Ехото от ФЕД продължава да отеква
0
184
Доларът продължи да нараства и днес по време на азиатската сесия, след като регистрира най-силното седмично представяне за последните 20 месеца. Покачването набира скорост след изказването на Федералния резерв, че предстои намаление на стимулите.
Долар/йена скочи на 98.40, докато еврото падна до 1.3086 срещу зелените пари, което е най-ниска стойност след 6 юни. Единната валута отстъпи около 50% от печалбите между средата на май и средата на юни и това поставя под внимание 1.3034 представляващо 0.618% корекция на въпросния растеж.
Движенията идват след изстрелването на доходността по американските правителствени облигации до най-високи нива за последните 22 месеца. Този фактор прави долара по-привлекателен от останалите валути. Доходността по 10-годишните бонове удари 2.542% в петък, най-високо интрадневно ниво след август 2011 година и покачване за седмицата с изумителните 41 пункта.
Волатилността е голяма и вероятно ще остане такава, а това означава, че движенията едва ли ще са еднопосочни имайки предвид несигурността около американската икономика, но все пак ралито на долара ще продължи и по-нататък и вероятно ще се разшири с напредването на втората половина на годината. Позитивните нагласи към долара ще бъдат подкрепени и от цикличното по-добро представяне на американската икономика спрямо останалия свят, нормализирането на премиите за рисковете и пазарните очаквания за намаляване на стимулите.
Активите от нововъзникващите пазари и високодоходните валути, които бяха основните печеливши при стимулите на ФЕД, бяха най-силно засегнати през последните сесии. Това доведе австралийския долар до 33-месечно дъно срещу американския му съименик от 0.9163, докато новозеландския долар удари едногодишно дъно от 0.7700, а канадския долар отстъпи до 19-месечни най-слаби стойности срещу южния си съсед от 1.0499. И трите валути днес се търгуват не далеч от въпросните стойности.
Австралийският долар е най-слабо представящият се от доларовия блок заради повишените опасения за забавяне на растежа в Китай, който е най-големия експортен пазар на Австралия. Джи Пи Морган има нова цел за края на годината при нива от 0.90 спрямо предишна за паритет, което отразява разочароващите китайски данни след края на март и перспективите за по-висока доходност по американските книжа. Джи Пи Морган ревизира надолу прогнозата си и за новозеландския долар с цел в края на годината от 0.76 спрямо предишна от 0.83, докато прогнозата за канадския долар се премести от 0.99 към 1.00.Днес липсваха значими новини от Азия и фокуса на вниманието беше съсредоточен върху волатилния индекс Никей и развитията на паричния пазар в Китай. Скорошното повишение на разходите при междубанковите заеми повиши страховете, че неволите на банковата система в Китай могат да натежат върху вече забавящия се растеж.