За да стане по-бързо, администрацията на Доналд Тръмп може да се опита да сключи опростена сделка за минералите на Украйна и по-късно да договори детайли, като например каква част от огромните ресурси на Украйна ще притежават САЩ. Това съобщи Ройтерс, като се позова на два свои източника, запознати с въпроса.

Миналата седмица украинският президент Володимир Зеленски отхвърли предложение от САЩ, което предвиждаше Вашингтон да получи 50% от критичните минерали на Украйна, сред които графит, уран, титан и литий, последният е ключов компонент в батериите за електрически автомобили.

На въпрос дали американски служители ще продължат да преследват сделка, съветник на Тръмп, пожелал анонимност, каза по адрес на Зеленски: "Абсолютно, трябва да върнем този човек към реалността".

Белият дом не е отговорил на искането за коментар, отбелязва Ройтерс.

Натискът за сделка продължава въпреки разширяващия се разрив между Тръмп и Зеленски.

Тръмп заклейми украинския си колега като "диктатор без избори" в сряда, след като Зеленски каза, че Тръмп е хванат в капана на руски дезинформационен балон - отговор за американския президент, който внушава, че Украйна е започнала войната.

Съединените щати са предоставили десетки милиарди долари военна помощ на Украйна през последните три години и Тръмп каза, че инвестициите на САЩ в украински минерали могат да гарантират, "че под някаква форма ще си върнем тези пари". Той настоява Киев да предостави на САЩ концесии за минерали на стойност 500 милиарда долара като признание за помощта на Вашингтон.

"Не са 500 милиарда долара. Мисля, че трябва да се разберем за тази помощ. Нашите цифри са съвсем различни, за съжаление", каза в сряда Зеленски пред медиите по време на пресконференция в Киев и отчете получените помощи до момента. "Войната ни е струвала 320 милиарда. От тях 120 милиарда са платили данъкоплатците на Украйна. 200 милиарда са от САЩ и ЕС. Оръжейният пакет е за 320 милиарда", отбеляза украинският президент, цитиран от държавната агенция УНИАН.

Източниците съобщили на Ройтерс, че за Тръмп е важно да даде публичeн сигнал на американския народ, че САЩ възстановяват помощта.

Не е ясно до каква степен първоначалното предложение на САЩ е формулирано като компенсация за минали доставки на оръжия или за бъдещи вноски. Но Зеленски каза, че се фокусира твърде силно върху интересите на САЩ и липсват гаранции за сигурност за Киев.

"Не мога да продам страната ни", каза той пред на пресконефернцията в сряда.

Ройтерс продъжава да цитира свои източници, запознати с въпроса: трети казва, че Украйна е готова да сключи сделка с администрацията на Тръмп, четвърти подкрепя, но добавя, че Киев не иска подобно споразумение да изглежда толкова "грабителско", агресивно, като първата американска оферта.

Подробностите за дискусиите в САЩ за потенциална сделка за минерали, включително кой в ​​администрацията е помогнал за изготвянето на първоначалното предложение, са неизвестни, изтъква Ройтерс.

Ревизираният подход е само една от няколкото възможности, които се обсъждат в Белия дом за това как да се уреди сделка с Киев през следващите седмици, като това е необичайно бързане за сложен сектор, където споразуменията обикновено включват частни компании и държавни органи, а не правителства.

В сряда Тръмп повтори разочарованието си, че по-голямата част от помощта на САЩ е безвъзмездна, докато Европа, каза той, дава предимно заеми. "Докато Съединените щати не получават нищо обратно, те получават парите си обратно", каза президентът.

Той също така критикува Зеленски за това, че е отхвърлил подялбата 50 на 50, характеризирайки това като нарушаване на споразумение без никакви доказателства, че Киев действително се е съгласил с него. "И ние имахме сделка, базирана на редкоземни елементи и други неща, но те нарушиха тази сделка... нарушиха я преди два дни", каза Тръмп. 

Изпитан китайски инструмент

Преработен, опростен подход (към Украйна и нейните редкоземни метали - б.р.) би помогнал на Съединените щати да преодолеят многобройните правни и логистични пречки и би им дал време да договорят подробностите, включително разпределението на приходите, на по-късен етап.

"САЩ в исторически план не са използвали размяната на природни ресурси срещу помощ, но това е изпитан и тестван инструмент в китайския "наръчник" за полезните изкопаеми", каза Грейслин Баскаран, директор на програмата за сигурност на критичните минерали в Центъра за стратегически и международни изследвания.

Украйна беше силно заинтересована от изграждането на по-дълбоки отношения в областта на икономиката и сигурността със САЩ и намирането на начин да се признаят вече направените значителни американски инвестиции за бъдещето на страната, каза Тайсън Баркър, бивш заместник-специален пратеник на САЩ за икономическото възстановяване на Украйна.

"Украинците са повече от готови да дадат допълнителни предимства на САЩ под формата на привилегирован концесионен достъп до критични минерални ресурси, като признание за милиардите долари, които американските данъкоплатци са вложили в Украйна", каза той. "Това е нещо, за което украинците разработват стратегия от известно време."

Баркър каза, че някои подобни условия ще трябва да бъдат предложени и на други страни, които са допринесли значително по време на войната, като Канада, Великобритания, Япония и ЕС.

Но Русия също копнее за природните ресурси, вече превзела една пета от Украйна, включително запаси от редкоземни елементи и сега нейните сили са на малко повече от 6 км от гигантско находище на литий.

Украйна и Съединените щати трябва да обсъдят съдбата на находищата на полезни изкопаеми в райони, превзети от Русия, каза Зеленски, поставяйки под въпрос дали минералите в тези райони ще бъдат дадени на руския президент Владимир Путин и неговите партньори Иран, Северна Корея и Китай.

И понеже стана дума за китайския модел, да хвърлим малко светлина за него.

През последните години Китай инвестира сериозно в проекти за суровини, които са от съществено значение за енергийния преход и за суздаване на нови технологии. Като част от инициативата "Един пояс, един път" са предоставени близо 57 милиарда долара финансиране и субсидирани заеми, според проучване на AidData, изследователска лаборатория, базирана в College of William & Mary, публичен университет във Вирджиния, пише Raw materials. Въпреки това Пекин разпределя тези средства стратегически - не безразборно, парите се насочват предимно към проекти, в които китайските компании вече са активни, притежават дялове или мажоритарни дялове и са ангажирали капитал. Този подход гарантира разпределение между кредиторите и получателите, като засилва контрола на Китай върху критичните ресурси.

Според данните инвестициите на Китай са насочени главно към добив на суровини, включително литий и редкоземни елементи и по-малко към обработка и рафиниране. Това едва ли е изненадващо, тъй като Китай не само държи почти монополно положение върху добива на суровини, но и доминира ключови етапи от глобалната верига на доставки. Това включва производството на редкоземни магнити и на литиеви батерии, осигурявайки контрол върху критични индустрии по целия свят, отбелязва изданието.

ИЗБРАНО