TikTok съкращава стотици служители, заменя ги с изкуствен интелект
Съкращенията идват и в момент, когато технологичните гиганти са изправени пред засилен регулаторен натиск в Малайзия, където по-рано тази година беше отчетена вълна от злонамерено съдържание в социалните мрежи
Социалната мрежа "ТикТок" (TikTok) освобождава стотици служители по цял свят, включително много от екипа си в Малайзия. От компанията пренасочват фокуса си към по-широко внедряване на изкуствен интелект в модерирането на съдържание, предаде Ройтерс, цитирайки съобщение на онлайн платформата.
Още по темата
По-малко от 500 работни места в Малайзия са засегнати от съкращенията, са уточнили пред агенцията от социалната мрежа, която е собственост на китайската корпорация "БайтДенс" (ByteDance), предаде БТА.
Служителите, повечето от които са участвали в операциите по модериране на съдържанието на платформата, са били информирани за освобождаването си по имейл късно в сряда, посочиха източници на Ройтерс, пожелали анонимност.
От "ТикТок" са потвърдили съкращенията и са обяснили, че се очаква няколкостотин служители да бъдат засегнати в световен мащаб като част от по-широк план за подобряване на операциите по модериране.
"ТикТок" използва комбинация от автоматизирано откриване и модератори за преглед на съдържанието, публикувано на платформата.
В корпорацията "БайтДенс" работят над 110 000 служители в повече от 200 локации по света, пише на страницата на компанията.
Технологичната компания също така планира още съкращения следващия месец, тъй като иска да консолидира някои от регионалните си операции, според един от източниците.
"Ние правим тези промени като част от нашите текущи усилия за по-нататъшно укрепване на нашия глобален оперативен модел за модериране на съдържание", посочи говорител на социалната мрежа в изявление.
Съкращенията идват и в момент, когато технологичните гиганти са изправени пред засилен регулаторен натиск в Малайзия, където по-рано тази година беше отчетена вълна от злонамерено съдържание в социалните мрежи. Оттогава правителството на югоизточната азиатска държава поиска от платформите да кандидатстват за оперативен лиценз в опит да се справи с нарастващата киберпрестъпност, включително онлайн измами, сексуални престъпления срещу деца и кибертормоз.