Украйна постигна споразумение със САЩ за украинските редки земни елементи. Преговорите за сделката предизвикаха напрежение между американския президент Доналд Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски миналата седмица. 

Очаква се посещение на Зеленски във Вашингтон в петък за подписване на споразумението.

Отпаднаха прословутите 500 млрд.

Стана известно, че САЩ са премахнали от клаузите сумата от 500 милиарда долара, "които се предполага, че полезните изкопаеми ще донесат на САЩ", цитираха агенциите изказване на украински представител.

Първоначално Тръмп настояваше Киев да предостави на САЩ концесии за минерали, сред които графит, уран, титан и литий (ключов компонент в батериите за електрически автомобили), на стойност 500 милиарда долара като признание за помощта на Вашингтон. "Под някаква форма ще си върнем тези пари."

"Не са 500 милиарда долара. Мисля, че трябва да се разберем за тази помощ. Нашите цифри са съвсем различни, за съжаление", каза Зеленски. "Войната ни е струвала 320 милиарда. От тях 120 милиарда са платили данъкоплатците на Украйна. 200 милиарда са от САЩ и ЕС. Оръжейният пакет е за 320 милиарда", отбеляза украинският президент, цитиран от държавната агенция УНИАН.

Какво предвижда сделката

Сделката предвижда създаването на фонд, в който Украйна ще внася 50% от приходите от "бъдещата монетизация" на държавните редки земни елементи, както и на нефт и газ и свързаната с тях логистика. Фондът ще инвестира в проекти в Украйна, написа "Файненшъл таймс", цитиран от БТА.

Споразумението изключва природните елементи, които вече допринасят за украинската държавна хазна, което означава, че няма да покрива съществуващите дейности на "Нафтогаз" или "Укрнафта" - най-големите производители на газ и петрол в Украйна.

Споразумението обаче пропуска всякакво позоваване на гаранции за сигурност за Украйна от страна на САЩ, за които Киев първоначално настояваше в замяна на съгласието си за сделката. То оставя и важни въпроси за това какъв дял ще имат САЩ в новосъздадения фонд и за условията на "съвместна собственост", които трябва да бъдат уточнени в последващи споразумения.

Белият дом твърди, че самото съществуване на американски икономически интереси трябва да е достатъчно за Украйна, която е изправена пред сурова реалност - Съединените щати искат да им се плаща в замяна на това да помогнат на страната да отблъсне нашественик, отбеляза в. "Ню Йорк таймс".

"Какво по-хубаво за Украйна от това да бъде икономически партньор на САЩ?", каза американският съветник по национална сигурност Майк Уолц.

Изричното изискване за достъп до приходите от природните богатства на Украйна, докато страната е в тежко положение, се "усеща като рекет", каза пред изданието Вирджиния Пейдж Фортна - политолог от Колумбийския университет и водещ експерт по мирни споразумения.

Тя и други експерти посочиха, че не могат да си спомнят друг случай, в който Съединените щати или която и да е друга страна да са получавали пари или ресурси от собствените си съюзници по време на война.

"Трансакционната дипломация" на Тръмп изпраща послание към съюзниците, че на САЩ не може да се вярва, че ще помогнат на приятелите си или ще изпълнят задълженията си. И това показва на противниците им, че Вашингтон е готов да се откаже от дългосрочните стратегически интереси в полза на краткосрочни победи, обясняват експертите.

Ще се намести ли и Европа

Междувременно ЕС настоява за собствена сделка за споделяне на природните ресурси на Украйна, пише британският вестник "Телеграф".

Еврокомисарят по индустриалната стратегия Стефан Сежурне тихомълком настоя Европа да сключи алтернативно споразумение по време на посещението си в Киев преди два дни за отбелязване на третата годишнина от руската инвазия в Украйна.

Коментарите на Сежурне вероятно ще бъдат изтълкувани от Вашингтон като опит за натиск върху предложеното от Тръмп споразумение. Всякакви опити на Брюксел да се намеси в сделката вероятно ще изострят още повече трансатлантическото напрежение във връзка с усилията на САЩ да посредничи за мирно споразумение между Украйна и Русия.

Във вторник Европейската комисия се опита да омаловажи коментарите на еврокомисаря, като заяви, че по време на срещите му в Киев "не е имало представено предложение".

Говорител на ЕК заяви, че Сежурне се е позовал на меморандума за разбирателство между Брюксел и Киев относно критичните земни елементи, подписан през 2021 г., и добави: "става дума за сътрудничество с Украйна, а не за конкуренция със САЩ".

Апетитът на Москва

"Вашингтон пост" добавя по темата, че Москва също е отворена да даде достъп на САЩ до руските редки земни елементи.

"Бихме били готови да предложим (сътрудничество) на нашите американски партньори - когато казвам партньори, имам предвид не само административни, правителствени структури, но и компании - ако проявят интерес да работят заедно", каза руският президент Владимир Путин.

"Със сигурност имаме доста (природни ресурси) и искам да подчертая това - значително повече елементи от този вид, отколкото Украйна. Русия е една от водещите (страни) по запаси от тези редки земни метали", изтъкна той.

Путин отбеляза, че руски компании могат да снабдяват американския пазар с до два милиона тона алуминий всяка година.

ИЗБРАНО