В новото правителство да има вицепремиер по климат и зелена трансформация, настояват от Коалиция "За зелен рестарт", част от която е MOVE.BG, и и от Коалиция за климата България".

В навечерието на парламентарните избори зелените организации изпратиха отворено писмо до кандидатите за депутати с предложението си и аргументите за това.

В обръщението до бъдещите народни представители организациите посочват, че длъжността е спешно необходима поради все по-сериозното отражение на климатичните промени върху страната ни, изоставането на България в прилагането на климатични политики и политики за опазване на биоразнообразието, както и сериозното забавяне на зелената трансформация на страната.

Коалиция "За зелен рестарт" и "Коалиция за климата България" предлагат и конкретни функции на заместник министър-председателя с ресор зелено развитие, така че България да бъде подготвена за климатичните промени, за техните проявления и да бъде сред лидерите по зелено и иновативно развитие.

"Ограничаване на ефектите от климатичните промени изисква без отлагане ясна координирана национална програма, съпосочна с целите на Европа и света. В България трябва да обърнем перспективата и да погледнем отвъд рисковете от затваряне на въглищните централи и да разпознаем и реализираме възможностите, свързани със зеления преход. Добре управляван, той осигурява мощен импулс на иновативната, зелена и кръгова икономика, за реформиране на енергийната ни система и развитие на възобновяемата енергия, за опазване на природните екосистеми и биологичното разнообразие, както и за ефективна подготовка на хората за живот с уважение към природата в дигитално свързан свят", пишат от зелените коалиции.

"Само с координирано програмно управление на най-високо ниво на зелената трансформация и климатичния преход на България, можем да постигнем бърз подем по стандартите на света. Затова предлагаме в следващия кабинет да има вицепремиер с тези функции", заяви Саша Безуханова, основател на MOVE.BG и инициатор на Коалиция "За зелен рестарт".

В писмото се предлага новият вицепремиер, който ще отговаря за зелената трансформация, да координира прилагането на политиките по подготовка на България за посрещане на проявленията на климатичните промени като бури, наводнения, безводие, горещи вълни и прилагането на политиките за ограничаване на причините за климатичните промени, включително намаляването на парниковите емисии.

Бъдещият заместник на министър-председателя да координира още политиките за зелена трансформация на икономиката и обществото, да отговаря за създаването и прилагането на национална стратегия за развитие на зелените иновации, са сред отговорностите, с които да бъде натоварен новият пост, предлагат още от неправителствения сектор.

Зелените коалиции настояват също новият вицепремиер да ръководи Консултативния съвет за Европейската зелена сделка към Министерския съвет.