Ядреното спасение на Байдън
Вътрешната политика в областта на ядрената енергия може да бъде най-добрата възможност за новоизбрания президент на САЩ да направи незабавни крачки към беземисионна икономика
Новоизбраният президент на САЩ Джо Байдън се ангажира да присъедини страната отново към Парижкото споразумение за климата още в първия ден от встъпването на неговата администрация, при това преди да стартира революцията в зелена енергия в САЩ за 2 трлн. долара, чиято цел е да постигне нулеви емисии до 2050 г. Така след четири години на скептицизъм, налаган от администрацията на действащия президент Тръмп, САЩ отново ще възобновят усилията си за борба с глобалното изменение на климата.
Но тъй като Сенатът вероятно ще попадне под контрола на републиканците, блокирайки някои по-прогресивни стъпки в политиката на Байдън, то вътрешното развитие на ядрената енергия може да се появи като рядък случай на нисковъглероден енергиен компромис между двете партии в Конгреса.
"Малко вероятно е Сенатът, контролиран от републиканците, да забави дейностите в ядрената енергетика", казва Кенет Луонго, президент на американския мозъчен тръст Partnership for Global Security, цитиран от Petroleum Economist. "Ядрената енергия е един от редките въпроси за двете партии в САЩ. На практика няма разногласия на политическо ниво относно необходимостта да се поддържат действащите реактори".
Колективни усилия
Тази партийна подкрепа е представена в наскоро одобреното законодателство. През 2018 г. Конгресът прие Закона за иновационните възможности за ядрена енергия, насочен към премахване на някои от финансовите и технологични бариери пред ядрената енергетика, както и насърчаване на повече партньорства между публичния и частния сектор. През 2019 г. беше приет Законът за иновации и модернизация на ядрената енергия, който предоставя нова регулаторна рамка за реформа на ядрения сектор.
Съвсем наскоро двустранното сътрудничество в Сената одобри Закона за лидерството в ядрената енергетика (Nela), като на Департамента по енергетиката се възложи задача да демонстрира модерни концепции за реактори и да развие ядрената работна сила. Републиканският сенатор от Аляска Лиза Мурковски дори определи законопроекта като важен стълб за възстановяване на глобалното лидерство в ядрената енергетика.
Окончателната версия на Nela все още трябва да бъде одобрена в Камарата на представителите, преди да стане закон. Същото важи и за Закона за изследвания и развитие на ядрената енергия, друг законопроект подкрепян от двете партии и спонсориран от републикански политик, насочен към бързо проследяващи изследвания и комерсиализация на ядрената енергия.
През ноември няколко американски сенатори представиха и Американския закон за ядрената инфраструктура, поредния двупартиен законопроект, целящ да развива сектора на уранодобива в САЩ.
"Пред лицето на руската и китайската агресия е от решаващо значение да останем водещият разработчик на ядрени енергийни технологии в света", казва сенаторът от Републиканската партия в Уайоминг Джон Барасо. "Нашият двупартиен законопроект подкрепя продължаващата експлоатация на съществуващите реактори в Америка и поставя началото на внедряването на модерни ядрени технологии."