Зелена светлина от най-високия връх Мъск да купи "ТикТок", ако го иска
Доналд Тръмп изрази съгласие собственикът на "Тесла" и "Екс", най-богатият човек на света, да придобие приложението, след като отложи със 75 дни забраната му в САЩ
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви вчера, че е отворен за възможността технологичният милиардер Илон Мъск да купи приложението за кратки видеоклипове "ТикТок", ако главният изпълнителен директор на "Тесла" и собственик на "Екс" иска да го направи, предаде Ройтерс, като се позова на негово изявление пред журналисти.
Още по темата
"Ще съм готов, ако той иска да го купи", каза Тръмп в отговор на журналистически въпрос дали е готов Мъск да купи социалната платформа, цитира думите му БТА.
В първия и ден като президент (с нов мандат) Тръмп подписа указ, с който спря федералната забрана на "Тик Ток". Указът дава на приложението още 75 дни живот в САЩ, за да се предостави на администрацията "възможност да определи правилния курс" спрямо него.
Законът със забраната, подписан миналия април, забранява ново сваляне на "Тик Ток" в магазините с приложения на "Епъл" и на "Гугъл", ако компанията собственик "Байт Денс" не успее в даден срок да преотстъпи приложението на американска компания. Потребители, които сега са си свалили приложението, на теория ще могат да го използват, но законът забрани на американски компании да предоставят услуги за разпространението му, поддръжката или актуализирането му. Според закона обаче президентът може да разпореди еднократно отлагане на забраната за срок от 90 дни, ако уведоми Конгреса, че има значителен напредък и че има законни споразумения в действие, които ще позволят на "Байт денс" да се откаже от приложението в срок от три месеца.
Тръмп всъщност промени отношението си към популярното приложение. По време на първия си мандат той се опита да забрани платформата поради опасения за националната сигурност. Заради кампанията си преди президентските избори в САЩ на 8 ноември 2024 г. обаче Тръмп се присъедини към "Тик Ток", като екипът му използваше платформата, за да стигне до по-младите избиратели. Впоследствие новоизбраният президент обеща "да спаси" "Тик Ток" отдаде дължимото на платформата, че му е помогнала да спечели повече гласове от младите американци, отбеляза по-рано АП.
Миналата седмица се появи информацията, че "висши китайски служители вече са започнали да обсъждат планове за извънредни ситуации за социалната мрежа, като част от по-широка дискусия за това как да работят с новата администрация на Доналд Тръмп". "Съгласно сценарий, разглеждан от китайското правителство, социалната мрежа "Екс" (X) ще поеме контрола върху "Тик Ток" в САЩ и ще управлява двете компании заедно", съобщи Блумбърг, като отбелязва, че обсъжданията са "предварителни", предаде БТА.
Сега китайският вицепрезидент Хан Чжън се срещна снощи с Илон Мъск и други членове на американската бизнес общност във Вашингтон, предаде Ройтерс като се позова на китайската новинарска агенция Синхуа.
Тръмп покани китайския президент Си Цзинпин да присъства на церемонията по встъпване в длъжност. Си изпрати Хан на церемонията.
Хан каза на Мъск, че "приветства (възможността) "Тесла" и други американски компании да се възползват от възможностите и да споделят ползите от развитието на Китай, както и да допринесат за растежа на китайско-американските икономически и търговски отношения", съобщи агенцията.
На церемонията по встъпването на Тръмп в длъжност бяха поканени шефовете на технологичните гиганти. Фотографиите уловиха Илон Мъск и приятелските приказки между него и шефа на "Гугъл" Сундар Пичай и между шефа на "Амазон" Джеф Безос и шефа на "Мета" Марк Зукърбърг. Сърдечен смях имаше и между шефа на "Епъл" Тим Кук и на "Тик Ток" Шу Чу.