Пореден позитивен старт на европейските борси, но при доста предпазлива търговия
0
173
Европейските фондови пазари отвориха с предпазливо повишение след трите поредни дни на солиден ръст, но търговията е предпазлива и вероятно ще бъде подвластна на осредняване и ребалансирани на инвеститорските позиции за края на месеца, тримесечието и полугодието.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се повишава с 0,28%, но въпреки неговото добро възходящо движение през последните дни, той вероятно ще отчете загуби от над 5% през юни.
Немският индекс DAX се повишава с 0,44%, подкрепен от по-добрите данни за продажбите на дребно в Германия през май, френският индекс CAC40 е “на зелено“ с 0,16% след по-добрите данни за потребителските разходи във Франция през май, а британският индекс FTSE100 се повишава с 0,32%.
В подкрепа на продължаващия и днес (макар и предпазлив) риск-апетит са поредните вчерашни окуражителни данни от САЩ, както и серията изказвания на представители на Фед (Дъдли, Пауъл, Локхарт и Лакър) чрез които Федералният резерв се опитва да намали напрежението на финансовите пазари около очакванията за скорошно понижение на паричните стимули на американската централна банка.
Снощи пазарът на акции на Уолстрийт отбеляза трето поредно възходящо рали, като индексът DJIA затвори с повишение от 0,77%, S&P500 с 0,62%, а технологичният индекс Nasdaq скочи с 0,76%.
Азиатските борси също остават подвластни на подновения интерес за покупки на акции, като японският индекс Nikkei скочи с 3,51% до нов триседмичен връх, китайският индекс Shanghai Composite се повиши с 1,5%, Hang Seng с 1,42%, южнокорейският индекс Kospit с 1,56%, а австралийският S&P/ASX приключи без промяна спрямо вчерашните нива на затваряне.
Известна подкрепа за европейските борси днес могат да окажат одобрените късно снощи мерки от страна на европейските лидери за стимулиране на все още слабото икономическо развитие в региона и за борба с рекордно високата младежка безработица.
Инвеститорите ще следят за новини от втория ден на Европейската среща на върха, на която европейските лидери ще обсъждат предложените от ЕКОФИН (финансовите министри от ЕС) нови правила при преструктуриране, спасяване и ликвидация на закъсали банки.
Акцентът отново ще бъде поставен върху икономическите данни от САЩ, като следобед ще бъде оповестен важния PMI индекс на промишлената активност в региона на Чикаго и окончателното проучване на потребителското доверие на Мичиганския университет през юни.
Внимателно ще се следи и новата “порция“ изказвания на членове на Федералния резерв - шефа на Фед на Ричмънд - Джефри Лакър, на Кливланд - Сандра Пианалто и на Сан Франциско - Джон Уилямс.