С танцова стъпка започна пътешествието в света на големите данни и изкуствения интелект за участниците в Лятната стажантска програма 2024 на GATE. 18 студенти от различни университети у нас и по света, с желание и амбиция да развиват уменията си в областта на новите технологии и да бъдат част от екипа изследователи, работещи по приложни изследвания в областта на градовете на бъдещето, цифровото здравеопазване и дезинформацията прекрачиха ентусиазирано прага на високотехнологичната сграда на института. Така, освен че е първият център за върхови постижения в областта на големите данни и изкуствения интелект в Източна Европа, GATE се превръща и в притегателен център за ново поколение учени и изследователи, събирайки за три месеца на едно място ентусиазирани студенти от СУ "Св. Климент Охридски" (България), Технологичния университет в Айндховен и Технологичния университет в Делфт (Нидерландия), Fachhochschule Salzburg (Австрия), Университет Бокони (Италия), Вашингтонския университет в Сейнт Луис (САЩ).

В този период младите хора ще се докоснат и ще дадат своя принос в значими изследвания и иновации в полза на хората. Ще имат възможност за придобиване на практически опит и работа по интердисциплинарни изследователски проекти заедно с водещи експерти в избраната от тях област. Не на последно място, доказвайки своите талант и качества, стажантите получават реален шанс да се присъединят към вдъхновяващия отбор от изследователи на GATE, които ще бъдат техни ментори.

Участниците в Лятната стажантска програма 2024 бяха приветствани от директора на GATE проф. Силвия Илиева, която разкри пред тях необятния хоризонт от възможности в института.

"Заедно ще изследваме теми като 3D моделиране на градове, изследване на промените, предизвикани от застрояването, пешеходна достъпност и мобилност, параметрично градско планиране, термофлуидни симулации на въздушни потоци и разпространение на замърсяването, въздействие и смекчаване на градския топлинен остров. Нашата цел е да разкрием потенциала на градовете на бъдещето и да разработим решения, които да насочват вземането на решения, базирани на данни, които ще допринесат за създаване на по-устойчиви градове и общности", отбеляза ръководителят на направление "Градове на бъдещето" проф. Десислава Петрова - Антонова и веднага хвърли ръкавицата към стажантите с вълнуващо танцово предизвикателство.

Така младият нов отбор и неговите ментори затанцува заедно в един ритъм - символично начало чрез обединяващата сила на музиката, разтопяваща границите, обединяваща, сплотяваща и вдъхновяваща хората. Летящ старт на творчество и наука в едно.

Източник: GATE

Съдържание на: GATE