Интересът към имотите в столицата е останал голям и през тази година, а значителна част от търсещите жилище все още не са го купили. Това се казва в анализ на голяма компания от сектора на недвижимите имоти.

"Основните показатели за жилищния пазар в София за 2018 г. са забавяне на темпа на нарастване на цените до около 5% на годишна база, стабилизация на пазара на ценови нива около 1000 евро за кв.м и нарастващо предлагане на жилища ново строителство, което продължава да бъде предпочитано от купувачите. Перспективите за пазара са положителни, като очакванията ни са цените да се задържат около настоящите нива през следващите 1-2 години", смятат брокерите.

Очакваният икономически растеж, ниската безработица и все още ниските лихвени проценти по ипотечните кредити ще продължат да бъдат в основата на развитието на имотния пазар и през 2019 г., отчита анализът.

Пазарът в София се успокои и се балансира. През 2018 г. цените задържат достигнатите в края на 2017 година нива. Средната цена на жилищата в София през третото тримесечие на тази година е 1090 евро на кв.м. Средната покупна цена на жилищата в София е 86 260 евро при нива около 90 хил. евро в предходните тримесечия. Двустайните апартаменти продължават да бъдат най-търсени на пазара.

"Kъм момента имотите в София са една идея по-достъпни в сравнение с 2017 г. и началото на тази година. На годишна база ръстът на продажбите е с 1.2%", пише още в анализа, като се уточнява, че статистиката е занижена, тъй като в нея не влизат закупените жилища ново строителство, които ще бъдат вписани като продажби при тяхното завършване.

И през третото тримесечие с най-голям дял от закупените жилища са двустайните апартаменти. Те съставляват 65% от общо закупените имоти. 25% от закупените жилища са тристайни, а 1-стайните са 8%.

Средната площ на закупените жилища е 79 кв.м. Двустайните апартаменти са със средна площ около 70 кв.м, а тристайните - 105 кв.м.

95% от закупените жилища са в тухлени сгради, повечето от които ново строителство. Само 7% са сделки с напълно обзаведени жилища. 40% от закупените жилища се отопляват на парно.