Твърди се, че Германия ще се въздържи при гласуването на митата за китайски електромобили
Позицията на Берлин, че преговорите между Европейската комисия и китайското правителство продължават
Германия ще се въздържи при насроченото за понеделник (15 юли) гласуване на страните членки от Европейския съюз за налагане на временни мита върху китайските електрически превозни средства. Това съобщиха източници запознати с темата пред Ройтерс, предаде БТА.
Търговската война
- ЕС налага допълнителни мита върху вноса на китайски електромобили
- "Фолксваген" може да затвори завод за електромобили "Ауди" заради слабо търсене
- Китай си връща на ЕС: Разследва вноса на бренди, свинско, автомобили с ДВГ, млечни изделия
- Германците вече не се интересуват особено от електромобилите
- "Фолксваген" разкритикува европейските вносни мита за електромобили, произведени в Китай
- Радост в Берлин, че Китай ще преговаря за митата за електромобилите
Европейският съюз налага временни (за 4 месеца) мита до 37,6 процента върху електромобили, внесени от Китай. Митата са с различни ставки за различни компании, като по-ниски са за тези, които са оказали съдействие при досегашното прочуване на Европейската комисия.
Германия ще се въздържи от гласуването, тъй като антисубсидийното разследване продължава, като преговорите между Европейската комисия и китайското правителство все още са в ход, са посочили източниците.
Германските производители на автомобили, които продават годишно една трета от колите си в Китай, се опасяват от евентуални ответни мерки и от търговски конфликт с втория най-важен търговски партньор на Германия.
Това първо гласуване не е обвързващо. На предварителния етап Европейската комисия разполага с пълните правомощия да налага мита, въпреки че трябва да се консултира с членките на ЕС и трябва да вземе предвид техните позиции.
Окончателно гласуване по въпроса ще има в края на разследването на ЕК, когато Комисията може да предложи окончателни мита, които обикновено се прилагат за срок от 5 години.
Предложението може да бъде блокирано, ако квалифицираното мнозинство от 27-те членки на ЕС е против. За квалифицираното мнозинство са необходими гласовете на 15 страни от ЕС, представляващи поне 65 процента от населението на съюза.