Германската прокуратура наложи глобата от 1 млрд. евро на "Фолксваген" (Volkswagen AG) във връзка със скандала за измама на отчитаните вредни газови емисии, известен като "дизелгейт", описвайки наказанието като една от най-високите глоби, налагани някога на германска компания, съобщава "Уолстрийт джърнъл".

От "Фолксваген" заявиха, че няма да обжалват наложената глоба поради липса на управленски надзор, което би могло да проправи пътя към разрешаването и на оставащите аналогични наказателни разследвания в Европа.

Първата наказателна мярка срещу "Фолксваген" в Европа идва почти три години, след като германският производител на автомобили допусна да манипулира софтуера, отчитащ тестовите резултати на вредните газови емисии на близо 11 млн. дизелови автомобила. Към този момент скандалът "дизелгейт" вече струва на "Фолксваген" десетки милиарди долари.

Скандалът във най-важната индустрия на Германия има и политическа окраска с оглед на факта, че политици от двете големи немски политически партии участват в надзорния съвет на "Фолксваген", като самата компанията е отчасти държавна. Трябва да се има предвид, че бивши политици често се преместват от заеманите от тях публични длъжности към постове като лобисти в областта на автомобилната индустрия.

Разследването на германските прокурори е стигнало до заключението, че липсата на управленски надзор в отдела за разработване на двигатели на автомобилната компания след 2007-а година е отговорна за манипулирането на 10,7 млн. дизелови автомобила с цел заблуда на регулаторните органи в световен мащаб.

Измамата беше разкрита първо от американските органи по опазване на околната среда през 2015-а година, като година по-късно "Фолксваген" се призна за виновна и се наложи да плати над 25 млрд. долара за глоби, наказания и компенсации за нейните потребители.

От "Фолксваген" посочиха, че решението на германската прокурора от сряда ще има "положително въздействие върху допълнителните разследвания в Европа срещу Фолксваген и неговите дъщерни дружества" и го определи като "по-нататъшна стъпка" за решаване на "дизелгейт".