Шивашка фирма в Бяла Слатина реализира проект по ПВУ
Инвестицията от 1 368 986 лв. (половината от които безвъзмездно финансиране) е за ново производствено помещение, което покрива целия процес по създаване на дамско облекло
Шивашка фирма в Бяла Слатина успешно реализира проект по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), информира БТА по информация от Областен информационен център - Враца (ОИЦ).
Чрез инвестицията е обособено ново производствено помещение, което покрива целия процес по създаване на дамско облекло. Всеки един актив е от най-ново поколение и позволява работа с повече материи - коприни, дантели, воали, кожи и др., които изискват специфично третиране и работа, посочват от ОИЦ. С въвеждането на най-новите технологии в шивашката индустрия дружеството не само е разширило капацитета си поради увеличаване на машинния парк, но и има възможност за поемане на различен вид поръчки. Всеки един от закупените активи е довел до намаляване на брака, увеличаване на качеството на продукцията, автоматизиране на процесите, намаляване на времето за обработка и повишаване на техническия капацитет, допълват още от ОИЦ.
"Ай Пи Ел България" ООД е позиционирана в текстилния сектор с основна дейност производство на дамско облекло. Производственият процес в компанията преминава през: моделиране, кроене, шиене, гладене, контрол на качеството и пакетиране. Тя осъществява дейността си в собствени сгради, построени на производствена площадка, собственост на фирмата, в Бяла Слатина и Берковица.
Новият стопански обект в Бяла Слатина е оборудван с 12 различни вида автоматизирани системи и машини, които ще покрият цикъла по създаване на дамско облекло: кроене (настилане и разкрояване) и шиене (прави, съединителни и декоративни шевове; илици; прикачане на ръкави, хастари и вати; набори и др.).
Процесът е описан в съобщението на ОИЦ. Най-високотехнологични машини, които могат да се внедрят в производствения процес - електронно програмируеми, с микропроцесорно управление, вграден софтуер за програмиране/управление със следните ОСНОВНИ функции на: 1. начална и крайна точка, настил, изравняване на ивата, отрязване на плата 2. дължина на рязане, скорост на рязане, време за подготовка 3. програмиране на стъпки в един шев, затяжките в началото и в края на шева, вдигане на крачето, отрязване на конците 4. електронно управляеми стъпкови мотори, автоматично рязане на конец, програмиране и автоматично рязане 5. автоматично рязане на размер на илик, конец 6. програмирано прикачване на ръкавите, дължина на бода, рязане на конеца 7. разхлабване на шева, разпознаване на дебелината на материята 8. броя на бодовете, оборотите, рязане на конци, затяжки 9. степен на набор, дължина на участъка, мултисегметно програмиране 10. опъна на игления конец, разпознаване на шаблон 11. изходни параметри, опъна на игления конец, работа в цикъл 12. затяжки в началото и в края на шева, набора, отрязване на конци.
Проектът "Технологична модернизация в предприятието" е финансиран по процедурата BG-RRP-3.004 по Националния план за възстановяване и устойчивост. Стойността на договора е 1 368 986 лв. Безвъзмездната финансова помощ е в размер на 684 493 лв., а собственото финансиране е 684 493 лв., посочват от Областен информационен център - Враца.
По данни на Информационната система за управление и наблюдение 2020 на средствата от ЕС в България към средата на месец ноември в Област Враца по ПВУ са сключени 179 договора на обща стойност 123 млн. лв. Безвъзмездната помощ е в размер на 103 млн. лв., каза за БТА управителят на ОИЦ - Враца Цветана Иванова.
Тя допълни, че са приключени 18 проекта по мярка "Технологична модернизация" на фирми от общините Враца, Бяла Слатина, Криводол, Козлодуй, Мездра на обща стойност дванадесет милиона лева.