Съд в САЩ потвърди своето постановление, с което отмени решението на мнозинството от акционерите в американския производител на електромобили "Тесла" (Tesla) да предоставят огромен компенсационен пакет на главния изпълнителен директор на компанията Илон Мъск, предадoха световните агенции.

Съдия Кейтлин Маккормик от щата Делауеър посочва в мотивите за своето решение, че благодарение на значителното си влияние в Tesla, Мъск е повлиял неправомерно на тези, които през 2018 г. са взели решение да бъде възнаграден с компенсационен пакет за десетки милиарди долари.

Магистратката също така обяви, че "безпрецедентните теории" на Tesla не подкрепят аргумента за отмяна на предишно решение за анулиране на сделката за заплатения пакет на главния изпълнителен директор.

Накратко за историята на пакета компенсации

Когато в средата на юни, мнозинството от акционерите в Tesla одобри решението Мъск да получи компенсация, пакетът се оценяваше на 56 млрд. долара. Това се смята за голяма подкрепа за Мъск и управлението му, както и стимул да запази фокуса си върху най-големия си източник на богатство. 

Месец по-рано група акционери призоваха и другите инвеститори да гласуват против компенсационен пакет - тогава на стойност 40 млрд. долара. Групата акционери "против" включваше финансовия контрольор на Ню Йорк Брад Ландър, компанията SOC Investment Group и финансовата институция Amalgamated Bank. Те посочиха в писмо до другите акционери, че отпускането на десетки милиарди долари на Мъск няма да допринесе с нищо за насърчаване на дългосрочния растеж и стабилност на Tesla.

Сделката постигната още през 2018 г. предвижда Мъск да получи около 300 милиона акции на Tesla, ако компанията изпълни поредица от цели за период до 10 години, сред които увеличение на пазарната си капитализация от около 50 милиарда долара до 650 милиарда. Съгласно условията на договора си от 2018 г. Мъск се съгласи да получава плащане в опции върху акции на Tesla всеки път, когато компанията постигне определени цели, вместо да получава заплата.

След това обаче пакетът възнаграждения поскъпна значително, тъй като стойността на акциите на дружеството се повиши. В края на търговската сесия на фондовата борса в Ню Йорк в понеделник (2 декември) компенсационният пакет за Мъск се оценяваше на около 101 млрд. долара, посочва Си Ен Ен. Получи се така, след като цената на акциите на Tesla скочи с повече от 40 процента след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ на 5 ноември.

Съдия Маккормик също така разпореди Tesla да заплатят съдебни разноски за 345 млн. долара на адвокатите, завели съдебния иск.

Автомобилната компания има право да обжалва отново съдебното решение, посочва ДПА.

В края на 2022 г. в същия щат започна съдебен процес въз основа на жалба, депозирана в съда от акционер на компанията. Той твърди, че възнаграждението на Илон Мъск - тогава 56 милиарда долара, е било "обусловено от лесни за постигане цели и инвеститорите са били подведени, за да го одобрят".

По-рано с.г. същия съд наложи вето на пакета възнаграждения и постанови, че ръководството на Tesla не се е погрижило по най-добрия начин за интересите на инвеститорите в компанията.

Мъск обаче държеше на своето, че предложенията са получили огромна подкрепа, която обаче не решава съдебно дело.

Съдията анулира пакета от заплати през януари, описвайки го като "непостижим".

Новото назначение на Мъск

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обяви, че Илон Мъск и бившия кандидат за президент републиканецът Вивек Рамасвами ще оглавят новосъздаденото Министерство за правителствена ефективност (Department of Government Efficiency - DOGE).

Британският "Гардиън" съобщи, че Мъск отдавна е настоявал за създаването на ресор по ефективността в правителството и оттогава непрестанно го е популяризирал, наблягайки на съкращението на агенцията DOGE (на английски пълното име на министерството е Department of Government Efficiency).

В свое изказване пред репортери Мъск заяви, че целта му е да намали държавните разходи с 2 трилиона долара, уточнява "Гардиън" и цитира експерти, които твърдят, че тези съкращения на разходите биха могли да доведат до дерегулация и промени в политиката с пряко въздействие върху "вселената от компании на Мъск".

"Гардиън" цитира анализатора на фондовите пазари Даниел Айвс, който казва, че е "ясно, че Мъск ще има огромна роля в Белия дом на Тръмп с нарастващия си обхват явно в много федерални агенции."