DOGE: Какво ще прави Илон Мъск в администрацията на Тръмп
Задачата на милиардера ще е постигането на ефективност от действията на правителството, ако ще това да означава взимане на непопулярни мерки
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обяви, че Илон Мъск и бившия кандидат за президент републиканецът Вивек Рамасвами ще оглавят новосъздаденото Министерство за правителствена ефективност (Department of Government Efficiency - DOGE).
Мъск и Рамасвами "ще проправят пътя на моята администрация да премахне правителствената бюрокрация, да намали излишните регулации, ще намалят разточителните разходи и ще преструктурират федералните агенции", заяви Тръмп в изявление.
Западните издания коментират този избор - особено този на Мъск, и задачите пред милиардера, обобщава БТА.
Британският "Гардиън" съобщава, че Мъск отдавна е настоявал за създаването на ресор по ефективността в правителството и оттогава непрестанно го е популяризирал, наблягайки на съкращението на агенцията DOGE (на английски пълното име на министерството е Department of Government Efficiency). DOGE e препратка към меме с порода кучета и към криптовалутата "Доджкойн" (Dogecoin), която Мъск популяризира, обяснява вестникът. Изданието добавя, че стойността на "Доджкойн" се е увеличила повече от два пъти от деня на изборите, а акциите на "Тесла" са се повишили с около 30% от изборите насам.
В изказване пред репортери миналия месец Мъск заяви, че целта му е да намали държавните разходи с 2 трилиона долара, уточнява "Гардиън" и цитира експерти, които твърдят, че тези съкращения на разходите биха могли да доведат до дерегулация и промени в политиката с пряко въздействие върху "вселената от компании на Мъск".
"Гардиън" цитира анализатора на фондовите пазари Даниел Айвс, който казва, че е "ясно, че Мъск ще има огромна роля в Белия дом на Тръмп с нарастващия си обхват явно в много федерални агенции."
Според германското списание "Шпигел" след като се сдобива с платформата "Екс", Мъск все повече привлича вниманието с агресивни публикации и всякакви конспиративни теории.
Критиците на Тръмп твърдят, че Мъск се стреми да сложи край на мерките за държавна протекция в редица области - от образованието до околната среда - и администрацията да се отърве от хиляди служители, пише вестник "Ю Ес Ей Тудей".
"Мъск и Рамасвами, които ръководят несъществуващ отдел за ефективност, биха били смешни, ако последствията не бяха толкова сериозни", каза Брет Хартъл, директор по правителствените въпроси в Центъра за биологично разнообразие пред американския вестник. "Илон Мъск може да смята, че парите заобикалят върховенството на закона и демократичната ни система на управление, но ние ще се погрижим всеки незаконен опит да се навреди на държавните служители да се провали", добави той.
Лиза Гилбърт, съпредседател на "Пъблик Ситизън", прогресивна група за защита на правата на потребителите, заяви, че терминът "намаляване на бюрокрацията" е кодово послание или парола, зад която се крие "премахване на механизми, които ни защитават, за да се облагодетелстват корпоративните интереси".
Двете назначения възнаграждават двама поддръжници на Тръмп от частния сектор, отбелязва Ройтерс.
Известно е, че Мъск оглавява компанията за електрически автомобили "Тесла", социалната мрежа "Екс" и компанията за ракети "СпейкЕкс", докато Рамасвами е основател на фармацевтична компания, който се кандидатира за президентска номинация от републиканците срещу Тръмп и след това застана зад бившия президент, след като се отказа.
Мъск даде милиони долари в подкрепа на президентската кампания на Тръмп и направи публични изяви с него. Тръмп беше заявил, че ще предложи на Мъск, най-богатия човек в света, роля в неговата администрация, която да насърчава ефективността на правителството.
Тръмп нарече новата инициатива "потенциално "Проектът Манхатън" на нашето време", визирайки плана на САЩ за създаване на атомна бомба, който помогна за края на Втората световна война.