Развитието е ключът към по-високото възнаграждение
Ловци на таланти представя Саша Давидова
В рубриката "Ловци на таланти" ще ви запознаваме със специалисти в подбора на таланти, които са отговорни за процеса на откриване им и внедряването им в компаниите, които представляват.
"Всеки кандидат е различен случай. Има силни такива, които са притеснителни и това им пречи да се изявят. Затова им давам възможност да разгърнат своята индивидуалност и силни страни, като се старая да ги предразположа", споделя пред Бисер Кунчев следващият гост в рубриката Саша Давидова.
Коя е тя?
Казвам се Саша Давидова, на 32 г., гр. София. Имам докторат по маркетинг в УНСС и над 10 г. опит в маркетинга, мениджмънта и работодателския брандинг (employer branding), който е свързан с настоящата ми работа. В момента съм Talent Acquisition Specialist в Appolica - софтуерна компания, с основен фокус към разработването на мобилни апликации.
Занимавам се с търсене и назначаване на софтуерни специалисти. Когато вляза в контакт, им разказвам за компанията, позицията, условията на труд, корпоративната култура и пакета с предимства (benefit package). Същевременно ги запознавам в детайли относно процеса на подбор. Задавам им въпроси за професионалния им опит и такива, които да установят дали кандидатите биха били подходящи за работната ни среда (cultural fit). Освен стандартните качества, като например отговорност, които са необходими за моята и всяка работа, е важно да имам познания относно спецификите и технологичния инструментариум (tech stack) на всяка една от отворените позиции, които предлагаме. Също така, за моята работа са нужни организационни умения, защото осъществявам връзката между компанията и кандидатите, и организирам технически интервюта с ръководителите на съответните екипи (team leads).
Какъв е профилът на идеалния кандидат за вашата компания, за да бъде приет за талант?
На първо място кандидатът трябва да има положителни личностни качества, както и да е добър професионалист. Необходимо е двете да са в съчетание, но първото е фундаментално. Също така е важно да има желание за развитие и споделяне на знания.
Всичко това + работната среда.
Колко важно е за Вас първото впечатление през време на интервю?
Всичко е относително. Зависи какъв човек стои отсреща. Всеки кандидат е различен случай. Има силни такива, които са притеснителни и това им пречи да се изявят. Затова им давам възможност да разгърнат своята индивидуалност и силни страни, като се старая да ги предразположа.
Аз съм човек, който се стреми към баланс. Затова следвам установен протокол, който адаптирам, спрямо човека отсреща.
Понякога се появяват "червени флагове"(red flags), но това не означава непременно грешен избор. В нашата работа е важно да разбираме от хора и да установим причините за тях и ако са преодолими, то да си дадем още един шанс. Впрочем, вярвам че няма грешки - има опит.
Възнаграждението или възможностите за развитие преобладават в очакванията на младите ни таланти?
Младите хора са осъзнати и знаят, че развитието е ключът към по-високото възнаграждение.
Българското образование дава стабилна основа, необходима за практиката. Нивото му е високо и кадрите имат добра теоретична подготовка, която им помага впоследствие да са конкурентни на програмисти от цял свят.
Да слушат вътрешния си глас затова какво точно те искат да правят; да проучват внимателно къде да учат и работят, допитвайки се до някой по-опитен; да съчетават теорията с практиката и още докато учат да полагат стаж, за да трупат опит по специалността си; и накрая, но не на последно място - да поддържат актуален Linkedin профил, с цел разпознаваемост в ИТ общността.
НАЙ
Филип Морис Интернешънъл отбелязва 10 години IQOS
БНБ пуска в обращение сребърна възпоменателна монета "Българската гайда"
Българите са спестили над 6 милиарда лева от началото на годината
Опростени регулаторни процеси са ключови за тежката индустрия и ускорени процедури
Българите са спестили над 6 милиарда лева от началото на годината
БНБ пуска в обращение сребърна възпоменателна монета "Българската гайда"
Еврокомисията: ЕС не внася от Азербайджан газ с руски произход
След като "щипна" €230 млн., Австрия скъса с "Газпром", но купува руски газ от посредници