причината за понижението на цените на природния газ, според Иванов, са, запълнените до над 90 процента европейки газови хранилища. Големите потребители на природен газ - Франция, Германия и Италия, са напълнили своите газохранилища между 93 и 96 процента, посочи той. България, която стартира при много ниско ниво на газ в хранилището в Чирен, вече е на 80 на сто. Това е и стойността, фиксирана от Европейската комисия за запълняемост на газовите хранилища преди отоплителния сезон, припомни председателят на КЕВР.

"Убеден съм, че ще продължи запълването на Чирен и може да достигне до 85 процента, дори до 90 на сто, до края на месец ноември", смята Иванов. По думите му по тази причина, независимо от усложняващата се обстановка в Украйна, Европа е подготвена за отоплителния сезон. Той отбеляза, че Германия до месец ще пусне два терминала за регазификация на северното си крайбрежие. В същото време газопроводът Норвегия - Дания - Полша и нашият интерконектор с Гърция са вече функционални и Европа се "освобождава" от руския природен газ. Само до преди няколко месеца потреблението на руски природен газ в Европа е било около 40 процента, докато сега е под 10 на сто и продължава да намалява, заяви още Иван Иванов.

"Считам, че и през декември цената ще остане сравнително ниска на фона на това, което беше само преди два месеца", коментира председателят на КЕВР. По думите на Иванов се вижда, че когато се провеждат открити процедури, при равнопоставеност на участниците, постъпват оферти с много съществени отстъпки спрямо цената на европейския газов хъб TTF. Той не пожела конкретно да ги назове, защото това представлява чувствителна търговска информация, но изтъкна, че те действително са изключително изгодни за България. Иванов добави, че се оказва, че и без отказаните шест танкера втечнен газ, както и без руския природен газ, България, диверсифицирайки доставчиците на природен газ, успява да се справи.

В следващите дни "Булгаргаз" ще участва в търгове за закупуване на слотове за 2023 г., което ще гарантира доставките на втечнен природен газ. От друга страна, след като започна да работи интерконекторът България-Гърция, се освобождава капацитет по линията от Ревитуса за Сидирокастро-Кулата, която досега беше използвана като единствена линия за физически доставки на природен газ. "Аз съм оптимист, че България ще се справи в тази ситуация", коментира Иванов.

Председателят на КЕВР се надява това понижаване на цената на природния газ да продължи и да не се стигне до увеличение на цената на парното и топлата вода в страната.